چهار زندانی اهل سنت محکوم به اعدام پس از ۴۰ روز اعتصاب غذا به زندان رجایی‌شهر بازگشتند

Sunnies-Prisoners-Gohardasht

تقاطع: چهار زندانی اهل سنت که از حدود چهل روز قبل جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی زندان قزل‌حصار کرج منتقل شده بودند، روز دوشنبه (۳۰ تیر-۲۱ جولای) به قرنطینه‌ی زندان رجایی‌شهر در همین شهر بازگردانده شدند.

بر اساس گزارش‌ها، بازگشت ﺣﺎﻣﺪ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﺟﻤﺸﯿﺪ ﺩﻫﻘﺎﻧﯽ، ﺟﻬﺎﻧﮕﯿﺮ ﺩﻫﻘﺎﻧﯽ ﻭ ﮐﻤﺎﻝ ﻣﻼﯾﯽ به زندان رجایی‌شهر درحالی صورت می‌گیرد که این چهار نفر از روز ۲۳ خردادماه در اعتصاب غذا به سر می‌بردند و در این مدت چندین بار در اثر وخامت‌ حال‌شان به بهداری زندان قزل‌حصار منتقل شده بودند.

این چهار زندانی محکوم به اعدام، پیش‌تر در روز جمعه (۲۷ تیر) در آخرین اقدام خود برای جلوگیری از اجرای حکم‌شان، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به «مردم ایران» با اشاره به این‌که برای چهارمین بار در یک سال اخیر دست به اعتصاب غذا زده‌اند، آخرین وضعیت پرونده‌شان را بعد از شش سال بازداشت، شرح داده‌اند.

آن‌ها از جمله در این نامه نوشته‌اند که ادامه‌ی اعتصاب غذای‌شان بعد از اعلام توقف اجرای حکم در شام‌‌گاه ۲۴ خردادماه، با هدف «لغو کامل حکم اعدام» و «برگزاری دادگاه عادلانه و علنی با حضور وکیل اختیاری» بوده است.

نویسندگان این نامه در ادامه خاطرنشان کرده‌اند که هرچند بعد از ۴ سال به آن‌ها اجازه داده شده تا وکیل بگیرند، اما نه اجازه‌ی مطالعه پرونده را به وکیل داده‌اند و نه اجازه‌ی ملاقات با موکلانش را و درخواست آن‌ها برای اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور را نیز قبول نکرده‌اند.

این زندانیان با تاکید بر بی‌گناه بودن خود محتویات پرونده‌شان را «اعترافات اجباری» دانسته‌اند که «با شکنجه‌های جسمی، روحی و روانی شدید و تهدید به تجاوز جنسی جدی، تهدید به آوردن خانواده و زن و بچه به اطلاعات و خیلی موارد دیگر و با چشم‌بند چند برگه را مهر کردن و حدود دو سال نگهداری در سلول‌های اطلاعات سنندج و همدان و تهران» به دست آمده است.

آن‌ها با رد اتهام «محاربه» و «اقدام علیه امنیت ملی» هرگونه ارتباط با گروه‌های «تکفیری» و «تندروی» سنی را رده کرده و تاکید کرده‌اند که پیش از بازداشت در سال ۱۳۸۷، حتی یکدیگر را هم نمی‌شناختند و تنها جرم‌شان «ارتباط با مسجد» و «عقیده‌شان» و «اعتراض مسالمت‌آمیز به توهین به جامعه اهل سنت» در یک نشریه است.

این چهار زندانی اهل سنت اضافه کرده‌اند که محکومیت‌شان به اعدام از سوی مقیسه، قاضی شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، در یک دادگاه «فرمالیته» و «ساختگی» انجام گرفته که کمتر از ۱۰ دقیقه به طول انجامیده است.

آن‌ها در پایان نامه‌ی خود از صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواسته‌اند که با درخواست اعاده‌ی دادرسی‌شان موافقت و دستور «تشکیل  یک دادگاه عادلانه و علنی با حضور وکیل‌مدافع» را صادر کند.

ﺣﺎﻣﺪ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﺟﻤﺸﯿﺪ ﺩﻫﻘﺎﻧﯽ، ﺟﻬﺎﻧﮕﯿﺮ ﺩﻫﻘﺎﻧﯽ ﻭ ﮐﻤﺎﻝ ﻣﻼﯾﯽ در حالی در کنار شش نفر دیگر به قتل ملامحمد شیخ‌الاسلام، روحانی اهل سنت طرفدار حکومت ایران و نماینده استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی متهم شدند که از یک سال پیش از وقوع این قتل در ۲۶ شهریور ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌بردند.

خانواده‌های این ۴ نفر که در هفته‌های گذشته در مقابل دادستانی تهران تحصن کرده بودند، در ۲۶ خردادماه امسال در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشتند که این افراد «ﺩﺭ ﻫﯿﭻ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻣﺴﻠﺤﺎﻧﻪ ﻭ ﺧﺸﻮﻧﺖ‌ﺁﻣﯿﺰﯼ ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪﺍﻧﺪ» ﻭ تنها ﻣﺪﺭﮐﯽ که ﻋﻠﯿﻪ ﺁنها وجود دارد، «ﺍﻗﺎﺭﯾﺮ ﮐﺬﺑﯽ است ﮐﻪ ﺯﯾﺮ ﺑﺎﺯﺟﻮﯾﯽﻫﺎﯼ ﺗﻮﺃﻡ ﺑﺎ ﺷﮑﻨﺠﻪ ﺩﺭ ﻗﺮﯾﺐ ﺩﻭ ﺳﺎﻝ ﺣﺒﺲ ﺩﺭ ﺳﻠﻮل‌هاﯼ ﺍﻧﻔﺮﺍﺩﯼ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ».

 

گفتنی است شش متهم دیگر این پرونده در دی ماه سال ۱۳۹۱ در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند.

نظرتان را بنویسید