ازدواج ۳۱ هزار دختر زیر ۱۵ سال در ایران در نه ماه نخست سال ۹۲

child-not-bride-poster

تقاطع: وب‌سایت “سازمان عدالت برای ایران”، روز جمعه (۱۳ تیر-۴ جولای) با استناد به جدید‌ترین آمارهای “سازمان ثبت احوال” در ایران گزارش داد که در ۹ ماه نخست سال گذشته ازدواج نزدیک به ۳۱ هزار دختر زیر ۱۵ سال در ایران به ثبت رسیده که این رقم معادل با ۵/۳۳ درصد از کل ازدواج‌های ثبت شده در کشور است.

بر اساس این گزارش، در این مدت همچنین حدود ۱۷۸ هزار تن معادل ۳۰/۶۷ درصد از زنانی که ازدواج کرده‌اند، بین ۱۵ تا ۱۹ سال داشته‌اند.

این وب‌سایت هم‌چنین از ازدواج نزدیک به ۴۱ هزار دختر کمتر از ۱۵ سال و بیش از ۲۶۵ هزار دختر بین ۱۵ تا ۱۹ سال در سال ۱۳۹۱ خبر داده و افزوده که در این مدت، دست کم ۲۳۵ دختر زیر ۱۵ سال، با مردان بالای ۳۵ سال، و نزدیک به ۱۰۰ دختر زیر ۱۵ سال و ۶۰۲ دختر ۱۵ تا ۱۹ سال نیز با مردان بالا‌تر از ۴۰ سال ازدواج کرده‌اند.

این گزارش، با اشاره به افزایش ۳۵ درصدی ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال ۱۳۸۵ خاطرنشان کرده که در سال ۱۳۹۰ دست‌کم ۱۵۳۷ دختربچه‌ی زیر ۱۰ سال و ۲۹۸۲۷ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله ازدواج کرده‌اند.

به نوشته‌ی “عدالت برای ایران”، این آمار‌ها نشان می‌دهد که ازدواج دختربچه‌ها تنها محدود به مناطق خاصی از ایران نیست به گونه‌ای که در سال ۱۳۹۱ در هفت استان تهران، خراسان شمالی و جنوبی، آذربایجان شرقی، گیلان، مازندران و کرمانشاه، ازدواج دختربچه‌ها به ثبت رسیده است.

گفتنی است احمد تویسرکانی، “رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور”، روز یکم اردیبهشت ماه امسال، در یک نشست خبری، ثبت ازدواج‌های زیر ۱۵ سال را “غیر قانونی” دانسته و مدعی شده بود «موردی» از ثبت ازدواج زیر سن قانونی را سراغ ندارد.

در واکنش به این اظهارات، ثریا عزیزپناه، عضو هیات مدیره “انجمن حمایت از حقوق کودکان” روز ۲ اردیبهشت ماه با بیان این‌که «انتظار ما به عنوان فعالان حوزه کودک از مسوولان آن است که آمار درستی ارائه دهند»، به خبرگزاری ایلنا گفت: «بهتر است که به دنبال کاهش آمار باشیم، نه انکار آمار.»

پیش‌تر در فروردین ماه ۹۲، فرشید یزدانی، “فعال حقوق کودکان” در ایران به خبرگزاری “ایسنا” گفته بود که در فاصله سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، یک میلیون و ۸۵۹ هزار واقعه ازدواج در میان افراد زیر ۱۹ سال صورت گرفته که از این تعداد، یک میلیون و ۵۸۹ هزار نفر دختر و ۲۷۰ هزار نفر پسر بوده‌اند.

وی اضافه کرده بود که در این دوره‌ی شش ساله، بیش از ۴ هزار نفر از کودکان دختر زیر ۱۴ سال و ۶۳ نفر از کودکان پسر زیر ۱۵ سال نیز طلاق گرفته‌اند.

برپایه قوانین ایران، سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است، اما پدر و یا جد پدری می‌توانند دختران کمتر از این سن را نیز با اجازه دادگاه بر سر سفره عقد بنشانند.

One thought on “ازدواج ۳۱ هزار دختر زیر ۱۵ سال در ایران در نه ماه نخست سال ۹۲

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: