شمقدری: با اسپیلبرگ صحبت می‌کنیم، نخل طلا را به فرهادی می‌دهد

66th-cannes-film-festival-opening-5

تقاطع: در حالی که تازه‌ترین ساخته‌ی اصغر فرهادی، کارگردان سرشناس سینمای ایران در حال رقابت بر سر کسب نخل طلای شصت‌وششمین جشنواره فیلم کن است، جواد شمقدری، رییس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران در اظهاراتی عجیب، گفته که قصد دارد با  رییس هیات داوران این جشنواره گفتگو کند تا این جایزه را به اصغر فرهادی بدهد.

آقای شمقدری، در گفتگو با هنرآنلاین (۱ خرداد-۲۲ می) با اشاره به نمایش فیلم «گذشته» در جشنواره فیلم کن، اصغر فرهادی، کارگردان این فیلم را «افتخار ایران» نامید و گفت:«من امیدوارم این فیلم آن‌گونه که شایسته است مورد توجه قرار گیرد. به فرهادی دست مریزاد می‌گویم. فیلمش را بسیار دوست داشتم و برایم ارزشمند است که دچار از هم‌ گسیختگی فرهنگی نشده است و فیلمی ۱۰۰ درصد ایرانی با احترام به کشورمان ساخته است.»

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت احمدی‌نژاد، که سال گذشته نیز اظهارات مشابهی از او درباره‌ی «لابی کردن» با مسوولان آکادمی اسکار برای اهدای جایزه به فرهادی منتشر شده بود، گفت که این بار «نیازی به لابی نیست با اسپیلبرگ صحبت می‌کنیم و او نخل طلا را به آقای فرهادی اهدا می‌کند».

وی افزود: «با توجه به اینکه اسپیلبرگ رییس هیأت داوران است و آمریکایی است، بدیهی است با مشکلاتی که بین فرانسه و آمریکا وجود دارد اکثر جوایز به آمریکایی‌ها تعلق بگیرد.»

وی سال گذشته پس از اهدای جایزه به فیلم “جدایی نادر از سیمین” هم گفته بود: «در فرآیند اسکار، فیلمی انتخاب شد، رفت و حمایت شد. برنامه‌ریزی شد، اما بعضی‌ها منکر هستند و می‌گویند برنامه‌ریزی شده نبود، تصادفی بود. ما طراحی کردیم و حتی لابی‌گری کردیم تا این اتفاق بیفتد و برای همه ایرانیان مهم بود که یک فیلم ایرانی اسکار بگیرد. فیلم‌ساز برای ما مهم نبود بلکه مهم این بود که فیلم از سینمای ایران جایزه بگیرد. درباره‌ی لابی کردن هم روشن است که ما با تک تک آنها گفتگو نکردیم. ظرفیت و حساسیتی را که در وجود آنها بود فعال کردیم.»

اظهاراتی که با واکنش اصغر فرهادی روبه‌رو شد. او اسفندماه گذشته و بعد از مدتها سکوت، در گفتگو با روزنامه «بهار»، این اظهارات شمقدری را «حاشیه‌های بی‌ارزش» دانست: «قابل پیش‌بینی بود که بعد از آن میزان شادی که مردم، اندیشمندان، سینماگران و فعالان اجتماعی در واکنش به این اتفاق داشتند، حاشیه‌هایی هم ساخته و پرداخته خواهد شد. مشغول فیلم بعدی شدن بهانه خوبی بود برای دور ماندن از این‌گونه حواشی بی‌ارزش.»

گفتنی است، تازه‌ترین ساخته‌ی فرهادی با عنوان «گذشته»، با حضور بازیگرانی چون برنیس بژو، طاهر رحیم و علی مصفا، جمعه‌ی گذشته (۱۷می-۲۷ اردیبهشت)، در سومین روز از جشنواره فیلم کن برای نخستین بار به اکران درآمد و با استقبال منتقدان سینمایی روبه‌رو شد. فستیوال کن روز ۲۸ می (۷ خرداد) با اعلام برندگان نهایی به کار خود پایان خواهد داد.

نظرتان را بنویسید