یک زوج بهایی دیگر روانه‌ زندان شده‌اند

ShomeysMohajer-Shahab-Dehghani

تقاطع: در ادامه‌ی بازداشت و زندانی کردن بهاییان در ایران، یک زوج بهایی دیگر به فاصله‌ی یک ماه جهت سپری کردن محکومیت حبس‌شان راهی زندان‌های اوین و رجایی‌شهر شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، شُمِیس مهاجر، شهروند بهایی ساکن تهران که پیش از این به یک سال حبس محکوم شده بود، روز هفتم تیرماه به زندان اوین و بند زنان سیاسی و عقیدتی این زندان منتقل شد.

این در حالی است که پیش از این حکم چهار سال زندان شهاب دهقانی، همسر خانم مهاجر نیز روز سوم خردادماه به اجرا درآمده و وی یک روز پس از معرفی خود به زندان اوین، به زندان رجایی‌شهر در کرج منتقل شده بود.

این زوج جوان بهایی در تابستان سال ۱۳۹۱ با هجوم نیروهای امنیتی به منزل‌شان بازداشت و پس از یک ماه با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

آن‌ها بعدها از سوی شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به “تبلیغ علیه نظام” و “تشکیل گروه غیرقانونی” متهم شدند که درنتیجه‌ی آن به یک و چهار سال زندان محکوم گردیدند. این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

در همین ارتباط، خانم روح‌اله فدا، مادر شمیس مهاجر، در گفتگویی با وب‌سایت “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران”، ضمن رد اتهامات واردشده به فرزند و دامادش، دلیل بازداشت آن‌ها را ابراز کردن علنی مذهبش و شرکت در جلسات دعا و نیایش آیین بهایی اعلام کرد و گفت: «دخترم حالش خوب است خدا را شکر. در بند زنان زندان اوین هشت نفر بهایی دیگر هم هستند و تنها نیست. حرف دیگری ندارم. ملال دیگری هم نیست. می‌گذرد.»

خبر مربوط به اجرای حکم این زوج بهایی درحالی منتشر می‌شود که هفته‌ی گذشته نیز منابع نزدیک به بهاییان از بازداشت ساقی فدایی، دختر بهایی جوان ساکن مشهد، توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر خبر دادند.

بازداشت خانم فدایی، ۳۵ روز پس از تفتیش منزل و بازداشت “می‌ خلوصی”، مادرش در روز ۱۲ خرداد ماه انجام شد که در جریان آن دو شهروند بهایی دیگر به نام‌های شایان تفضلی و دری امری نیز بازداشت شده بودند.

هم‌چنین روز پنج‌شنبه (۱۲ تیر-۳ جولای)، وب‌سایت “مرکز حامیان حقوق بشر”، گزارش داد که شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “چابک”، هفت شهروند بهایی را در مجموع به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، از میان این ۷ نفر، فردین اعضایی (اغصانی) و همسرش فرحناز مقدم، و گیسو شیخ حسن‌آبادی به اتهام “فعالیت تبلیغی برای بهاییت” و “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” به یک سال حبس، و به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” از طریق «عضویت محفلی در فرقه بهاییت و ارتباط با بیت‌العدل بهاییان در اسراییل»، به پنج سال حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه همچنین چهار شهروند بهایی دیگر به نام‌های ندا فرصتی‌پور، امیر معبودی، نوشین میثاقی و سهیلا اقدسی را نیز به اتهام “فعالیت تبلیغی به نفع دیانت بهایی” به شش ماه زندان محکوم کرده است.

نظرتان را بنویسید