هر پنج ساعت یک دانش‌آموز ایرانی در اثر تصادف می‌میرد | کشته و زخمی‌شدن هفت دانش‌آموز روستایی در کرمان

عکس آرشیوی است.
عکس آرشیوی است.

تقاطع: یک فعال مدنی در ایران در حالی از مرگ یک دانش‌آموز در هر پنج ساعت بر اثر تصادفات رانندگی در کشور خبر می‌دهد که در تازه‌ترین حادثه در این زمینه، تعقیب و گریز پلیس با راننده‌ی یک وانت در جنوب استان کرمان باعث واژگونی این خودرو و کشته شدن ۳ تن از دانش‌آموزانی شد که در قسمت بار این وانت نشسته بودند.

به گزارش شماره روز پنج‌شنبه (۱ آبان-۲۳ اکتبر) روزنامه “شهروند” چاپ تهران، یک خودروی پیکان‌وانت که روز سه‌شنبه (۲۹مهرماه) ۷ دانش‌آموز نوجوان مقطع راهنمایی را در قسمت بار خود سوار کرده و در مسیر کهنوج به سمت قلعه‌گنج در جنوب استان کرمان در حال حرکت بود، از مسیر منحرف و واژگون شد که بر اثر آن ۳ دانش‌آموز جان خود را از دست دادند و ۴ دانش‌آموز دیگر نیز به شدت مجروح شدند.

“شهروند” از قول شاهدان ماجرا و اهالی روستای ترک‌آباد که این دانش‌آموزان به آن‌جا تعلق داشتند، نوشته که در پی دستور خودروی پلیس به راننده پیکان‌وانت برای توقف خودرو، وی از انجام آن سرباز زد و بعد از یک “تعقیب و گریز مرگ‌بار” و در حالی که دو دانش‌آموز در میانه‌های راه خود را به بیرون از وانت پرتاب کرده بودند، این خودرو به علت “سرعت زیاد” و “عدم کنترل” آن توسط راننده، سرانجام واژگون شد که یکی از دانش‌آموزان، در دم جان باخت و دو نفر دیگر بعد از انتقال به بیمارستان و درمان‌گاه، جان خود را از دست دادند.

بر اساس این گزارش، این دانش آموزان ۱۴ تا ۱۶ ساله برای ادامه تحصیل هر روز باید با طی کردن کیلومترها راه، خود را به روستای آزادشهر می‌رساندند.

این حادثه یک روز پیش از اظهارات محمد بخارایی، رییس هیات مدیره “جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها” اتفاق افتاده که در همایشی در تبریز گفت «در هر پنج ساعت یک دانش‌آموز در اثر تصادف جان خود را در جاده‌های کشور از دست می‌دهد».

به گزارش خبرگزاری “ایرنا”، آقای بخارایی روز چهارشنبه (۳۰ مهرماه)، در اظهاراتی، تصادفات جاده‌ای را به “غولی خاموش درحال فرو بلعیدن جان مردم” تشبیه کرد و گفت که در تصادفات سال گذشته ۳۰۰ هزار نفر مصدوم و ۱۸ هزار نفر نیز کشته شدند که «۱۸۰۰ نفر از آنان دانش‌آموز بودند».

وی با بیان این‌که تصادفات رانندگی در سال گذشته، «بیش از ۱/۵ میلیون نفر را درگیر خود کرد و ۲۵۰ هزار نفر را نیز رو به فقر سوق داد» خاطرنشان کرد که این آمار “بسیار تکان‌دهنده” است.

کشته‌ و زخمی شدن ۷ دانش‌آموز در حادثه جنوب استان کرمان، چندمین حادثه از این دست از آغاز سال تحصیلی جدید در مهرماه امسال است.

در یکی دیگر از این حوادث، در روز ۶ مهرماه، بر اثر تصادف یک دستگاه خودروی سواری با ۷ دانش‌آموز و ۳ نفر از مادران آنها در شهرستان بیرجند در استان خراسان جنوبی، یک دانش‌آموز و یکی از مادرها جان خود را از دست دادند.

هم‌زمان، در پی تصادف و واژگونی سرویس یک مدرسه در محور مرزن‌آباد-چالوس در استان مازندران، راننده و شش دانش‌آموز آن، مجروح و روانه بیمارستان شدند.

آمار بالای قربانیان حوادث جاده‌ای در ایران در حالی است که روز ۲۶ بهمن ماه سال گذشته، محسن انصاری، “کارشناس ترافیک و حمل‌ونقل” در گفتگو با خبرگزاری “مهر”، با اشاره به کشته شدن بیش از ۱۹ هزار نفر در سال ۹۱ بر اثر تصادفات رانندگی گفته بود که «تعداد کشته‌های ناشی از تصادفات در کشور آلمان که جمعیتی حدودا معادل ایران دارد، سالانه حدود چهار هزار نفر است».

نظرتان را بنویسید