دو شرط استیضاح‌کنندگان برای صرف‌نظر از استیضاح وزیر علوم

Faraji-Dana

تقاطع: یک عضو مجلس شورای اسلامی در ایران می‌گوید که رضا فرجی دانا، “وزیر علوم، تحقیقات، و فناوری اطلاعات” در دولت حسن روحانی برای “فرار” از استیضاح باید دستور اخراج «دانشجویان ستاره‌دار» بازگشته به دانشگاه و افراد مرتبط با اعتراضات سال ۸۸ از «پست‌های کلیدی» در وزارت علوم را صادر کند.

ناصر موسوی لارگانی، امروز شنبه (۱۱ مرداد-۲ آگست) به خبرگزاری “مهر” گفت: «افرادی هستند که در “فتنه” حضور فعال داشتند و دستگیر هم شدند اما هم‌اکنون در پست‌های کلیدی وزارت علوم در حال فعالیت هستند که از وزیر علوم خواسته‌ایم این افراد برکنار شوند.»

وی با بیان این‌که «هنوز نتیجه‌ی استعلام برخی از این افراد از سوی وزارت اطلاعات اعلام نشده» افزود: «مقرر شده نتیجه نهایی تا شنبه هفته آینده که جلسه دیگری با وزیر علوم خواهیم داشت، اعلام شود.»

این عضو سپاهی مجلس شورای اسلامی که یکی از امضاکننده طرح استیضاح فرجی دانا است، درباره‌ی شرط دوم برای جلوگیری از استیضاح فرجی دانا نیز اظهار داشت: «این دانشجویان مشکل داشته‌اند و بار دیگر به دانشگاه بازگشتند، اکثر این دانشجویان با استعلام شناسایی شده‌اند و برای یک سری دیگر از این دانشجویان باید استعلام صورت گیرد. این دانشجویان که با برخی گروهک‌ها در ارتباط بودند و حال به دانشگاه برگشته‌اند باید اخراج شوند.»

موسوی لارگانی، با اشاره به وجود «شروط دیگر» در این خصوص گفت که آن‌ها «در درجه‌های بعدی اولویت قرار دارند».

طرح استیضاح رضا فرجی دانا در اواسط تیرماه با امضای بیش از ۵۰ عضو مجلس شورای اسلامی به هیات رییسه‌ی این مجلس ارایه شد. به دنبال آن در جلسه‌ای که با میانجی‌گری علی لاریجانی میان استیضاح‌کنندگان و آقای فرجی دانا برگزار شد، استیضاح‌کنندگان فرصتی یک ماهه‌ به “وزیر علوم” دادند تا درخواست‌های آن‌ها را ترتیب اثر دهد.

از افشای بیش از ۳ هزار بورسیه‌ی تحصیلی غیرقانونی اعطاشده در دولت گذشته و برکناری ده‌ها رییس دانشگاه نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی به عنوان دیگر دلایل استیضاح فرجی دانا یاد می‌شود.

گفتنی است از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، بیش از ۱۲۰ دانشجوی “ستاره‌دار” که به ویژه در سال‌های ۹۱ و ۹۲ از ادامه‌ی تحصیل محروم شده بودند به دانشگاه بازگشتند. با این وجود با فشار مجلس شورای اسلامی به “وزارت علوم” این روند، متوقف شد و صدها دانشجوی محروم از تحصیل دیگر هم‌چنان پشت درهای دانشگاه‌ها باقی ماندند.

One thought on “دو شرط استیضاح‌کنندگان برای صرف‌نظر از استیضاح وزیر علوم

  1. این تنگ نظری ها نشانه وحشت است !
    محروم کردن یک فرد از تحصیل طبق کدام قانون جزائی صورت میگیرد؟
    قطعاً اینگونه اخراجها ، تنها از طریق روابط صورت گرفته که این خود عین بی قانونی و ظلم به مردم است .
    متأسفم که باید بگویم آقای روحانی و وزرایش مجبورند به این شیوه برخوردها تن دهند . البته نه از ترس از یکدیگر بلکه همه ی این کارها بخاطر ترس از مردم است .

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: