«می‌خواهم برقصم»؛ زندگی یک رقصنده حرفه‌ای ایرانی در مالزی به روایت تصویر

 تقاطع: «می‌خواهم برقصم»، عنوان مجموعه عکسی از “نفیسه مطلق”، عکاس ایرانی مقیم مالزی است که در آن زندگی روزانه‌ی یک دختر رقصنده ایرانی را در زمان پناهجویی در این کشور به تصویر کشیده است.

«کوثر» که رویای یک «رقصنده حرفه‌ای» شدن را در سر داشت، بعد از یک «درگیری پیچیده» با پدر و مادرش که مخالف این “رویا” بودند، به بهانه‌ی تحصیل به هند می‌رود. جایی که در آن موفق می‌شود جوایز متعددی را در فستیوال‌های رقص به دست بیاورد. او سپس در سال ۲۰۱۰ به مالزی می‌رود و در آن‌جا موفق به کسب نخستین جایزه‌‌اش در یک رقابت بین‌المللی می‌شود.

بعد از انتشار اخبار و ویدئوهایش بود که کوثر تصمیم می‌گیرد خود را به عنوان پناه‌جو به کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل در مالزی معرفی کند.

او در مالزی از هر فرصتی برای نشان دادن استعداد هنری خود استفاده کرده است؛ از دو روز در هفته رقص عربی در یک رستوران در کوالالامپور تا تدریس رقص در یک آموزشگاه.

کوثر می‌گوید که هرچند چند جایزه‌ در “رقص لاتین”دریافت کرده، اما برای «رقص عربی» پیشنهادهای کاری بهتری وجود دارد.

—————————

نفیسه مطلق، عکاس مستند و مدرس ارشد روزنامه‌نگاری در دانشگاه “پوترا” در مالزی است. او پیش از مهاجرت به این کشور برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترای “ارتباطات جمعی”، برای روزنامه‌های ایران کار می‌کرد. موضوعات مورد علاقه‌ی خانم مطلق در عکاسی، “مسائل زنان”، “گفتگوی ادیان”، و “حقوق بشر” هستند.

آثار بیشتری از نفیسه مطلق را می‌توانید در اینجا ببینید.

نظرتان را بنویسید