نتایج یک نظرسنجی دولتی: دغدغه ۶۰ درصد جوانان مسائل مالی و اشتغال است

Kaveh_Rostamkhani_iran_editorial_001

تقاطع: نتایج جدید‌ترین نظرسنجی دولتی از جوانان ایرانی نشان می‌دهد که نزدیک به ۷۰ درصد آنان برای دست‌یابی به وب‌سایت‌های اینترنتی از “فیلترشکن” استفاده می‌کنند؛ نزدیک به ۶۰ درصد، دغدغه‌ی اصلی‌شان مسائل مالی و اشتغال است؛ و بیش از ۴۰ درصد آن‌ها نیز معتقدند که برای رفاه و آینده بهتر باید ایران را ترک کنند.

محمدتقی حسن‌زاده، “رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی” در “وزارت ورزش و جوانان” روز دوشنبه (۱۷ شهریور-۸ سپتامبر) با اشاره به نتایج جدید‌ترین نظرسنجی این مرکز به خبرگزاری ایسنا گفت که ۶۷/۴ درصد از جوانان کاربر اینترنت هستند که  ۶۹/۳ این کاربران گفته‌اند که برای وب‌گردی از فیلترشکن استفاده می‌کنند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی که سال گذشته در میان ۱۵ هزار نفر از جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله در سراسر کشور انجام گرفت، ۱۹/۱ درصد کاربران فضای مجازی، برای “چَت کردن”، ۱۵/۳ درصد برای “ارتباط با شبکه‌های اجتماعی”، ۱۵/۲ درصد برای “سرگرمی و بازی” و ۱۰/۴ درصد نیز برای “تحقیق و پژوهش‌های علمی” به اینترنت متصل می‌شوند.

آقای حسن‌زاده با بیان این‌که ۳۹ درصد از جوانان برای “فرار از تنهایی” به سراغ اینترنت می‌روند، خاطرنشان کرد که ۵ درصد آن‌ها برای مراجعه به وب‌سایت‌های به گفته‌ی او “غیراخلاقی” از اینترنت استفاده می‌کنند.

در این میان، ۸۲/۶ درصد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که با یافتن همسر از طریق فضای مجازی مخالف هستند.

هم‌چنین، ۴۷/۳ درصد از جوانان شرکت‌کننده در این نظرسنجی، مهم‌ترین وظیفه دولت را “تامین شغل و امنیت شغلی”، ۲۰/۸ درصد “امنیت اجتماعی و اقتصادی” و ۱۵/۱ درصد نیز “حل مشکل مسکن” دانسته‌اند که حاکی از بالا بودن دغدغه‌های اقتصادی جوانان دارد.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که ۳۰/۶ درصد جوانان نگران “مسائل مالی و اقتصادی”، ۲۸/۹ درصد از آنان نگران “اشتغال مناسب”، ۱۰/۸ درصد نگران “تحصیل و قبولی در کنکور” و ۷/۵ درصد از جوانان نیز نگران “ازدواج” هستند. در عین حال، ۸۶/۴ درصد از جوانان نیز معتقدند که «یافتن شغل نیاز به سفارش، توصیه و روابط به جای ضوابط دارد».

به گفته‌ی “رییس مرکز پژوهش‌های وزارت ورزش و جوانان”، ۴۳/۴ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از “دستیابی به رفاه و آینده بهتر” به عنوان دلایل مهاجرت به خارج از کشور نام برده‌اند.

بر اساس این تحقیق، اگرچه ۷۶/۴ درصد پاسخ‌گویان، “رعایت مسائل شخصی” در روابط دختر و پسر را برای “حفظ عفاف” ضروری دانسته‌اند اما ۴۲/۷ درصد جوانان نیز معتقدند که «حفظ عفاف ربطی به نوع پوشش ندارد».

اعتماد ۴۵/۵ درصدی به اخبار صداوسیما، افتخار ۸۲ درصدی به مسلمان بودن، و اعلام آمادگی  ۶۸.۱ درصد برای حفاظت از مرزها در صورت بروز مشکل، از دیگر نتایج اعلام‌شده برای این نظرسنجی دولتی است.

گفتنی است در ایران، نظرسنجی‌های مستقل و غیردولتی به ندرت انجام می‌شود و در صورت انجام شدن نیز انتشار نتایج آن در صورتی که بر خلاف سیاست‌های رسمی حکومت باشد، می‌تواند مشکلات امنیتی را برای بانیان آن به همراه داشته باشد.

یکی از معروف‌ترین موارد برخورد با برگزارکنندگان نظرسنجی غیردولتی در ایران، پرونده‌ی موسسه‌ی آینده در سال‌های آغازین دهه‌ی هشتاد خورشیدی است که عباس عبدی و حسین قاضیان، مدیران این موسسه، پس از انتشار نتایج یک نظرسنجی که از تمایل ایرانیان به برقراری رابطه با امریکا حکایت داشت، توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از ماه‌ها انفرادی، به حبس محکوم شدند.

نظرتان را بنویسید