تنها ۲۰ درصد واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی رسیده‌اند؛ “خصولتی‌سازی” مدیران دولتی در اقتصاد ایران

Fake-privatization-Iran

تقاطع: به گفته یک کار‌شناس امور اقتصادی، تنها ۲۰ درصد از خصوصی‌سازی انجام‌شده در ایران طی سال‌های اخیر به «بخش خصوصی واقعی» رسیده است.

علی نیکواقبال روز چهارشنبه (۱۱ تیر-۲ جولای) با تاکید بر این‌که «اقتصاددانان تا به حال کارکرد مثبتی در جریان خصوصی‌سازی در ایران مشاهده نکرده‌اند»، به خبرگزاری ایسنا گفت که خصوصی‌سازی “واقعی” به این معنا که در کشور “رقابت” ایجاد شود و این رقابت، به “تولید کالای با کیفیت” در کشور منجر گردد، انجام نشده است.

وی با بیان این‌که ۸۰ درصد خصوصی‌سازی‌های صورت‌گرفته، «توسط مدیران دولتی، صرف ایجاد تعاونی‌ها و شرکت‌هایی شده است که مدیریت دولتی دارند» تصریح کرد که در جریان این روند، “انحصارات دولتی” تبدیل به “انحصارات خصولتی” شده‌اند.

آقای نیکواقبال با تاکید بر این‌که «خصوصی‌سازی در ایران موفقیت چندانی نداشته است»، افزود که «درحال حاضر ۳۰ درصد هزینه شرکت‌های خصوصی‌سازی شده صرف بروکراسی اداری می‌شود».

او در عین حال از دولت خواست تا ضمن پرهیز از تکرار اشتباهات صورت‌گرفته در روند خصوصی‌سازی، «مانع ورود رانت‌ها و فسادهای اقتصادی در جریان خصوصی‌سازی شود» و به این وسیله، «بازار رقابتی کامل ایجاد کند».

وی به دولت پیشنهاد کرد که به جای «تامین بودجه برای پروژه‌های نیمه‌تمام خود»، آن‌ها را نیز به بخش خصوصی واگذار کند و «مقداری از آن را به جای بدهی‌هایش به پیمان‌کاران بدهد».

اظهارات این کارشناس امور اقتصادی در حالی است که پیش از این شماری از مقام‌های مسوول در جمهوری اسلامی از روند خصوصی‌سازی در کشور طی سال‌های گذشته انتقاد کرده‌اند.

علی ربیعی، “وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی” روز یکم تیرماه، خصوصی‌سازی‌های انجام شده در سال‌های گذشته را موجب “افزایش بیکاری” در کشور دانست و از  «ناموفق» بودن فرایند آن ابراز تاسف کرد.

اوایل خردادماه نیز فرید دهقان، “رییس گروه معدن و صنایع معدنی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی” در میزگرد بررسی روند خصوصی‌سازی در معادن و صنایع معدنی ایران در سازمان “ایمیدرو” گفت که «تصدی‌گری» دولت در این بخش به «بخش شبه‌دولتی غیرتخصصی» منتقل شده است.

وی خاطرنشان کرده بود که طبق بررسی‌های یک سال گذشته این مرکز «ظرف ۹ سال در بخش معادن و صنایع معدنی بزرگ، هیچ‌گونه خصوصی‌سازی صورت نگرفته است».

این در حالی است که در آبان‌ماه سال گذشته محمدباقر نوبخت، “معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی” رییس جمهوری اسلامی با انتقاد از واگذاری‌های دولتی به بخش “شبه‌دولتی” طی هشت سال گذشته گفته بود که اگرچه «دولت برای خصوصی‌سازی در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ اراده و عزم دارد» اما «خصولتی‌سازی را قبول ندارد».

نظرتان را بنویسید