تاکید جمهوری اسلامی بر بازسازی غزه و مسلح کردن گروه‌های فلسطینی

Khamenei-Ramezan-Abdolllah

تقاطع: “رهبر” و “دبیر شورای عالی امنیت ملی” جمهوری اسلامی، در دیدارهای جداگانه با دبیرکل یک سازمان شبه‌نظامی فلسطینی نزدیک به حکومت ایران، بر ضرورت مسلح کردن نیروهای فلسطینی در کرانه باختری و نیز آمادگی تهران برای “بازسازی” غزه تاکید کردند.

به گزارش وب‌سایت دفتر علی خامنه‌ای، وی روز پنج‌شنبه (۲۴ مهر-۱۶ اکتبر) در دیدار با رمضان عبدالله، “دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین”، از احتمال آغاز مجدد درگیری‌ها میان اسراییل و نیروهای فلسطینی خبر داد و گفت که «جریان مقاومت باید روزبه‌روز بر آمادگی‌های خود بیفزاید و ذخایر قدرت را در داخل غزه افزایش دهد».

وی با تاکید بر سخنان پیشینش مبنی ضرورت بر مسلح کردن کرانه باختری رود اردن، “برنامه‌ریزی” برای این موضوع در رویارویی با اسراییل را یک “پروژه اساسی” توصیف کرد و افزود: «باید کاری کرد که دشمن همان نگرانی‌هایی را که از ناحیه غزه دارد، از طرف ساحل غربی نیز احساس کند.»

رهبر جمهوری اسلامی در عین حال، جنگ با اسراییل را «جنگِ سرنوشت» خواند که «باید تکلیف را نهایی کند».

در این دیدار، دبیرکل “جهاد اسلامی فلسطین” نیز  با بیان این‌که «اگر کمک‌های مؤثر و راهبردی ایران نبود، امکان مقاومت در غزه فراهم نمی‌شد»، از اظهارات خامنه‌ای درباره “مسلح‌سازی کرانه باختری” به عنوان موضوعی “راهبردی” و “راه حلی مؤثر” یاد کرد و گفت که این سخنان، «موجب تقویت روحیه و توان مضاعف مجاهدان شده است».

اشاره‌ی او به سخنان روز ۱ مردادماه امسال خامنه‌ای است که در بحبوحه جنگ اخیر غزه، در جمع گروهی از دانشجویان هوادار خود، از “نابودی اسراییل” به عنوان “هدف نهایی” نام برده و گفته بود که تا آن زمان، «تنها علاجی که وجود دارد، مقاومت قاطع و مسلحانه است» و «علاقه‌مندان به سرنوشت ملت فلسطین باید کرانه باختری را مثل غزه مسلح کنند».

یک روز پیش‌ از این، (چهارشنبه ۲۳ مهر)، علی شمخانی، دبیر “شورای عالی امنیت ملی” جمهوری اسلامی نیز در دیدار با “رمضان عبدالله” از “حمایت قاطع” ایران از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی و نیز “تداوم ارسال کمک‌های غذایی و دارویی” به مردم غزه خبر داد و خاطرنشان کرد که “بازسازی غزه و ارتقاء توان دفاعی” این منطقه در برابر اسراییل در دستور کار تهران قرار دارد.

گفتنی است “جهاد اسلامی” که در مقایسه با دو سازمان دیگر فلسطینی، “فتح” و “حماس” گروه کوچکی به حساب می‌آید، مواضع بسیار تندتری نسبت به این دو سازمان در مقابل اسراییل دارد. این گروه در چند سال اخیر که روابط تهران و حماس به خاطر جنگ داخلی سوریه، شکننده شد، هم‌چنان رابطه‌ی نزدیک خود با جمهوری اسلامی را حفظ کرد. مقامات اسراییلی می‌گویند که “جهاد اسلامی” بازوی نظامی حکومت ایران در غزه است و دستورات خود را مستقیما از تهران دریافت می‌کند.

نظرتان را بنویسید