بازداشت ۳۵ مرد و زن در یک مهمانی در منطقه صوفیان تبریز

Kaveh-Rostamkhani-Iran-Gathering
عکس از کاوه رستم‌خانی

تقاطع: برای سومین بار در چهل روز گذشته، رسانه‌های ایران از هجوم نیروهای انتظامی به یک مهمانی و بازداشت ده‌ها نفر از شهروندان خبر داده‌اند.

روابط عمومی دادگستری کل استان آذربایجان شرقی روز پنج‌شنبه (۲۴ مهر-۱۶ اکتبر) گزارش داد که ماموران نیروی انتظامی منطقه‌ی ییلاقی صوفیان در این استان، ۳۵ مرد و زن را در یک مهمانی در این منطقه، دستگیر کردند و تحویل “مرجع قضایی” دادند.

تقی فتح‌علی‌زاده، “رییس حوزه قضایی صوفیان” با تاکید بر این‌که ماموران انتظامی «با شگردهای پلیسی وارد ویلا شدند»، گفته که بازداشت‌شدگان در حال «رقص و پایکوبی» با «آهنگی مبتذل» بودند و «تعدادی بطری مشروبات الکلی خارجی مصرف‌شده نیز در محل کشف شده است».

این گزارش، با اشاره به تشکیل پرونده قضایی برای بازداشت‌شدگان در “شعبه ۱۰۱ جزایی صوفیان” خاطرنشان کرده که شماری از آن‌ها با “قرارمتناسب” آزاد شده‌اند و تعدادی نیز «جهت بازداشت روانه زندان تبریز گردیدند».

انتشار این خبر در حالی است که تنها هشت روز پیش از این (چهارشنبه ۱۶ مهر-۸ اکتبر)،  وب‌سایت “شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا” نزدیک به حکومت ایران از بازداشت تمامی حاضران در یک “پارتی شبانه” در یک منزل “ویلایی” در “حوالی میدان بهشتی تهران”، توسط “ماموران انتظامی و امنیتی” خبر داده بود.

به نوشته‌ی این وب‌سایت، بازداشت‌شدگان شامل ۲۶ پسر و ۲۱ دختر، «غالبا دارای حالت مستی و ظاهرهایی بسیار زننده بودند» و «در حال رقص و پایکوبی به صورت مختلط» دستگیر شدند.

یک ماه پیش از آن نیز، در نیمه‌ی شهریورماه، در جریان  بازداشت مشابهی در شهرک ساحلی خزرشهر در استان مازندران، ۴۴ دختر و پسر جوان دستگیر شده بودند.

مهدی نریمانی، فرمانده انتظامی شهرستان فریدون‌‌کنار، نیمه‌شب ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) در شرح آن دستگیری به خبرگزاری “فارس” گفته بود که ماموران تحت فرمان او، «با یک عملیات پلیسی موفق شدند پس از ردگیری برگزاری یک پارتی شبانه مختلط در شهرک خزرشهر جنوبی در ضلع شرقی شهر ساحلی فریدون‌کنار، شرکت‌کنندگان در این پارتی را دستگیر کنند».

وی هم‌چنین از توقیف «۶ دستگاه خودروی لوکس و چند صد میلیونی» و کشف «حدود ۷۰ لیتر مشروبات الکلی» از دستگیرشدگان خبر داده و اضافه کرده بود که «بیشتر شرکت‌کنندگان در این پارتی اهل تهران بودند».

تشدید این‌گونه برخوردها با شهروندان و به ویژه جوانان، در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، روز ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) در جریان سفر اخیر خود به نیویورک، در جلسه‌ای در بنیاد “امریکای نو” (New America) در پاسخ به سوال “فرید زکریا”، گرداننده‌ی جلسه در خصوص حکم زندان و شلاق صادرشده برای تعدادی از جوانان سازنده‌ی یک موزیک‌ویدئو برای آهنگ “خوشحال” (Happy) در ایران گفته بود که فکر نمی‌کند «این قبیل مشکلات در ایران وجود داشته باشد که اگر گروهی بخواهند شادی کنند مورد تعرض قرار بگیرند یا دستگیر بشوند».

نظرتان را بنویسید