تصویری: تجمع صدها درویش گنابادی در مقابل وزارت دادگستری موقتا پایان یافت

Dervishes-Protest-Tehran-7

تقاطع: صدها نفر از دراویش گنابادی ایران بنا بر اعلام قبلی خود در مقابل وزارت دادگستری جمهوری اسلامی در “خیابان ولی‌عصر تهران” تجمع کردند و به دنبال وعده‌ی مقامات این وزارت‌خانه برای پیگیری خواسته‌های آنان ظرف یک هفته‌ی آینده، موقتا به تجمع خود پایان دادند.

به گزارش وب‌سایت “مجذوبان نور” که اخبار دراویش را پوشش می‌دهد، از ساعت ۱ بعدازظهر امروز (یکشنبه ۶ مهر-۲۸ سپتامبر)، بیش از ۱۰۰۰ درویش در حضور ماموران امنیتی و انتظامی، «دست در دست هم مقابل وزارت دادگستری تجمع کردند و بدون اظهار شعار یا حرف دیگری خواهان رسیدگی به مطالبات‌شان» از جمله رسیدگی به وضعیت دراویش زندانی که ۹ نفر از آن‌ها چهار هفته است که در اعتصاب غذا به سر می‌برند و پایان دادن به “نگاه امنیتی” به پیروان “طریقت نعمت‌اللهی” شدند.

به نوشته‌ی این وب‌سایت، «هنوز ساعتی از تجمع گسترده دراویش در مقابل درب اصلی وزارت دادگستری نگذشته بود که فرستاده وزیر دادگستری خانواده‌های دراویش زندانی را به داخل ساختمان دعوت کرد و در نشستی از آن‌ها خواست تا با پایان دادن به تجمع دراویش، به مسوولان این وزارت‌خانه فرصتی یک هفته‌ای بدهند تا مطالبات آن‌ها را در جلسه با قوه قضاییه و رییس مجلس بررسی و نتیجه مذاکرات را منتقل کند». 

بر اساس این گزارش، خانواده‌ها نیز به نماینده‌ی وزیر دادگستری اعلام کردند که «در صورتی که در این یک هفته پاسخی منطقی به خواسته‌های‌شان داده نشود، با چند برابر جمعیت فعلی، مقابل این وزارت‌خانه تجمع خواهند کرد».

“مجذوبان نور”، پیش‌‌تر گزارش داده بود که در جریان تجمع امروز، «تمام پیاده‌رو‌های خیابان ولی‌عصر حدفاصل خیابان طالاقانی تا میدان ولی‌عصر، مملو از دراویش» بود و آن‌ها «دست در دست هم» طوری ایستاده بودند «تا راهی برای عبور عابران پیاده باز باشد و مزاحمتی برای سایرین ایجاد نشود».

این وب‌سایت، ساعتی پیش‌تر از طریق صفحه‌ی فیسبوک خود، خبر از از کار افتادن سرور خود به دنبال “حملات شدید سایبری” و نیز «بازداشت شماری از دراویش گنابادی شهرستانی در ورودی‌های تهران و پاسگاه‌های بین شهری» داده بود.

دراویش گنابادی پیش‌تر در روز جمعه (۴مهر- ۲۶سپتامبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌ بودند که به دلیل بی‌پاسخ‌ ماندن نامه‌های پیشین خود و هم‌چنین عمل نکردن مسوولان به وعده‌های خود درباره دراویش زندانی اعتصابی، “نماز ظهر و عصر” روز یکشنبه (۶ مهر) را به صورت گروهی در مقابل وزارت دادگستری اقامه خواهند کرد تا وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی که آن‌ها را «بی‌دین» خوانده بود و سایر مسوولان دولتی و مردم «ببینند که بی‌دین کیست؛ کسی که شکنجه می‌کند و به اسارت می‌برد، یا کسی که شکنجه می‌شود و به اسارت برده می‌شود؟»

نویسندگان این فراخوان، اضافه کرده بودند که این نماز دسته‌جمعی، “سرآغاز” نمازهایی‌ خواهد بود که «از این پس در مقابل خانه مراجع و دولت‌مردان و وزارتخانه‌ها اقامه خواهند کرد تا بر همه مشخص شود که مشکل قدرت‌مداران با دراویش، نه دین، که تشبث کور و کرکننده آن‌ها به سیاست و قدرت است».

با این وجود، دراویش صادرکننده‌ی این بیانیه، ساعتی پیش از تجمع امروز، اعلام کردند که «حسب ملاحظات شرع مقدس اسلام در ارتباط با لوازم و احکام نماز» تجمع اعتراضی خود را «بدون برگزاری نماز» در مقابل وزارت دادگستری را برگزار خواهند کرد.

Dervishes-Attacked-By-Police-Iran

تجمع امروز دراویش یک هفته پس از دو روز تجمع خونین صدها تن از آن‌ها در محدوده‌ی دادستانی تهران در “خیابان ۱۵ خرداد تهران” انجام می‌گیرد که به دنبال آن حدود ۵۰ نفر از تجمع‌کنندگان به دلیل مصدومیت ناشی ازضربات باتوم و استشمام گاز اشک‌آور روانه‌ی بیمارستان شدند و نزدیک به ۹۰۰ زن و مرد نیز ساعاتی را در کلانتری‌های مختلف تهران و کرج در بازداشت به سر بردند.

در واکنش به این برخورد خشن صورت‌گرفته با دراویش، صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در نامه‌ای به محمدجواد لاریجانی، “رییس کمسیون حقوق بشر قوه قضاییه”، نوشت که «اگر پس‌فردا آقای احمد شهید گزارشی مبنی بر برخورد با دراویش گنابادی و نعمت‌اللهی و بستگان‌شان بنویسد»، به جای استفاده از “ادبیات سخیف”، پاسخ مستدلی به “گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران” ارائه کند.

وی با تاکید بر این‌که «هزاران نفر از مردم تهران با چشمان خودشان شاهد رفتار ماموران با زن و بچه‌های دراویش و معترضان به بازداشت عزیزان‌شان بودند»، از لاریجانی پرسید: «دراویش نعمت‌اللهی یا گنابادی بر اساس کدام بخش از قانون اساسی یا مصوبات مجلس می‌بایستی آراء و اعتقادات خودشان را کنار گذارند و از باورهای شرعی بنده و جناب‌عالی تمکین نمایند؟»

گفتنی است هم‌زمان با اعلام اعتصاب غذای ۹ درویش زندانی در زندان‌های اوین تهران و نظام‌آباد شیراز از روز نهم شهریور‌ماه، بیش از ۲۰۰۰ هم‌کیش آن‌ها با راه‌اندازی کمپینی با عنوان “کوچ دراویش به زندان اوین” خواهان گشودن درهای زندان‌ها به روی دراویش تا زمان پایان دادن به “ظلم” و “تبعیض” حکومت علیه خود شدند.

بر اساس آخرین گزارش منتشرشده از وضعیت دراویش زندانی اعتصابی، امید بهروزی، یکی از ‌آن‌ها، روز شنبه (۵ مهر) «به دلیل افت شدید فشار خون و تشنج ابتدا به بهداری بند ۷ و سپس  به بهداری مرکزی اوین منتقل شد».

رضا انتصاری، امیر اسلامی و مصطفی دانشجو نیز از دیگر دراویشی هستند که به دلیل ضعف بدنی و افت فشار خون در روزهای گذشته به بهداری زندان اوین منتقل شده‌اند.

نظرتان را بنویسید