اعضای بدن پناه‌جوی جوان ایرانی در استرالیا اهدا می‌شود

Iranian-Brain-Dead-Refugee-Hamid-Khazaei

تقاطع: اعضای بدن حمید خزایی، پناه‌جوی ۲۴ ساله‌ی ایرانی که در بیمارستانی در استرالیا دچار مرگ مغزی شده، برای نجات جان بیماران نیازمند، اهدا می‌شود.

“مارک گیلسپی”، از گروه “اقدام جمعی برای پناهندگان” که روز پنج‌شنبه (۴ سپتامبر-۱۳ شهریور) به همراه نزدیک به ۴۰ نفر دیگر در مقابل بیمارستان “مِیتِر” شهر “بریزبن” تجمع کردند، به “سیدنی مورنینگ هرالد” گفته که خانواده‌ی حمید خزایی که در ایران زندگی می‌کنند اجازه داده‌اند تا اعضای بدن فرزندشان بعد از خاموشی دستگاه پشتیبان، اهدا شود.

به گفته‌ی این فعال استرالیایی حقوق پناهندگان، این خانواده قبول کرده‌اند که زندگی “حمید” به پایانش رسیده است.

حمید خزایی که سعی کرده بود از طریق دریا وارد خاک استرالیا شود، جزو اولین گروه از پناه‌جویانی بود که در سپتامبر ۲۰۱۳ (شهریور ۹۲) توسط دولت این کشور به اردوگاه پناه‌جویان در “جزیره مانوس” واقع در “پاپوآ گینه نو” منتقل شد.

او حدود دو هفته‌ی قبل از ناحیه‌ی پا دچار بریدگی شد که به دلیل شرایط نامناسب بازداشت‌گاه و آلودگی شدید آن، این زخم کوچک، عفونی شد. با این وجود درخواست این پناه‌جو برای انتقال به بیمارستان با تاخیر مورد توجه گرفت و تنها بعد از وخامت حالش، در روز پنج‌شنبه‌ی گذشته وی را به بیمارستان شهر “بریزبن” منتقل کردند.

حمید خزایی به دلیل شدت عفونت و گندخونی ناشی از آن، دوشنبه‌شب دچار سکته‌ و بعد از آن مرگ مغزی شد.

بعد از وقوع این تراژدی برای پناه‌جوی جوان ایرانی، اسکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا، روز گذشته اعلام کرد که فعلا هیچ پناه‌جوی جدیدی به اردوگاه جزیره مانوس فرستاده نمی‌شود و آن گروه از پناه‌جویانی که در دریا دستگیر می‌شوند، به جزیره‌ی “نائورو” منتقل می‌شوند.

گفتنی است، سالانه هزاران نفر به طور غیرقانونی و از طریق کشورهایی چون مالزی و اندونزی، خود را به کشور استرالیا می‌رسانند.

در همین ارتباط، روزنامه گاردین در تابستان سال گذشته گزارش داده بود که حدود یک سوم افرادی که از طریق قایق خود را به استرالیا می‌رسانند ایرانی هستند به طوری‌که از ۱۵۶۱۰ پناه‌جویی که از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا آن زمان وارد استرالیا شده‌ بودند، ۵۵۴۱ تن، ایرانی بودند.

نظرتان را بنویسید