امیدواری سهیل عربی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام به تغییر حکم دادگاه

Soheil-Arabi

تقاطع: سهیل عربی زندانی سیاسی که به به دلیل نوشته‌هایش در فیسبوک به اتهام “سب‌النبی” (توهین به پیامبر اسلام) به اعدام محکوم شده، با پذیرش ‌اتهامش گفته که این مطالب را “بدون فکر” و در “شرایط نامناسب” نوشته است.

یک منبع آگاه از پرونده سهیل عربی، با بیان اینکه او پیش از دستگیری مدیریت چند صفحه‌ی فیسبوکی مخالف حکومت ایران را بر عهده داشته، به وب‌‌سایت “کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران” گفت که خانواده‌ی آقای عربی و وکیل وی امیدوارند که با درنظر گرفتن ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی و سخنان او در دادگاه مبنی بر این‌که «در زمان نوشتن مطالب توهین‌آمیز متوجه حرکتش نبوده»، این حکم لغو شود.

بر اساس ماده ۲۶۲ قانون مجازات جدید اسلامی، حکم توهین به پیامبر اسلام اعدام است اما ماده ۲۶۳ همین قانون صراحت دارد که «هر‌گاه متهم به “سب”، ادعا نماید که اظهارات وی از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی یا غضب یا سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات و یا نقل قول از دیگری بوده است ساب‌النبی محسوب نمی‌شود». بر اساس تبصره همین ماده، در چنین حالتی، مجازات شخص “توهین‌‌کننده” «تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق است».

به گفته‌ی این “منبع آگاه” در دادگاهی که روز هشتم شهریور ماه امسال در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی خراسانی برگزارشد، با وجود توضیحات وکیل آقای عربی با استناد به این ماده، و نیز سخنان خود او در دادگاه مبنی بر اینکه این مطالب را در “شرایط نامناسب” نوشته و هم‌اکنون “پشیمان” است، از میان پنج قاضی دادگاه، سه نفر حکم اعدام و دو نفر نیز حکم حبس صادر کردند.

سهیل عربی و همسرش در آبان‌ماه سال گذشته توسط ماموران “قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران” بازداشت شدند که همسر او چندین ساعت بعد آزاد و خود وی، به بند دو-الف اطلاعات سپاه در زندان اوین منتقل شد. او بعد از دو ماه حبس انفرادی در این بند، به بند عمومی ۳۵۰ انتقال داده شد و از آن زمان تاکنون در این بند به سر می‌برد.

منبع “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران”، نحوه دستگیری آقای عربی و همسرش را “غیرقانونی” توصیف کرده می‌گوید که ماموران امنیتی در حالی که «تمام در‌ها قفل بود و اعضای خانواده در خواب بودند»، در ساعات بامدادی صبح وارد منزل و “اتاق خواب” آ‌ن‌ها شدند و «پس از تفتیش منزل تعدادی از عکس‌ها و وسایل شخصی‌شان را با خود بردند».

سهیل عربی در دادگاهی دیگر نیز به دلیل نوشته‌هایش در فیسبوک به اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نطام” از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به سه سال حبس تعزیزی محکوم شده است.

این شهروند ۳۰ ساله ایرانی که دارای یک دختر ۵ ساله است، مدیریت هشت صفحه فیسبوکی از جمله “فیسبوک‌الدین فشارکی” و “نسلی که دیگر نمی‌خواهد سوخته باشد” را برعهده داشت.

گفتنی است اسفندماه سال گذشته نیز حکم یک جوان ۳۴ ساله به نام روح‌الله توانا که به “اتهام سب النبی” از سوی شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی به اعدام محکوم شده بود، مورد تایید “دیوان عالی کشور” قرار گرفت.

وی که مهرماه سال ۱۳۹۰ با حمله نیروهای امنیتی به منزلش در مشهد بازداشت شده بود، به خاطر فیلمی که ماموران در جریان بازرسی از منزل او بر روی کامپیو‌تر شخصی‌اش به دست آوردند، به اعدام محکوم گردید.

آقای توانا در این فیلم “تحت تاثیر مشروبات الکلی”، جمله‌ای حاوی “توهین” به پیامبر اسلام گفته بود.

نظرتان را بنویسید