نتایج یک نظرسنجی؛ “من و تو” با فاصله پربیینده‌ترین شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان است

Manoto-logo

تقاطع: یافته‌های یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که شبکه‌ی تلویزیونی “من‌‌وتو۱” با فاصله قابل ملاحظه‌ای نسبت به سایر شبکه‌ها‌، “پرمخاطب‌ترین” شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای فارسی‌زبان محسوب می‌شود.

به گزارش وب‌سایت “من‌وتو۱”، در این نظرسنجی که در بهار ۲۰۱۴ انجام شده و حاصل گفتگوی متخصصان بازاریابی شرکت “کلاسترز” با جامعه منتخب ایرانی در مورد عادت رسانه‌ای‌شان است، “من‌وتو۱” زیرمجموعه شرکت تلویزیونی مرجان، با نزدیک به “۲۳میلیون مخاطب” محبوب‌ترین تلویزیون ماهواره‌ای ایرانی به شمار می‌رود.

بر پایه این نظرسنجی، “من‌وتو۱”،  با جذب گسترده مخاطب در داخل و خارج از ایران «بیش از ۲۰ درصد در جذب مخاطب از رقبای خود پیشی گرفته» و حتی از برخی شبکه‌های دولتی جمهوری اسلامی هم‌چون “شبکه‌ی خبر” و “شبکه‌ی چهار”، حدود “ده درصد” بیشتر بیننده دارد.

نظرسنجی فوق می‌گوید که بیشتر بینندگان “من‌وتو۱” متاهل و در محدوده سنی ۲۰ تا ۴۴سال قرار دارند و در مناطق شهری هم‌چون تهران با درآمد ماهیانه بالایی زندگی می‌کنند. هم‌چنین این شبکه‌ی تلویزیونی «به یک اندازه در بین مردان و زنان طرفدار دارد».

این گزارش اضافه می‌کند که بیش از ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که «برنامه‌های “من‌و‌تو۱” دارای بالا‌ترین کیفیت تولید است».

از نکات قابل توجه این نظرسنجی میزان بالای دارندگان تجهیزات ماهواره‌ای با وجود ممنوعیت استفاده‌ی آن در ایران است به طوری‌که «۹ نفر از هر ۱۰ بیننده “من‌و‌تو۱” اعلام کرده‌اند که دارای ماهواره و دیش هستند و به‌طور میانگین روزانه سه ساعت تلویزیون نگاه می‌کنند».

شبکه تلویزیونی “من و تو”، اکتبر سال ۲۰۱۰ (مهرماه ۱۳۸۹) فعالیت خود را در لندن آغاز کرد و طی چهار سال با پخش برنامه‌های متنوع توانسته مخاطبان فراوانی را در داخل و خارج از ایران جذب کند. صفحه‌ی فیسبوکی این شبکه تلویزیونی نیز با حدود ۲میلیون و ۳۲۰ هزار دنبال‌کننده، پرمخاطب‌ترین صفحه‌ی فیسبوکی فارسی‌زبان به شمار می‌رود.

گفتنی است بر اساس آمارهای اعلام‌شده که مورد تایید مقامات ارشد جمهوری اسلامی نیز قرار گرفته، دست‌کم ۶۰ درصد مردم ایران بیننده‌ی برنامه‌های ماهواره‌ای هستند.

در همین ارتباط، آذرماه سال گذشته، علی جنتی، “وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی” در دولت حسن روحانی، در یک سخنرانی در تهران گفت که «ضریب استفاده از ماهواره، ۷۱ درصد مردم تهران را شامل می‌شود».

شهریورماه سال گذشته نیز نتایج حاصل از نظرسنجی سال ۱۳۹۰ مرکز تحقیقات صداوسیما درباره شمار بینندگان شبکه‌های ماهواره‌ای در ۳۱مرکز استان کشور در قالب کتابی با عنوان “تحقیقی درباره انحصار دولتی صداوسیما در ایران و توجه مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای” منتشر شد که بر پایه‌ی یافته‌های این نظرسنجی، شبکه‌های تلویزیونی “فارسی‌وان” به دلیل جذابیت، تنوع و سرگرمی، “من‌و‌تو” به خاطر تنوع، جذابیت و علنی بودن، و همچنین “بی‌بی‌سی فارسی” به دلیل پوشش اخبار، پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیونی در میان شرکت‌کنندگان بودند.

نظرتان را بنویسید