حمله هم‌زمان رییس جمهوری آرژانتین به جمهوری اسلامی و امریکا

تقاطع: کریستینا کِرشنر، رییس جمهوری چپ‌گرای آرژانتین، در سخرانی روز شنبه (۲۷ سپتامبر-۵ مهر) در مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به بیستمین سال انفجار مرکز همیاری یهودیان در بوینوس‌آیرس در سال ۱۹۹۴، یک بار دیگر جمهوری اسلامی را به دست داشتن در این انفجار متهم کرد. او هم‌زمان دولت امریکا را به خاطر تغییر معیارهایش در ارتباط با تروریسم مورد انتقاد قرار داد و مدعی شد آن‌هایی که تا سال گذشته از حکومت ایران به عنوان “دولت تروریستی اسلامی” یاد می‌کردند حالا با آن به گفتگو نشسته‌اند.

خانم کِرشنر که همسر نستور کرشنر، رییس جمهوری پیشین آرژانتین است، خود و همسر درگذشته‌اش را تنها روسای جمهور این کشور دانست که در تمام این سال‌ها از جمهوری اسلامی خواستند تا در تحقیقات پرونده انفجار “آمیا” هم‌کاری کند.

او سپس با بیان این‌که این درخواست‌ها پس از چندین سال به امضای توافق میان وی و محمود احمدی‌نژاد، رییس پیشین جمهوری اسلامی منجر شد، گفت: «بر اساس این توافق، قرار بود که مقامات ایرانی متهم در این پرونده در برابر یک قاضی آرژانتینی حاضر شوند اما ناگهان سازمان‌های یهودی که تا آن زمان در این پرونده از ما پشتیبانی می‌کردند، علیه ما شدند و من را به هم‌دستی با دولت ایران متهم کردند.»

وی اضافه کرد: «آن‌ها با انتشار عکس من و احمدی‌نژاد، ما را شریک یکدیگر معرفی کردند؛ و حالا در همین شهر (نیویورک)، در یک هتل نمادین، وزیر خارجه امریکا با همتای ایرانی‌اش به گفتگو نشسته است.»

رییس جمهوری آرژانتین با تاکید بر این‌که مخالف مذاکره با حکومت ایران نیست، افزود: «اما ما می‌خواهیم از آن‌هایی که تا همین سال گذشته -و نه یک قرن قبل- ایران را دولتی تروریست می‌خواندند بپرسیم، حالا چه حرفی برای گفتن دارند؟»

گفتنی است این اظهارات کریستینا کرشنر در رسانه‌های وابسته به حکومت ایران به صورت معکوس بازتاب یافته و این رسانه‌ها به نقل از خبرگزاری سوری “سانا” مدعی شده‌اند که رییس جمهوری آرژانتین در سخنانش، جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان را از اتهام دست داشتن در انفجار آمیا تبرئه کرده است.

از سوی دیگر، “خولیو شلوسر”، یکی از رهبران اصلی یهودیان آرژانتین، ضمن ابراز شگفتی از اظهارات خانم کرشنر در خصوص قطع حمایت سازمان‌های یهودی از پیگیری پرونده آمیا گفت که او سعی دارد مسوولیت شکست توافقش با جمهوری اسلامی را به گردن ما بیندازد.

در جریان انفجار مرکز همیاری یهودیان در بوینوس‌آیرس در ۱۸ جولای ۱۹۹۴، ۸۵ نفر از شهروندان یهودی‌تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.

به دنبال این انفجار، دستگاه قضایی آرژانتین، جمهوری اسلامی را به طراحی این حمله و اجرای آن را به “ستاد ویژه عملیات حزب‌الله لبنان” نسبت داد و سرانجام پس از ۱۳ سال، در ماه مارچ ۲۰۰۷، دادستانی کل آرژانتین حکم جلب نه نفر را شامل مقامات ارشد جمهوری اسلامی هم‌چون علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، علی‌اکبر ولایتی، علی فلاحیان، محسن رضایی و احمد وحیدی صادر کرد.

گفتنی است آرژانتین با حدود ۲۵۰ هزار یهودی، بزرگ‌ترین جمعیت یهودیان را در میان کشورهای امریکای لاتین دارد و هفتمین کشور دنیا از این جهت به شمار می‌رود.

نظرتان را بنویسید