درخواست پناهندگی دو عضو تیم ملی نجات غریق ایران بعد از شرکت در مسابقات جهانی فرانسه

Iran-Lifesaving-Diving-Fedration-Logo

تقاطع: فرشید محمودی زاویه و پوریا پورابراهیم، دو عضو تیم ملی نجات غریق و غواصی ایران، پس از شرکت در مسابقات جهانی فرانسه، به قصد پناهنده شدن، در این کشور ماندند و همراه تیم به تهران بازنگشتند.

بهروز اسفندیاری، نایب‌رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی ایران، با تایید این موضوع به خبرگزاری ایسنا گفت که «فدراسیون و دیگر نهادها تمام تلاش خود را کردند تا این ورزشکاران بتوانند در بهترین سطوح بین‌المللی بدرخشند و حالا اگر آن‌ها به ایران بازنگردند حکایت نمک خوردن و نمکدان شکستن است».

او با تاکید بر این‌که ماندن این دو ورزشکار در فرانسه «سیاسی» نیست بلکه «اگر قرار بر ماندن باشد»، آن‌ها «به صورت اجتماعی اقامت خواهند گرفت»، افزود: «در این رقابت‌ها برای اولین بار حراست وزارت ورزش و جوانان نیز با ما آمده بود. ما در این میان علم غیب نداشتیم که این ورزشکاران می‌خواهند در آنجا بمانند و به همراه ما به ایران بازنگردند. این دو در ایران همه چیز داشتند و تمامی شرایط و امکانات برای آن‌ها مهیا بود.»

به گفته‌ی وی، نمایندگان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در فرانسه به از این ورزشکاران خواسته‌اند که چنین کاری را انجام ندهند و «به خودشان لطمه نزنند» اما آن‌ها با این وجود تصمیم گرفتند که به ایران بازنگردند.

آقای اسفندیاری در پایان با بیان این‌که فدراسیون «هم‌چنان منتظر بازگشت این دو ورزشکار می‌ماند» ابراز امیدواری کرد که آن‌ها «طی چند روز آینده» به کشور بازگردند و «این قضیه سیاسی نشود».

بازنگشتن ورزشکاران ایرانی به کشور بعد از شرکت‌ در رقابت‌های بین‌المللی از همان سال‌های نخست پس از انقلاب اسلامی آغاز شد.

فرار چهار عضو تیم کشتی نیروهای مسلح ایران از مسابقات ارتش‌های جهان در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا در سال ۱۳۶۱، یکی از اولین موارد پناهندگی ورزشکاران ایرانی به شمار می‌آید.

انوشیروان نوریان، کاپیتان تیم ملی مشت‌زنی در المپیک سیدنی، مهدی جعفرقلی‌زاده، عضو تیم ملی کاراته، محمدحسین ابراهیمی، عضو تیم ملی شمشیربازی، وحید سرلک و احسان رجبی دو عضو پیشین تیم ملی جودو، مینا علی‌زاده و آرزو معتمدی، دو عضو تیم ملی قایقرانی و مرضیه سنگوری‌زاده عضو تیم ملی کاراته، از جمله ورزشکارانی هستند که به ویژه در چند سال گذشته و بعد از انتخابات خردادماه ۸۸ ایران را ترک و از کشورهای اروپایی و امریکا تقاضای پناهندگی کرده‌اند. موج پناهندگی ورزشکاران پس از انتخابات آن سال به حدی بود که در دوره‌ای بسیاری از سفرهای تیم‌های ورزشی ایران لغو شد.

نظرتان را بنویسید