نظرسنجی اندیشکده معتبر امریکایی: گروه “داعش” محبوبیتی در جهان عرب ندارد

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تقاطع: یک اندیشکده‌ی معتبر امریکایی نتایج یک نظرسنجی را در سه کشور عرب “کلیدی” خاورمیانه و شمال افریقا منتشر کرده که نشان می‌دهد گروه “دولت اسلامی” (داعش) بر خلاف گمانه‌زنی‌های مطرح‌شده محبوبیت آن‌چنانی در این منطقه ندارد.

دیوید پولاک، محقق “انستیتو واشنگتن برای خاور نزدیک” در یادداشتی ضمن انتشار نتایج نظرسنجی انجام‌شده توسط این اندیشکده، نوشته که این نظرسنجی در ماه سپتامبر (شهریور) توسط یک شرکت پژوهشی تجاری پیشرو در خاورمیانه انجام شده و در آن ۱۰۰۰ شهروند از هر کدام از سه کشور عربستان سعودی، مصر، و لبنان به صورت رودررو از سوی کارشناسان مجرب محلی مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند.

او با بیان این‌که خطای آماری نتایج این نظرسنجی، ۳ درصد است، این نتایج را این‌گونه توضیح داده است:

در بین مصری‌ها، تنها ۳ درصد نسبت به “داعش” نظر مثبتی داشتند. در سعودی، این رقم، کمی از ۵ درصد بیشتر بود. و در لبنان در بین شیعیان، دروزی‌ها و مسیحیان، حتی یک نفر هم دید مثبتی نسبت “داعش” نداشت و در بین سنی‌های لبنان نیز این میزان، حدود یک درصد بود.

با این وجود میان “عدم حمایت” با “عدم هیچ‌گونه حمایت” یک تفاوت واقعی وجود دارد. وقتی ۳ درصد مصری‌های بزرگ‌سال “داعش” را تایید می‌کنند، این رقم نزدیک به ۱/۵ میلیون مصری می‌شود. ۵ درصد بزرگ‌سالان سعودی، بیش از نیم میلیون نفر را در برمی‌گیرد. و حدود یک درصد سنی‌های لبنان هم چند هزار نفری می‌شود. این اعداد در هر کدام از کشورها کافی است تا دست‌کم برای آن گروه از اعضای “داعش” که مشکل درست می‌کنند، پناه‌گاهی وجود داشته باشد.

از سوی دیگر، این عدم طرفداری از “دولت اسلامی” به سایر گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا قابل تعمیم نیست چرا که بر اساس همین نظرسنجی، برای مثال، در مصر، یک‌سوم کل جمعیت، نسبت به گروه فلسطینی “حماس”، نگرش مثبتی دارند. که این رقم حتی در عربستان سعودی بیشتر است و به ۵۲ درصد می‌رسد.

گروه اخوان‌المسلمین نیز که در هر دو کشور مصر و عربستان مورد سرکوب واقع شده و کمپین تبلیغاتی گسترده‌ای علیه آن وجود دارد، دارای حمایت ۳۵ و ۳۱ درصدی در این دو کشور است.

با این وجود، نسبت به “حزب‌الله لبنان” که گروهی شیعی است، در مصر و عربستان با اکثریت جمعیت سنی، ۱۲-۱۳ درصد نگاه مثبت وجود دارد.

در مقابل در لبنان، در حالی که تمام گروه‌ها و فرقه‌ها، “داعش” را رد می‌کنند، نگاه به سایر گروه‌های اسلام‌گرا به شدت فرقه‌گرایانه است؛ به طوری‌که حزب‌الله همان‌گونه که انتظار می‌رفت،‌ در بین شیعیان، محبوبیتی ۹۲ درصدی دارد. این رقم در بین مسیحیان لبنان با کاهشی چشم‌گیر به ۴۰ درصد می‌رسد. و در بین سنی‌ها نیز تنها ۸ درصد حامی حزب‌الله هستند.

در این میان، نتیجه‌ی غیرمنطقی‌تر، میزان حمایت از حماس در بین سنی‌های لبنان آن هم درست بعد از جنگ اخیر غزه است جایی که فقط یک‌چهارم آن‌ها، نگرش “نسبتا مثبتی” به این گروه شبه‌نظامی فلسطینی پشتیبانی داشته‌اند.

دیگر نکته‌ی مهم به دست‌آمده از این نظرسنجی، میزان نگاه مثبت مردم این سه کشور به امریکا است که نشان می‌دهد مخالفت آن‌ها با “داعش” به معنای نزدیک شدن به امریکا نیست.

در مصر و عربستان سعودی، به صورت یکسان، ۱۲ درصد ایالات متحده را تایید کرده‌اند که این رقم در لبنان، به ۲۵ درصد می‌رسد که این مورد نیز در بین گروه‌های فرقه‌ای به شدت قطبی است به طوری‌که نگاه مثبت “مسیحیان”، و “سنی‌ها و دروزی‌ها” به امریکا، به ترتیب ۳۸ و ۳۰ درصد، و در بین شیعیان، تنها ۳ درصد است.

این در حالی است که میزان محبوبیت چین در سه کشور مصر، سعودی، و لبنان، به ترتیب ۴۰، ۳۸، و ۵۴ درصد است.

و سرانجام، آخرین نتیجه‌ی به دست‌آمده، مربوط به میزان محبوبیت ایران و سوریه است که هر دو کشور در مصر و عربستان سعودی، محبوبیتی در محدوده‌ی ۱۲-۱۴ درصدی دارند. در این میان، محبوبیت ایران در لبنان، ۴۶ درصد، و محبوبیت سوریه در این کشور، ۵۲ درصد است که البته این محبوبیت در بین شعیان برای هر دو کشور، بالای ۹۶ درصد، در بین سنی‌ها، برای ایران ۱۲ و برای سوریه ۱۴ درصد، و در بین مسیحیان لبنان، برای ایران ۳۵ و برای سوریه ۴۷ درصد است.

نظرتان را بنویسید