معمای هاشمی رفسنجانی و نظرسنجی «معتبر» ۱۱۰ درصدی خبرگزاری فارس

Fars-Poll-Mistake

تقاطع: خبرگزاری فارس، متعلق به سپاه پاسداران، شامگاه دوشنبه (۳۰ اردیبهشت-۲۰ می)، نتایج یک نظرسنجی تازه در مورد انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ماه آینده را منتشر کرد، که در آن مجموع درصد کسانی که درباره‌ی شرکت یا عدم شرکت در انتخابات رای داده‌اند، ۱۱۰ درصد می‌شود.

در این نظرسنجی که به نوشته‌ی خبرگزاری فارس توسط «یکی از معتبرترین مراکز افکارسنجی کشور» در روز ۲۸ اردیبهشت انجام گرفته، ۶۹/۶ درصد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که قطعا در انتخابات شرکت خواهند کرد، ۱۳/۷ درصد، تصمیم به عدم شرکت دارند و ۲۶/۷ درصد نیز گفته‌اند که هنوز تصمیم قطعی در این خصوص نگرفته‌اند.

این خبرگزاری مدعی شده که ۱۶۴ هزار نفر از ۳۱ شهرستان مرکز استان و ۷۰ شهرستان و ۱۴۰ روستا در سراسر کشور در این نظرسنجی مورد پرسش قرار گرفته‌اند.

با گذشت نزدیک به دوازده ساعت از انتشار این نظرسنجی، خبرگزاری فارس، هنوز هیچ توضیحی در خصوص این «گاف» خبری خود نداده و درصدهای منتشرشده در متن خبر نیز تغییری نکرده‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری فارس، مدعی شده که در این نظرسنجی، مجموع آرای کاندیداهای اصولگرایان شامل محمدحسن ابوترابی‌فرد، کامران باقری لنکرانی، سعید جلیلی، غلام‌علی حدادعادل، علی‌رضا زاکانی، محمدباقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی جمعاً ۴۳ درصد، مجموع آرای اصلاح‌طلبان شامل حسن روحانی، محمدرضا عارف، مصطفی کواکبیان و اکبر هاشمی رفسنجانی، مجموعا ۳۲/۱ درصد، آرای کاندیدای اسفندیار رحیم‌مشایی یا هر کاندیدای دیگر مورد حمایت احمدی‌نژاد ۴/۸ درصد و مجموع آرای محسن رضایی و محمد سعیدی‌کیا مجموعا ۵/۲ درصد بوده است. حدود ۱۵ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز گفته‌اند که هنوز در خصوص کاندیدای مورد نظر خود تصمیمی نگرفته‌اند.

معمای هاشمی رفسنجانی

Rafsanjani-esfand91

انتشار این نظرسنجی در حای صورت می‌گیرد که تنها ساعاتی به اعلام لیست نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت‌شده از سوی شورای نگهبان باقی مانده است و از روز دوشنبه شایعات گسترده‌ای در خصوص رد صلاحیت علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی به دلیل «کهولت سن» منتشر شده است.

در این میان اظهارات، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی مبنی بر اینکه «اگر فردی فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد، طبیعی است که نمی‌تواند تایید شود» بر این شایعات قوت بخشیده است.

محمد دهقان، یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز روز دوشنبه گفته که در مذاکره‌ای که با برخی اعضای شورای نگهبان داشته دریافته که این شورا نظر پیشین مجلس در خصوص شرط حداکثر ۷۵ سال سن برای کاندیداهای ریاست جمهوری را قبول دارد و می‌خواهد این نظر را از طریق آیین‌نامه داخلی‌اش اعمال کند.

علی مطهری، سخنگوی ستاد مرکزی هاشمی رفسنجانی نیز روز دوشنبه در پاسخ به خبرنگارانی که درباره‌ی این موضوع از او سوال می‌کردند گفت که «اگر این کار صورت گیرد اصل انقلاب و اصل نظام جمهوری اسلامی ایران زیر سوال می‌رود». او افزود که «در این صورت احتمال این‌که رهبری ورود کنند وجود دارد».

این درحالی است که محسن هاشمی، فرزند ارشد علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، نسبت به رد صلاحیت پدرش ابراز بی‌اطلاعی کرده و غلام‌علی رجایی، از مشاوران هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، در وبلاگ خود نوشته که «هاشمی شناسنامه انقلاب است و هیچ عاقلی مهر باطل به شناسنامه خود نمی‌زند».

از سوی دیگر عصر روز دوشنبه و به دنبال امنیتی شدن فضای تهران، ستادهای جوانان هاشمی رفسنجانی با «هماهنگی» با ستاد مرکزی وی تا اعلام نظر قطعی شورای نگهبان به طور موقت تعطیل شدند.

در همین ارتباط، محسن سازگارا، فعال سیاسی مقیم واشنگتن، به «تقاطع» گفت: «به نظر می‌رسد آقای خامنه‌ای، تصمیم گرفته از همان ابتدا از ورود هاشمی رفسنجانی جلوگیری کند تا بدین ترتیب دردسر تقلب گسترده در جریان انتخابات و تکرار اعتراضاتی نظیر اعتراضات سال ۸۸ را نداشته باشد.»

به گفته‌ی محسن سازگارا، با توجه به اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی در خصوص لزوم پذیرش نظر شورای نگهبان از سوی همه، بعید است که وی با حکم حکومتی، دستور ورود هاشمی رفسنجانی به رقابت‌های انتخاباتی را بدهد.

نظرتان را بنویسید