تازه‌ترین نقشه هشدار سفر وزارت خارجه امریکا به شهروندان؛ قرار گرفتن ایران، سعودی و روسیه در یک دسته

US-State-Department-Travel-Warnings-Map

تقاطع: تازه‌ترین نقشه‌ی هشدار سفر وزارت خارجه امریکا به شهروندان این کشور حاکی از آن است که ایران در کنار کشورهایی چون روسیه، عربستان سعودی، الجزایر و ونزوئلا در دسته‌ی کشورهایی قرار دارد که برای سراسر آن هشدار امنیتی لحاظ شده است.

در وب‌سایت “اداره گذرنامه و سفرهای بین‌المللی” وزرت خارجه ایالات متحده، در توضیح دلایل این وزارت‌خانه برای دادن هشدارهای امنیتی سفر، به مسائلی چون “دولت ناپایدار”، “جنگ داخلی”، “در جریان بودن خشونت و جرم و جنایت شدید”، و “حملات متعدد تروریستی” اشاره شده است.

به نوشته‌ی “بیزینس اینسایدر”، به طور کلی، توصیه‌ی وزارت‌ خارجه امریکا به شهروندان این کشور در خصوص ۴۱ کشوری که هشدارهای امنیتی در درجه‌های مختلف برای آن‌‌ها لحاظ شده، این است که به این کشورها سفر نکنند.

با این وجود، هستند کشورهایی مانند سوریه، لیبی، یمن، اریتره، و افریقای مرکزی که از شهروندان امریکایی خواسته شده تا آن‌ها را هرچه زودتر ترک کنند.

افغانستان، لبنان، عراق، سودان جنوبی، سومالی، و کره شمالی نیز در دسته‌ای قرار دارند که توصیه شده شهروندان از سفر به سرتاسر آن‌ها اجتناب کنند.

در خصوص برخی دیگر نیز مانند اوکراین، نیجریه و کامرون، سفر به بخش‌هایی از آن‌ها منع شده است.

اسراییل، کرانه باختری و غزه نیز جزو مناطقی هستند که توصیه شده سفرهای غیرضرورری به بخش‌هایی از آن به تعویق انداخته شود.

گفتنی است در سال‌های اخیر چندین نفر از شهروندان امریکایی اغلب با تابعیت مضاعف ایرانی بعد از سفر به ایران توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند که از میان آن‌ها هم‌اکنون سعید عابدینی، کشیش مسیحی، و امیر میرزایی حکمتی، تفنگدار سابق ارتش امریکا در عراق در زندان در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود هستند.

جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن‌پست نیز دیگر ایرانی-امریکایی بازداشت‌شده در ایران به شمار می‌آید.

دراین میان، از وضعیت و محل نگهداری رابرت لوینسون، مامور سابق پلیس فدرال امریکا (FBI)‌ که از اسفندماه ۱۳۸۵ در جزیره کیش در ایران ناپدید شد، اطلاعاتی در دست نیست و دولت ایران، بازداشت وی را رد کرده است.

نظرتان را بنویسید