تصویری: زوج هم‌جنس‌گرای ایرانی-سوئدی نام خود را در تاریخ ثبت کردند

تقاطع: دو زن ایرانی نام خود را به عنوان اولین زوج هم‌جنس‌گرای مسلمان که در یک مراسم عمومی به “عقد شرعی” هم درآمدند، ثبت کردند.

مریم ایران‌فر و سحر مصلح، روز جمعه (۱ آگست-۱۰ مرداد)، توسط “امام لودویک محمد زاهد”، یک “روحانی” مسلمان فرانسوی-الجزایری که به استکهلم آمده بود، به عقد هم درآمدند.

“لودویک محمد زاهد”، همان “امام جماعتی” است که سال گذشته به خاطر راه‌اندازی اولین “مسجد فراگیر” در فرانسه مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود. او که پیش‌تر در مسجد خود، زوج‌های هم‌جنس‌گرای مسلمان را به طور خصوصی عقد کرده بود، در سفر خود به استکهلم که در جریان هفته‌ی “رژه هم‌جنس‌گرایان” در این شهر صورت گرفت، برای اولین بار یک مراسم عقد را در مقابل رسانه‌ها و در مکانی عمومی‌ انجام داد.

او در گفتگو با خبرنگاران حاضر در این مراسم، این “لحظه ویژه” را “تاریخی” توصیف کرد.

“مریم ایران‌فر” و “سحر مصلح”، پیش‌تر در یک “مراسم مدنی” و بر اساس قانون سوئد با هم ازدواج رسمی کرده بودند، اما انجام “مراسم شرعی” در خیابانی در استکهلم، به آن‌ها احساس بهتری داد.

مریم در حالی که می‌خندید گفت: «من احساس می‌کنم که جهان برای یک بار هم که شده در مسیر درستی در حال حرکت است.»

سحر نیز احساسش را این‌طور ابراز کرد: «خیلی خیلی خوشحالم. مثل این می‌ماند که در آبی به رنگ فیروزه‌ای شنا می‌کنم.»

در همین ارتباط، پروفسور “یان یارپه”، استاد دانشگاه لوند سوئد، معتقد است که اولین عقد عمومی دو هم‌جنس‌گرا به شیوه اسلامی می‌تواند نقطه‌ی عطفی برای جهان اسلام باشد.

او می‌گوید که این واقعه از یک سو می‌تواند واکنش‌های خشمگین گروه‌های تندروی اسلامی را برانگیزد که در بدترین حالت با صدور فتوا، خشونت فیزیکی را مجاز خواهند شمرد و از سوی مقابل، گروه‌هایی با بیانیه‌های‌شان از این اتفاق حمایت خواهند کرد.

در شماری از کشورهایی که اسلام دین غالب است، از جمله ایران، هم‌جنس‌گرایی می‌تواند به مجازات مرگ بینجامد.

با این وجود، “امام لودویک محمد زاهد” این نگاه به هم‌جنس‌گرایی و دگرباشان جنسی را تفسیری نادرست از “قرآن” می‌داند و می‌گوید: «قرآن هیچ حرفی درباره‌ی هم‌جنس‌گرایی نزده است بلکه فقط علیه خشونت و تجاوز جنسی صحبت می‌کند.»

Islamic-Wedding-Iranian-gay-couple-Sweden-1

Islamic-Wedding-Iranian-gay-couple-Sweden

One thought on “تصویری: زوج هم‌جنس‌گرای ایرانی-سوئدی نام خود را در تاریخ ثبت کردند

  1. من در این رابطه یک حس انسانی قوی می بینم، دختری که از نظر جسمی سالم است و تصمیم میگیرد با کسی ازدواج کند که مثل خودش نیست، در واقع اعتقاد به رفع هرگونه تبعیض را در جامعه انسانی به مرحله اجرا در آورده است.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: