واردات ۳۲۰۰ خودروی لوکس آلمانی در سال ۱۳۹۱

Luxury_car_import

تقاطع: براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در سال ۱۳۹۱ حدود ۳۲۰۰ دستگاه از خودروهای گران‌قیمت آلمانی وارد بازار ایران شدند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا (۳۱ اردیبهشت-۲۱ می) چهار برند آلمانی بنز، بی‌ام‌و، پورشه و فولکس‌واگن در واردات خودروی ایران در سال گذشته سهم داشتند که در این میان، برند بنز با ۶۴ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش گمرک ایران، «در سال گذشته به ترتیب ۲۰۴۱ دستگاه خودروی بنز به ارزش ۱۳۰.۱ میلیون دلار، ۶۰۲ دستگاه بی‌ام‌و به ارزش ۲۹.۷ میلیون دلار، ۵۱۸ دستگاه پورشه به ارزش ۶۰.۷ میلیون دلار و ۲۱ دستگاه فولکس‌واگن به ارزش ۷۷۹ هزار دلار وارد ایران شد.»

به نوشته این گزارش، گران‌قیمت‌ترین خودروهای وارداتی در سال ۱۳۹۱ عبارت بودند از «مرسدس بنز S500L رنگ مشکی مدل ۲۰۱۲ به ارزش ۳۲۰ هزار و ۶۰۴ دلار، پورشه پانامرا توربو رنگ سفید ساخت ۲۰۱۲ مدل ۲۰۱۳ به ارزش ۲۱۱ هزار و ۹۳۴ دلار و پورشه هشت سیلندر سفید ۲۰۱۲ پانامرا توربو به ارزش ۲۱۰ هزار و ۶۰۳ دلار».

این در حالی است که به گفته رییس کل گمرک ایران، واردات پورشه و بنز و اتومبیل‌های لوکس دیگر ثبت سفارش نخواهند شد. عباس معمارنژاد، در گفتگو با خبرگزاری نیمه‌دولتی مهر (۲۵ اردیبهشت-۱۵ می) با اعلام این خبر گفته بود: «پورشه و بنز دیگر ثبت سفارش نمی‌شوند. واردات اتومبیل‌های لوکس در صورتی امکان‌پذیر است که تاریخ ثبت سفارش آن‌ها قبل از مصوبه ممنوعیت ورود و معتبر باشد.»

وی همچنین از کاهش شدید واردات خودرو از آغاز سال ۱۳۹۲ خبر داده و خاطرنشان کرده بود که «در فروردین ماه امسال تنها ۸۰۰ اتومبیل خارجی ترخیص شده که دلیل آن، وضعیت ارز، قیمت و تقاضا است».

اسفندماه گذشته نیز امیر خجسته، رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با مبهم دانستن واردات ۵۰۰ دستگاه خودرو لوکس به کشور از طریق جزیره ابوموسی، گفته بود «در حالی که شرایط اقتصادی کشور نیاز به آرامش و ثبات داشته و بسیاری از مردم در تأمین معیشت روزانه خود مشکل دارند معلوم نیست ۵۰۰ دستگاه خودرو با این قیمت نجومی به چه طریق و به چه ارزی وارد کشور شده است.»

نظرتان را بنویسید