اعتراض حسین علیزاده به «هرج‌ومرج» در موسیقی: نوازندگی زنان در کنسرت‌ها ممنوع شده است

کنسرت حسین علیزاده و گروه "هم‌آوایان" در گرگان که بدون حضور نوازندگان زن این گروه در نیمه‌ی مرداد امسال برگزار شد.
کنسرت حسین علیزاده و گروه “هم‌آوایان” در گرگان که بدون حضور نوازندگان زن این گروه در نیمه‌ی مرداد امسال برگزار شد.

تقاطع: آهنگ‌ساز و نوازنده برجسته “تار” ایران از ممنوعیت نانوشته‌ی حضور نوازندگان زن در کنسرت‌های داخل کشور خبر داد و خواهان اعتراض “دسته‌جمعی” به وضعیت “هرج و مرج” در موسیقی شد.

حسین علیزاده روز چهارشنبه (۵ شهریور-۲۷ آگست) با بیان این‌که در گذشته خانم‌ها “تنها در چند شهر” اجازه حضور بر روی صحنه را نداشتند، به خبرگزاری “ایسکانیوز” گفت که در حال حاضر حضور نوازنده خانم «تقریبا در همه شهر‌ها ممنوع است» به طوری‌که او «به شوخی» اسم گروه خود را به جای “هم‌آویان”، “هم‌آقایان” گذاشته است.

وی با اشاره به ممنوعیت حضور زنان نوازنده در کنسرت اخیرش در گرگان، این رویکرد را “موجب حذف زنان از عرصه موسیقی” دانست و با تاکید بر این‌که همه اعضای گروه موسیقی از این راه امرار معاش می‌کنند، خاطرنشان کرد که خانه‌نشینی نوازنده‌های زن به آن‌ها آسیب «اقتصادی» و «معنوی» می‌زند.

نامزد دریافت ۳ جایزه معتبر “گرمی” با بیان این‌که هم‌اکنون در مورد مسایل موسیقی هر روز “شخصی” تصمیمی می‌گیرد افزود که «این اشخاص یک عده عوامل دارند که به سالن‌ها می‌ریزند و کنسرت‌ها را به هم می‌زنند».

آقای علیزاده با انتقاد از این شرایط اضافه کرد: «هرج و مرجی که ما در اوایل انقلاب، آن زمان که هنوز قانون اساسی‌ وجود نداشت، تجربه کرده‌ایم، دوباره دارد، تکرار می‌شود و نمی‌دانم چه راه‌کاری برای برطرف شدن این هرج و مرج‌ها وجود دارد.»

این پژوهشگر ۶۳ ساله موسیقی با تاکید بر این‌که «کسانی که مجوز می‌دهند، خودشان قانون را زیر پا می‌گذارند»، پرسید: «می‌خواهم ببینم در چنین شرایطی معنی قانون چیست؟ به نظر من قانون را قانون‌گذاران می‌شکنند.»

او در پایان با اشاره به این‌که «به صورت فردی مدام به این وضعیت اعتراض می‌شود» خواهان آن شد تا اهالی موسیقی «به صورت جمعی» نیز به این مساله اعتراض کنند.

اظهارات استاد پرآوازه‌ی تار ایران سه ماه پس از انتشار گزارشی در روزنامه “شرق” چاپ تهران صورت می‌گیرد که در آن از وجود “قانون نانوشته” ممنوعیت حضور زنان نوازنده و هم‌خوان در اجراهای موسیقی شهر اصفهام در بیش از یک دهه‌ی اخیر خبر داده بود.

این روزنامه در شماره روز ۸ خردادماه خود نوشته بود که گروه‌های موسیقی «تنها در صورتی می‌توانند مجوز برگزاری کنسرت در این شهر دریافت کنند که هیچ نوازنده یا هم‌خوان زنی در گروه حضور نداشته باشد».

“شرق” به نقل از محمد قطبی، “مدیرکل اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی” استان اصفهان اضافه کرده بود که دلیل ممنوعیت حضور نوازدگان زن در کنسرت‌های این استان، مسایل “قانونی” یا “شرعی” نیست بلکه به خاطر “ویژگی‌های خاص” و “فرهنگی و مذهبی‌ بودن” این شهر است.

نظرتان را بنویسید