نظرسنجی تازه “پیو”: نگاه جهانی به ایران به شدت منفی‌تر شده است

برای دیدن نمودار‌ها در اندازه‌ی بزرگ‌تر بر روی تصویر کلیک کنید.
برای دیدن نمودار‌ها در اندازه‌ی بزرگ‌تر بر روی تصویر کلیک کنید.

تقاطع: نتایج تازه‌ترین نظرسنجی موسسه‌ی امریکایی “پیو” (PEW) که در ۴۰ کشور جهان و با شرکت بیش از ۴۴ هزار نفر انجام شده، حاکی از آن است که نگاه جهانی به ایران به شدت منفی باقی مانده و در این میان محبوبیت حسن روحانی، از سلفش، محمود احمدی‌نژاد نیز کمتر شده است.

بر اساس این نظرسنجی که روز ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) منتشر شده، در شماری از کشورهای با جمعیت مسلمان، ایران از نظر اکثریت شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، کشوری “نامطلوب” شناخته شده به طوری‌که نسبت نگاه منفی به مثبت در اردن، ۸۷ به ۱۱، در مصر، ۸۳ به ۱۶، در ترکیه، ۷۵ به ۱۴، در لبنان، ۵۸ به ۴۱، در قلمروی فلسطینی، ۵۷ به ۳۳، و در تونس، ۵۱ به ۲۸ اعلام شده است.

این نسبت در اسراییل و امریکا، به ترتیب ۹۱ به ۸، و ۷۶ به ۱۴ بوده و در کشورهای عضو اتحادیه اروپایی نیز از ۸۶ به ۷ در ایتالیا تا ۶۳ به ۱۹ در انگلستان، نوسان داشته است.

در این میان، اما وضعیت ایران حتی در کشورهای امریکای جنوبی که در سال‌های اخیر تلاش زیادی از سوی جمهوری اسلامی برای بهبود روابط با آن‌ها صورت گرفت نیز چندان بهتر نیست به طوری‌که نسبت نگاه منفی به مثبت نسبت به ایران در برزیل، ۷۵ به ۹، در ونزوئلا، ۶۶ به ۲۳، در مکزیک، ۵۸ به ۱۲، در آرژانتین، ۵۲ به ۸، و در نیکاراگوئه، ۵۱ به ۲۱ است.

در شرق دور نیز وضعیت چندان بهتر نیست و برای نمونه در کشور چین که یکی از نزدیک‌ترین روابط سیاسی و اقتصادی را با حکومت ایران دارد، ۵۵ درصد ایران را کشوری نامطلوب خوانده‌اند درحالی‌که ۳۰ درصد نظرشان مثبت بود. این نسبت در ژاپن و کره جنوبی، به ترتیب، ۷۰ به ۱۴، و ۵۹ به ۲۶ اعلام شده است.

در میان ۴ کشور افریقایی مورد پرسش قرار گرفته نیز هرچند هم‌چنان اکثریت با کسانی است که نگاه‌شان به نسبت منفی است، اما فاصله‌ی نگاه مثبت و منفی نسبت به ایران در این کشورها کمتر است.

از ۴۰ کشوری که مردمش در این نظرسنجی مورد پرسش قرار گرفته‌اند، تنها در سه کشور اندونزی، بنگلادش، و پاکستان، اکثریت با کسانی است که نگاه مطلوبی نسبت به ایران دارند که این نسبت در اندونزی، ۵۱ به ۳۴، در بنگلادش، ۶۳ به ۳۲، و در پاکستان، ۶۳ به ۸ است.

در این نظرسنجی، هم‌چنین، شماری از پرسش‌شوندگان نظری درباره‌ی نگاه‌شان نسبت به ایران ندادند.

از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی حاکی از محبوبیت کم حسن روحانی در کشورهای خاورمیانه است به طوری‌که نسبت نگاه منفی به مثبت در خصوص رییس جمهوری اسلامی، در اسراییل ۹۱ به ۶، در اردن ۸۳ به ۵، در مصر ۷۹ به ۱۷، در ترکیه ۵۹ به ۱۱، در قلمروی فلسطینی ۵۹ به ۱۹، در لبنان ۵۸ به ۴۲، و در تونس ۴۴ به ۲۲ بوده است.

این در حالی است که در نظرسنجی مشابهی در سال ۲۰۱۲ در چهار کشور ترکیه، تونس، اردن و مصر، احمدی‌نژاد امتیازهای بهتری گرفته بود.

در این میان، نتایج نظرسنجی در لبنان به شدت متاثر از شکاف عمیق مذهبی در این کشور حکایت دارد؛ جایی که ۸۷ درصد شیعیان به روحانی امتیاز مثبت دادند و در مقابل تنها ۱۰ درصد از سنی‌ها و ۳۱ درصد مسیحیان، چنین نگاهی نسبه به او داشتند.

نظرتان را بنویسید