حمایت پورمحمدی و ۱۸۳ عضو مجلس شورای اسلامی از تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران

Ghalibaf-Basiji

تقاطع: آن‌گونه که یک عضو مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری دولتی “ایرنا” گفته، ۱۸۳ نفر از اعضای این مجلس از محمدباقر قالیباف به دلیل اجرای جداسازی جنسیتی در شهرداری تهران تقدیر کردند. هم‌زمان مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری جمهوری اسلامی نیز این اقدام را موجب بالا رفتن «بهره‌وری» می‌شود.

“حجت‌الاسلام مرتضی حسینی” که “ایرنا” وی را “دبیر مجمع روحانیون مجلس شورای اسلامی” معرفی کرده روز چهارشنبه (۱ مرداد-۲۳ جولای) با «انقلابی و ارزشی» خواندن بخش‌نامه‌ی صادرشده از سوی قالیباف در «جدا کردن محل فعالیت خانم‌ها از آقایان» در شهرداری تهران، گفت که «حضور زنان در کنار مردان منجر به بروز برخی مشکلات در جامعه می‌شود» و «اقدام قالیباف امنیت اخلاقی را در محیط‌های کاری افزایش می‌دهد».

آقای حسینی با بیان این‌که نامه‌ی حمایت از قالیباف به امضای «طیف‌های مختلف سیاسی» در مجلس شورای اسلامی رسیده اضافه کرد که اعضای «جبهه پایداری»، تشکل نزدیک به مصباح یزدی، «متصدی» جمع‌آوری امضا برای این نامه بوده‌اند.

در روز چهارشنبه، مصطفی پورمحمدی نیز در حاشیه‌ی جلسه هیات دولت از اقدام قالیباف دفاع کرد و در اظهارات مشابهی گفت: «جدا کردن محل کار خانم‌ها از آقایان با ارزش‌ها هم‌خوانی دارد.»

در همین روز “حجت‌الاسلام عبدالمقیم ناصحی”، رییس “کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران” دستور قالیباف مبنی بر ممنوعیت استخدام منشی و مسوولان دفتر زن برای مدیران مرد را با جداسازی جنسیتی متفاوت خواند و در توجیه اجرای این ممنوعیت گفت: «منشی خانم مجبور است تا دیروقت و در خارج از وقت اداری در سازمان بماند که این موضوع ممکن است برای یک خانم با توجه به مسوولیت‌هایی که در خانواده دارد مشکل باشد.»

او در عین حال با بیان این‌که «در شهرداری، مدیران کل خانم هم داریم»، تاکید کرد که «برای مدیران خانم هم استخدام مسوول دفتر مرد ممنوع است».

پیش‌تر در روز جمعه‌ی گذشته (۲۷ تیر-۱۸ جولای) شهردار تهران که به عنوان سخنران پیش از “خطبه‌های نماز جمعه” این شهر سخن می‌گفت، با تایید گزارش‌ها مبنی بر اجرای تفکیک جنسیتی در نهاد تحت مدیریتش گفته بود: «اگر در یک اتاق، یک مجموعه کاری که با هم همکاری می‌کنند و سه یا چهار نفر آنها آقا و سه چهار نفر دیگر خانم هستند و همه در یک رابطه مثلا در رابطه با بودجه فعالیت می‌کنند، می‌توان کاری کرد که آن چهار خانم در یک اتاق و چهار آقا در اتاق دیگری کار کنند.»

قالیباف با بیان این‌که «غیرت دینی ما کجا رفته است؟» اضافه کرده بود: «نباید اجازه دهیم یک خانم در طول وقت اداری و در طی روزها و ماه‌ها، ساعت تماس و معاشرتش با نامحرمان بیشتر از محرم، شوهر و فرزندش باشد. با گذشت زمان این موضوع کانون خانواده را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد. حالا “بی‌بی‌سی” هرچقدر می‌خواهد حرف بزند.»

گفتنی است نخستین بار، خبرگزاری “پانا”، روز ۱۸ تیر ماه، تصویر صورت‌جلسه‌ی شورای معاونان شهرداری تهران را منتشر کرد که بر اساس آن به تمامی مدیران ارشد و میانی این سازمان دستور داده شده بود تا تنها از کارمندان “مرد” در دفتر خود استفاده کنند.

این صورتجلسه که روز ۲۷ اردیبهشت ماه امسال تنظیم شده، هم‌چنین خواهان آن شده که تا جایی که امکان دارد، محل استقرار زنان و مردان به صورت جداگانه طراحی شود.

در واکنش به این دستورالعمل، حامیان قالیباف در شورای شهر تهران ضمن دفاع از آن، این اقدام را نوعی “ارتقای شغلی” برای زنان خواندند، و در مقابل اعضای اصلاح‌طلب این شورا، آن را “حرکتی شعاری” و “مخالف روح دین و اخلاقیات” دانستند که به گسترش “فساد” و “ارتشا” دامن می‌زند.

 

نظرتان را بنویسید