لغو مرخصی زندانیان سیاسی؛ بازگشت بهاره هدایت و شیوا نظرآهاری به زندان

Bahareh-hedayat-back-to-evin-may2013

تقاطع: دادستانی تهران با عدم تمدید مرخصی گروهی از زندانیان سیاسی  که ماه‌ها و هفته‌های اخیر را با وثیقه‌های سنگین در بیرون از زندان به سر می‌بردند، دستور بازگشت آن‌ها را به زندان‌های اوین و رجایی‌شهر صادر کرد. در این میان بهاره هدایت و شیوا نظرآهاری، دو فعال دانشجویی طی دیروز و امروز به بند زنان زندان اوین بازگشته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، احمد زیدآبادی، مسعود باستانی، مهدی محمودیان، بهمن احمدی امویی، حسین رونقی و بهنام ابراهیم‌زاده، از دیگر کسانی هستند ک باید طی روزهای آینده خود را به زندان معرفی کنند. بیشتر این افراد در دوران مرخصی خود از اظهارنظر و فعالیت سیاسی منع شده بودند و به نظر می‌رسد بازگرداندن آن‌ها به زندان با نزدیک شدن به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری اسلامی در ایران ارتباط مستقیم داشته باشد.

مسعود باستانی، روزنامه‌نگاری که قرار است تا ساعتی دیگر برای سپری کردن ادامه‌ی محکومیت 5 ساله‌اش به زندان رجایی‌شهر بازگردد، در صفحه‌ی فیسبوک خود نوشته است: «بچه‌ها جمع شدند تا با من و شیوا خداحافظی کنند. شیوا نظرآهاری هم احضار شده و به زندان اوین برمی‌گردد. به شیوا می‌گویم : خداحافظ رفیق…! به مهسا هم بگو در زندان رجایی‌شهر به یادت هستم. خداحافظی با شیوا نظرآهاری و همبندیان مهسا شیوا دختری که در زندان در آرزوی تولد رویاهایش خواهم نشست…!»

مهسا امرآبادی، همسر مسعود باستانی، در حال سپری کردن محکومیت دو سال زندان خود در زندان اوین است.

حسین رونقی هم که یازده سال و نیم از محکومیت 15 ساله‌اش باقی مانده در ارتباط با بازگشتش به زندان می‌نویسد: «با توجه به اینکه برای خداحافظی از خانواده به زادگاهم ملکان آمده‌ام، عصر روز سه‌شنبه خودم را به زندان اوین معرفی می‌کنم! نه برای آزادی‌ام و نه برای حفظ جانم به کسانی که عدالت را زیر پا گذاشته، انسانیت را تحقیر کرده و آزادی را به اسارت گرفته‌اند التماس نخواهم کرد. ای کاش به خود آیند و بخواهند که انسان باشند…»

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی نیز با اشاره به وعده‌ای که سه هفته‌ قبل به همسرش در خصوص مرخصی منجر به آزادی داده بودند، نوشته که بازگشت زندانیانی که در مرخصی به سر می‌بردند به زندان، نشان می‌دهد که «این وعده‌ها مثل همیشه نوعی بازی‌ روانی با زندانی و خانواده‌اش و دروغی بیش نبوده است».

در این میان بازگشت به زندان بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری درحالی صورت می‌گیرد که فرزندش نیما، با بیماری سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کند و باید روز چهارم خرداد ماه بار دیگر در بیمارستان بستری شود. پیش از این پزشکی قانونی گفته بود که پس از بررسی پرونده‌ی پزشکی نیما ابراهیم‌زاده، نظرش را در خصوص تمدید یا عدم تمدید مرخصی پدرش به دادستانی تهران اعلام خواهد کرد.

نظرتان را بنویسید