تردید در منشاء دین زرتشت با کشف قدیمی‌ترین مقبره‌های زرتشتیان در غرب چین

Zoroastrian-tombs-China-1

تقاطع: باستان‌شناسان هم‌کار “آکادمی علوم اجتماعی چین” می‌گویند که در کاوش‌های خود در منطقه‌ی خودمختار “اویغور شین‌جیانگ” در غرب این کشور با یک مجموعه‌ی باستانی نادر از مقبره‌های زرتشتی مواجه شده‌اند که قدمت کربن آن نشان می‌دهد که این مقبره‌ها حدود ۲۵۰۰ سال قبل و در فصل‌های بهار و تابستان ساخته شده‌اند.

منطقه‌ی تاجیک‌نشین اویغور در فلات پامیر و در ارتفاعی ۳۰۵۰ متری در مجاورت افغانستان و پاکستان قرار دارد.

“وو ژینهوا”، رییس این تیم باستان‌شناسی به خبرگزاری مرکزی چین گفته که «در این مقبره‌ها، سنگ‌های سیاه و سفید که نماد نور و تاریکی، خوبی و بدی هستند در قالب رشته‌هایی به شکل اشعه‌ی خورشید چیده شده‌اند که همان عناصر اصلی نظریه زرتشت هستند».

این گزارش هم‌چنین با اشاره به کشف یک “آتش‌دان” به قطر ۳۰ سانتی‌متر با ۱۵ سنگ‌ریزه سوخته در داخلش، از آن به عنوان قدیمی‌ترین آتش‌دانی که احتمالا تا کنون یافت شده، یاد کرده است.

وجود آتش‌دان‌ در مقبره‌‌ها، توضیح‌دهنده‌ی عبادت آتش -به عنوان نماد “اهورامزدا”- در زندگی بعد از مرگ است که از جمله مبانی دین زرتشت به شمار می‌رود.

دیگر جنبه‌های این کشف باستان‌شناسی، قرار داشتن آن در ارتفاعات، زمین باز با آب در مقابل، و کوه در پشت آن است؛ هم‌چنین به نظر می‌رسد بقایای به دست آمده، بر اساس عرف زرتشتی، نبش قبر شده و بار دیگر دفن گردیده‌اند.

یک شانه از بامبو، پارچه‌ی ابریشمی، پارچه‌های پشمی و مروارید‌های عقیق دیگر وسایل کشف‌شده در این مجموعه‌ی باستانی هستند که تعدادی از آن‌ها به جنوب و شرق چین تعلق داشتند و شماری دیگر ساخته‌ی پرشیا (ایران کنونی) و آسیای مرکزی بودند.

باستان‌شناسان چینی با استناد به این یافته‌ها نتیجه گرفته‌اند که فلات پامیر به دلیل نقطه‌ی اتصال فرهنگ شرق دور و آسیای مرکزی، می‌توانسته محل تولد زرتشت بوده باشد.

“وو” با بیان این‌که «تمام شواهد حاکی از این است که پایگاه و ریشه‌ی زرتشت در این منطقه بود و نه پرشیا» گفته که اثبات این نظریه می‌تواند «مهم‌ترین یافته‌ی این کشف باستانی باشد».

این ادعا در حالی است که بر اساس باور عمومی، پایگاه دین زرتشت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ادیان جهان، در امپراطوری پارس بوده و بعدها نیز به دین رسمی این امپراطوری تبدیل شده است. هم‌چنی بنیان‌گذار این دین، “زرتشت” نیز گفته شده در منطقه‌ای در محدوده‌ی شمال غربی ایران کنونی و جنوب شرقی افغانستان به دنیا آمده است.

بر اساس یک تحقیق انجام‌شده توسط انجمن‌های زرتشتی امریکای شمالی در سال ۲۰۰۴، تعداد زرتشتیان جهان در ۱۲۴ تا ۱۹۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

Zoroastrian-tombs-China-2

3 thoughts on “تردید در منشاء دین زرتشت با کشف قدیمی‌ترین مقبره‌های زرتشتیان در غرب چین

  1. تا وقتی که نظام برای سرپوش گذاشتن بر تاریخ گذشته ایران، متمایل نیست که تحقیقات باستانی انجام گیرد و عامدانه در حال تخریب و یا زیر آب بردن اماکن با قدمت و مرتبط با سلسله های پیشینیان احتمالا شاهنشاهان گذشته ایران است، همین اوضاع است و کم کم از صحنه تاریخ باستان حذف خواهیم شد و روزی میرسد که چینیها کشف میکنن که نسل ما و نژاد ما بر میگردد به تخم آنها و حضرت آدم-ع همین چینی بود و شاید کنفوسیوس بوده است، چرا که قسمت کهن تر و ریشه ای تر آن در ایران توسط نظام حاکم تخریب و یا تحریف شده است.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: