زنی که برای میتینگ‌های سیاسی “آدم” جور می‌کند؛ هدفم دخیل کردن مردم در مسائل اجتماعی است

91-22bahman3

تقاطع: زنی که شغلش جمع‌آوری سیاهی‌لشکر برای مراسم مختلف از جمله میتینگ‌های سیاسی است، می‌گوید این توانایی را دارد تا  سالن یک همایش را با جمعیتی بین 500 تا 1000 نفر از طبقه‌بندی‌های مختلف سنی، تحصیلی و حتی جنسیتی پر کند.

خبرنگار وب‌سایت “اقتصادنیوز” برای انجام گفتگو با این “آدم‌ جور کن”، برگزاری یک “مراسم ترحیم بزرگ” را بهانه کرده و در ادامه موفق شده درباره‌ی توانایی او برای “گرم کردن” مراسم مختلف از وی اطلاعات کسب کند.

این زن که مدعی شده تحصیلاتش “روابط عمومی” است، با تاکید بر این‌که خودش پولی برای این‌گونه فعالیت‌هایش دریافت نمی‌کند گفته که تنها هزینه‌های شخصی مانند هزینه‌ی “استفاده از خط تلفن” را از مشتری می‌گیرد.

او خاطرنشان کرده که «بسته به اینکه مراسم در خصوص چه موضوعی باشد»، می‌تواند مخاطبان‌ مختلفی را شامل “نخبه”، “معتاد”، “خردسال” یا “باسواد” جمع کند و از آن‌جا که «در هر محله‌ای با افراد فعال و توانمندی در ارتباط است»، قادر است از “تمام مناطق ۲۲گانه تهران” برای متقاضی، آدم بیاورد.

وی با اشاره به این‌که برای مراسم ترحیم، برای هر فرد ۲۰ تا ۵۰ هزارتومان شامل پذیرایی و حمل‌ونقل می‌گیرد، توضیح داده که گاهی در مراسمی مثل برنامه‌های زنده تلویزیونی و جشن‌های دولتی، هیچ پولی به “آدم”‌هایش نمی‌دهد و آن‌ها خودشان به صورت “خودکار” در آن شرکت می‌کنند.

این فرد با تاکید بر این‌که تنها هدفش «دخیل کردن مردم در مسائل اجتماعی است»، اضافه می‌کند: «افرادی در فهرست من هستند که به شام یا ناهار هم راضی می‌شوند. ما داریم به آنها سرویس می‌دهیم و رایگان می‌آوریم و رایگان از آنها پذیرایی می‌کنیم. به هر حال هر همایشی یک خروجی دارد. قرار نیست به همه پول بدهیم. خب، اگر بدهیم فردا روزی بد عادت می‌شوند و در این همایش‌ها شرکت نخواهند کرد. گاهی فقط پول غذا می‌دهیم و گاهی همین را هم نمی‌دهیم.»

او در پایان با تایید جمع‌آوری “آدم” برای یکی از نامزدهای شکست‌خورده در انتخابات سال گذشته‌ی ریاست جمهوری اسلامی، این کارش را فعالیت سیاسی ندانسته و با معرفی خود به عنوان “زنی خودساخته” و “زجرکشیده” گفته است: «چند سال پیش من را به دفتر بخش‌دار هم راه نمی‌دادند اما امروز کاندیداهای انتخاباتی دوست دارند با من کار کنند. درآمد اصلی من از این راه به دست می‌آید.»

این “آدم‌جورکن”، “وظیفه”‌ و “هنرمندی” خودش را «تشویق» و «کشاندن» مردم پای صندوق‌های رای خوانده و تاکید کرده که نمی‌تواند به شرکت‌کنندگان بگوید به چه کسی رای بدهند و در نهایت خودشان تصمیم می‌گیرند.

گفتنی است وب‌سایت “اقتصادنیوز”، پیش‌تر نیز در روز ۱۸ مردادماه با انتشار گزارشی، فهرستی از مشاغل عجیب در ایران شامل “دادزن”، “نوبت‌گیر”، “قلیان موتوری”، “خط‌نگهدار تاکسی”، “گریه‌کن برای مراسم ترحیم” و “فال تلفنی” منتشر کرده بود.

این وب‌سایت از جمله درباره‌ی شغل “گریه‌کن برای مراسم ترحیم” نوشته بود: «موسساتی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، توانایی این را دارند که مراسم عزا و تشییع را آن‌چنان پر‌سوز و گداز برگزار کنند که اطرافیان با خود بگویند فرد متوفی چقدر شناخته‌شده و محبوب بوده است.»

این گزارش اضافه کرده بود دسته‌ای که مثل “سیاهی‌لشکر‌ها”، فقط محیط را پر‌ کنند، «ساعتی حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان گیرشان می‌آید» و گروهی دیگر هم “گریه‌کن‌ها” و “شلوغ‌کن‌ها” هستند که «بسته به توانایی‌شان ساعتی از ۲۵ هزار تومان به بالا نصیب‌شان می‌شود».

One thought on “زنی که برای میتینگ‌های سیاسی “آدم” جور می‌کند؛ هدفم دخیل کردن مردم در مسائل اجتماعی است”

  1. این گزارش شما کاملا مغایر با اصول حرفه ای ژورنالیسم تنظیم شده است. گذاشتن تعداد بسیار زیادی گیومه در متن که در یک گزارش خبری بی سابقه است و عباراتی چون «خودش را…. می داند» و «مدعی است» یا «ادعا می کند» به منظور جهت دادن به ذهن خواننده به کار گرفته شده و این کاملا بی طرف بودن سایت شما را زیر سؤال می برد. در حالی که در گزارش های دیگرتان چون «زنی که با ده هزار مرد سکس داشته» یا «زنی که با پستان هایش ماساژ می دهد» این رویکرد به چشم نمی خورد.
    امیدوارم بی طرف باشید و به مخاطبانتان احترام بگذارید.
    با تشکر

نظرتان را بنویسید