امضای تفاهم‌نامه میان آموزش و پرورش و حوزه‌‌های علمیه برای تقویت نقش روحانیت در مدارس

Fani-Howzeh

تقاطع: وزیر آموزش و پرورش در دولت حسن روحانی از پررنگ‌تر شدن نقش روحانیون در مدارس سراسر کشور خبر داده است.

علی‌اصغر فانی روز پنج‌شنبه (۱۶ مرداد-۷ آگست) در حاشیه یک مراسم در مشهد با تاکید بر “اهمیت و تاثیر حضور کار‌شناسان دینی در مدارس” به خبرگزاری “مهر” گفت که «آموزش و پرورش بر این مهم اذعان دارد» و بدین منظور «نقش روحانیت در مدارس تقویت خواهد شد».

وی “بهره‌گیری از آموزه‌های قرآن و عترت در نظام آموزشی کشور” را “ضرورتی اجتناب ناپذیر” دانست و افزود که بر این اساس «تفاهم‌نامه‌ای با مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری منعقد شده» تا از حضور «علما و کار‌شناسان دینی در آموزش و پرورش کشور بهره گرفته شود».

آقای فانی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد تا در سال تحصیلی جدید «از پتانسیل کار‌شناسان مذهبی کشور و روحانیت در تربیت فرزندان کشور استفاده شود».

او در عین حال با بیان این‌که «نظام آموزش و پرورش کشور نیاز به تحول دارد»، خاطرنشان کرد که «این تحول یک شبه اتفاق نمی‌افتد» و “زمان‌بَر” است.

خبر امضای تفاهم‌نامه میان وزارت آموزش‌ و پرورش و “حوزه‌های علمیه” در سراسر کشور در حالی از سوی عالی‌ترین مقام این وزارت‌خانه اعلام می‌شود که پیش از این در آذرماه سال گذشته، تفاهم‌نامه‌ی مشابهی میان “حوزه علمیه” استان تهران و اداره کل آموزش‌ و پرورش شهر تهران به امضا رسید که بر اساس آن، مدارس دولتی پایتخت، به مدت دو سال به “مدارس وابسته به حوزه” تبدیل شد‌ند و “مدیریت تربیتی” آن‌ها بر عهده یک “روحانی” قرار گرفت که به عنوان نماینده “حوزه” به صورت “ثابت” در مدارس پایتخت حضور خواهد داشت.

در واکنش به این تفاهم‌نامه، “گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران”، گروه سیاسی-دانشجویی که خواهان برقراری یک “دموکراسی لیبرال” در ایران است، و هم‌چنین “سازمان معلمان ایران” با صدور بیانیه‌هایی خواهان لغو آن شدند.

با این وجود نه تنها به این درخواست‌ها توجهی نشد که در اواخر تیرماه سال جاری، “مدیرکل امور قرآنی نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش” در گفتگو با خبرگزاری “ایسنا” اعلام کرد که از مهر امسال طرح “مصباح‌الهدی” با موضوع “امام‌شناسی” و همچنین برنامه‌هایی برای حفظ آیات قرآن توسط دانش‌آموزان در مدارس کشور به اجرا در خواهد آمد.

محمدرضا مسیب‌زاده خاطرنشان کرد که این طرح در راستای “منویات” رهبر جمهوری اسلامی درباره “لزوم توسعه و ترویج سبک زندگی اسلامی” و نیز تاکیدهای وزیر آموزش و پرورش در این خصوص، برای نخستین بار در مدارس کشور اجرا می‌شود.

نظرتان را بنویسید