راه‌اندازی نخستین مرکز درمان اعتیاد کودکان در تهران

Child-drug-addiction-Iran

تقاطع: “وزیر کشور” جمهوری اسلامی می‌گوید که اعتیاد دومین عامل مرگ و میر در کشور است. هم‌زمان یک عضو “شورای اسلامی شهر تهران” نیز از راه‌اندازی نخستین مرکز درمان اعتیاد کودکان در پایتخت کشور خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری “مهر”، عبدالرضا رحمانی فضلی روز جمعه (۳۰ خرداد-۲۰ ژوئن) در سخنرانی پیش از “خطبه‌های نماز جمعه” این هفته تهران، از مرگ روزانه ۸ نفر و سالانه ۳ هزار نفر به دلیل استعمال مواد “مسموم” و “غیراستاندارد” خبر داد و گفت که اعتیاد بعد از تصادفات، دومین عامل مرگ و میر در کشور به شمار می‌رود.

او چرخش مالی سالانه مواد مخدر در ایران را “۳ میلیارد دلار” معادل با “۱۰ هزار میلیارد تومان” اعلام کرد و افزود که ۲/۶ درصد از جمعیت بین ۱۵ تا ۶۴ ساله ایران یعنی بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر معتاد هستند.

وی با بیان اینکه ۹۰/۷ درصد معتادان را مردان و ۹/۳ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، دو برابر شدن شمار زنان معتاد طی سال‌های اخیر را “زنگ خطری برای جامعه” توصیف کرد.

به گفته رحمانی فضلی، “۵۵ درصد از طلاق‌ها” در کشور به دلیل اعتیاد رخ می‌دهند و هم‌چنین «۶۵ درصد از همسرآزاری‌ها، ۳۰ درصد از کودک‌آزاری‌ها، ۲۵ درصد از قتل‌ها، ۲۳ درصد از نزاع‌ها و خشونت‌ها و ۳۵ تا ۴۰ درصد از سرقت‌ها» ریشه در اعتیاد دارد.

در همین روز، فاطمه دانشور، “عضو شورای اسلامی شهر تهران” نیز در گفتگو با خبرگزاری “فارس” از راه‌اندازی نخستین مرکز درمان اعتیاد کودکان و نوجوانان کشور در یکی از مناطق پرخطر تهران در آینده‌‌ای نزدیک خبر داد.

گفتنی است مقامات جمهوری اسلامی در حالی شمار معتادان در ایران را حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر می‌دانند که کارشناسان این حوزه، آمار واقعی معتادان را بر اساس تعداد افرادی که در طول سال دستگیر می‌شوند و نیز کسانی که وارد سیستم درمانی می‌گردند، بین ۳ تا ۳/۵ میلیون نفر برآورد می‌کنند.

در همین ارتباط، روز ۱۴ اردیبهشت ماه، محمدحسین قربانی، “سخن‌گوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی” در گفتگو با خبرگزاری “ایسنا” با اشاره به گزارش مسوولان “ستاد مبارزه با مواد مخدر” در این کمیسیون، آمارهای مربوط به اعتیاد در کشور را “به شدت نگران‌کننده” خواند و گفت که شمار معتادان ایران از معتادان افغانستان هم بیشتر شده است.

نظرتان را بنویسید