سه کشیش زندانی از سوی دادسرای انقلاب کرج به محاربه متهم شده‌اند

سیلاس ربانی - بهنام ایرانی - متیاس حق‌نژاد
سیلاس ربانی – بهنام ایرانی – متیاس حق‌نژاد

تقاطع: سه کشیش زندانی در ایران در اقدامی کم‌سابقه از سوی دادسرای انقلاب شهرستان کرج با اتهاماتی روبه‌رو شده‌اند که می‌تواند مجازات مرگ را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

بهروز صادق خانجانی، از اعضای ارشد “کلیسای ایران” روز چهارشنبه (۲۶ شهریور-۱۷ سپتامبر) به “دویچه‌وله فارسی” گفت که رضا ربانی و عبدالرضا علی حق‌نژاد (ماتیاس) که به ترتیب از پنج و سه ماه قبل در زندان به سر می‌برند، از سوی بازپرس محمد یاری، رئیس شعبه ۶ بازپرسی دادگاه انقلاب کرج به “محاربه” و “فساد فی‌الارض” متهم شده‌اند.

به گفته وی، کشیش بهنام ایرانی نیز که از سال ۱۳۹۰ زندانی است، به همین موارد اتهامی “تهدید” شده اما «هنوز رسما این اتهامات به او وارد نشده است».

این در حالی است که یک نهاد حقوق بشری به نام “جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان” (IGFM)، ایراد اتهام “محاربه با خدا” و “فساد فی‌الارض” به بهنام ایرانی را مورد “تایید” قرار داده است.

آقای خانجانی هم‌چنین از افزودن ۱۸ اتهام جدید به پرونده بهنام ایرانی خبر داده و گفته است که این کشیش از جمله به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دو سال و نیم زندان علاوه بر شش سال حکم قبلی‌اش محکوم شده است.

وی با ابراز تعجب از ایراد این اتهامات سنگین به اعضای زندانی “کلیسای ایران” اضاف می‌کند: «هیچ‌کدام از این کشیش‌ها نه دست به اسلحه برده‌اند و نه اقدامی کرده‌اند که خلاف قانون و حقوق بشر باشد.»

وی وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران از زمان روی کار آمدن حسن روحانی را “بد‌تر از قبل” توصیف کرده می‌افزاید: «پرونده بچه‌های ما مستقیم دست وزارت اطلاعات است و این وزارت‌خانه است که دارد بچه‌های ما را می‌گیرد. بحث سپاه نیست که بگوییم وابسته به رهبری است و وزارت اطلاعات هم تحت کنترل آقای روحانی است.»

گفتنی است رضا ربانی معروف به “سیلاس”، صبح روز ۱۵ اردیبهشت ماه به دنبال هجوم ۳ نفر از ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی‌اش در کرج، بازداشت شد. وی پیش‌تر نیز بار‌ها مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته بود.

وب‌سایت “خبرگزاری صدای مسیحیان ایران” اردیبهشت ماه گذشته گزارش داده بود که در یکی از این موارد، بازجویی با نام مستعار “خلج”، آقای ربانی را تهدید کرده بود که “دود” اقدامات او به “چشم” همسر و فرزندش خواهد رفت و ممکن است برای آن‌ها اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای بیفتد.

عبدالرضا علی حق‌نژاد (متیاس) نیز روز ۱۴ تیرماه همراه با دو نوکیش مسیحی دیگر عضو “کلیسای ایران” به نام‌های محمد روغن‌گیر و سروش سرایی در منزل شخصی‌اش در بندرانزلی بازداشت شد.

بهنام ایرانی هم که از اعضای هیات رهبری این کلیسا است، در فروردین سال ۱۳۹۰ بازداشت و به یک سال زندان محکوم شد و هم‌زمان ۵ سال حبس تعلیقی وی مربوط به بازداشتش در سال ۱۳۸۵ نیز به حبس تعزیری تبدیل شد و به اجرا درآمد.

“کلیسای ایران” شامل گروهی از مسیحیان غیرتثلیثی است که خود را پیرو “ادوارد بران‌هایم” واعظ آمریکایی معروف قرن بیستم می‌دانند و معتقدند او به نوعی، آخرین فرستاده خدا بر روی زمین است. این گروه که ارتباط خود را با بدنه کلیسای مسیحی ایران قطع کرده‌اند، بیشتر در شهرهای تهران، کرج، رشت و شیراز فعالیت می‌کنند.

نظرتان را بنویسید