بیش از ۳۳۰۰ ایرانی در کشورهای دیگر زندانی هستند؛ ۱۹۰۰ نفر در زندان کشورهای همسایه

iranians-in-jail-in-malaysia

تقاطع: بر اساس آمارهای رسمی، تا پایان آبان‌ماه ۱۳۹۲، دست‌کم ۳۳۰۰ نفر از اتباع ایرانی اغلب به دلایلی چون “قاچاق مواد مخدر” و “ورود غیر مجاز” در زندان‌های کشورهای دیگر به سر می‌برده‌اند.

به گزارش روز ، یکشنبه (۱ تیر-۲۲ ژون) خبرگزاری “ایسنا”، ۴۵۹ ایرانی به دلایل “حمل مواد مخدر”، “قاچاق انسان”، “قتل” و “جعل اسناد” در ترکیه، ۲۸۰ نفر به دلیل جرایمی مانند “ورود غیرمجاز”، “قاچاق موادمخدر” و “کلاهبرداری” در امارات متحده عربی، ۲۴۳ نفر که «بیشتر رانندگان ماشین‌های سنگین هستند» به جرم “قاچاق موادمخدر، سیگار و حمل داروهای روان‌گردان” در ترکمنستان و ۲۳۰ شهروند ایرانی نیز به خاطر “قاچاق موادمخدر” و “ورود غیرمجاز” در کشور آذربایجان زندانی هستند.

این گزارش از زندانی بودن ۲۳۶ ایرانی در عراق و ۲۲۴ نفر در کویت بیشتر به علت “قاچاق مواد مخدر” خبر داده و درباره‌ی شمار ایرانیان محبوس در زندان‌های سایر کشورهای همسایه افزوده است که «۸۱ نفر در قطر، ۵۲ نفر در افغانستان، ۲۵ نفر در عمان، ۲۰ نفر در گرجستان، ۲۲ نفر در عربستان و ۱۷ نفر در ارمنستان» به دلایل مشابه زندانی هستند.

به نوشته‌ی “ایسنا”، در مجموع ۱۹۰۰ نفر از ایرانیان زندانی در خارج از کشور در زندان‌های کشورهای همسایه‌ی ایران و حوزه خلیج ‌فارس به سر می‌برند که از این رقم، بیش از ۹۰ درصد آن‌ها متهم به قاچاق موادمخدر هستند.

این گزارش می‌افزاید که در هشت ماه نخست سال گذشته همچنین ۲۲۳ نفر از شهروندان ایرانی به دلایل ارتکاب جرائمی چون “قاچاق موادمخدر”، “سرقت”، “اقامت غیرمجاز”، “قتل” و “زورگیری” در زندان‌های ژاپن و ۱۰۰ ایرانی نیز به دلیل “ورود غیرمجاز” در زندان‌های اندونزی محبوس هستند.

در تایلند نیز ۱۷۲ نفر ایرانی که «بیشتر آنان متهم به قاچاق موادمخدر هستند»، زندانی‌اند که «تا پایان سال ۹۲ برای ۱۱۰ نفر از آنان حکم اعدام صادر شده است».

بر اساس این گزارش، ۲۴۲ نفر ایرانی نیز در زندان‌های مالزی به سر می‌برند که «برای ۷۶ نفر از آنان حکم اعدام صادر شده اما تا کنون حکم اعدام‌شان اجرا نشده است».

“ایسنا” می‌افزاید که ۴۸۵ ایرانی نیز در زندان‌های کشورهای اروپایی‌ محبوس هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ۹۰ زندانی در یونان و ۴۰ نفر در ایتالیا اشاره کرد.

این گزارش هم‌چنین از زندانی بودن ۷۷ نفر از اتباع ایرانی در زندان‌های مختلف کشورهای قاره امریکا خبر داده و افزوده است که « ۷۰ نفر از آنان در ایالات متحده زندانی‌اند و اکثرا دوتابعیتی یا مقیم آمریکا هستند».

پیش از این در اردیبهشت ماه امسال،  کاظم سجادی، “مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه”  شمار ایرانیان زندانی در خارج از کشور را بیش از ۳۱۰۰ نفر اعلام کرده و گفته بود که در سال‌های ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به ترتیب ۶۰۰، ۷۰۰ و ۹۰۰ نفر از اتباع ایرانی از زندان‌های سایر کشورها آزاد شدند و به ایران بازگشتند.

با این حال، برخی گزارش‌ها شمار ایرانیان زندانی در سایر کشورها را بیش از آمارهای رسمی اعلام‌شده از سوی مقامات ایرانی می‌دانند.

از جمله، بهمن ماه سال ۱۳۹۱، محمدحسن آصفری، “عضو هیأت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی” گفته بود که «شمار ایرانیان زندانی در خارج از کشور احتمالا بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر است».

نظرتان را بنویسید