امضای قرارداد بدون تشریفات مناقصه با شرکت واسطه چینی در وزارت راه

CREC-logo

تقاطع: وب‌سایت “اعتدال”، نزدیک به بخشی از دولت حسن روحانی، روز سه‌شنبه (۳۱ تیر-۲۲ جولای) تصویر نامه‌ای را منتشر کرده که که در آن عباس آخوندی، “وزیر راه و شهرسازی” از اسحاق جهانگیری، “معاون اول رییس جمهوری اسلامی” می‌خواهد تا “ضمن ترک تشریفات مناقصه”، برای احداث راه‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان با شرکت مهندسی راه‌آهن چین (CREC) قرارداد امضا شود. تاریخ نگارش این نامه ۱۳ بهمن ماه سال گذشته است.

به نوشته “اعتدال”، آقای آخوندی در حالی خواستار انعقاد با این شرکت چینی شده که «به جز شرکت‌های آلمانی-اروپایی شرکت دیگری توان ساخت قطارهای سریع‌السیر را ندارد» و وزارت راه، در واقع، خواستار انعقاد قرارداد با یک “شرکت واسطه” آن هم به «سه برابر قیمت» شده است.

بر پایه‌ی این گزارش، «قیمت پیشنهادی شرکت آلمانی برای احداث این راه‌آهن ۲ تا ۲/۵ میلیارد یورو است» اما شرکت چینی «هزینه‌ای نزدیک به ۷/۵ میلیارد یورو را مطالبه کرده است».

این گزارش با تاکید بر این‌که «در ‌‌نهایت تمامی مراحل اجرایی توسط شرکت‌های اروپایی انجام خواهد شد» از امضای قرارداد با شرکت‌های چینی که در پروژه‌های گذشته «بدعهدی» و «تخلفات پیاپی» داشته‌اند به شدت انتقاد کرده است.

گفتنی است در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از امضای قرارداد و توافق‌نامه با شرکت‌های چینی در عرصه‌های مختلف صنعت و انرژی ایران انتشار یافته است.

از جمله، اواخر خردادماه گذشته محمدعلی ایلخانی، “مدیرعامل شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور” از امضای توافق‌نامه با چینی‌ها برای “احداث فرودگاه جدید مشهد” خبر داد و گفت این توافق‌نامه در حالی به امضا رسید که «فرانسوی‌ها هم برای احداث فرودگاه جدید مشهد ابراز تمایل کرده بودند».

حسن پیوندی، “قائم‌مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی” نیز روز ۷ خردادماه در گفتگو با خبرگزاری “مهر” با اشاره به “بازگشایی حدود ۴ میلیارد یورو فاینانس چینی برای ۷ طرح جدید صنعت پتروشیمی ایران” افزود که به زودی فاینانس چند طرح دیگر صنعت پتروشیمی توسط فاینانسورهای چینی بازگشایی می‌شود.

وی اضافه کرد که طبق توافق صورت‌گرفته با طرف‌های چینی «قرار است در مجموع به ۲۰ طرح جدید صنعت پتروشیمی ایران منابع فاینانس خارجی اختصاص یابد».

اسماعیل جلیلی، یک عضو مجلس شورای اسلامی نیز روز ۴ خردادماه به خبرگزاری “مهر” گفت که به دستور وزیر نفت، قراردادی به ارزش ۱۴۰ میلیارد تومان با یک شرکت چینی برای “فاز دوم توسعه پتروشیمی” شهر مسجدسلیمان منعقد شده است.

CREC-contract

نظرتان را بنویسید