افشاگری‌های مهدی خزعلی درباره مهدوی کنی به هفتمین بازداشتش منجر شد

Khazali-Mehdi
مهدی خزعلی پس از آزادی از آخرین بازداشتش در خردادماه سال ۹۲

تقاطع: گزارش‌ها از بازداشت مهدی خزعلی، فعال سیاسی منتقد حکومت، روز جمعه (۳۰ خرداد-۲۰ ژوئن) برای هفتمین بار در چهار سال اخیر حکایت دارد.

آقای خزعلی در بیش از دو هفته‌ی اخیر و به دنبال وخامت حال محمدرضا مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان رهبری با نوشتن یادداشت‌ها و انجام مصاحبه‌های افشاگرانه، از فساد مالی او خبر داده بود.

او در آخرین یادداشتش در این خصوص که روز چهارشنبه گذشته (۲۸ خرداد-۱۸ ژوئن) با عنوان «آیت‌الله مهدوی کنی به روایت ساکنین برج ایران‌زمین» منتشر کرد، نوشته بود این روحانی عالی‌رتبه -که از روز ۱۴ خرداد‌ماه در بیهوشی قرار دارد- سال‌ها قبل در ازای دریافت ۱۲۵ میلیارد ریال موافقت کرد تا شهرداری، مجوز پایان کار ساکنان “برج ایران‌زمین” تهران را که در مجاورت “دانشگاه امام صادق” قرار داشت، صادر کند.

خزعلی با لحنی کنایه‌آمیز، اضافه کرده بود که در مورد “میدان میوه و تره‌بار فرمانیه” هم، «حرف از پنج هزار میلیارد ریال اموال شهروندان تهرانی است که تا رضایت ۱۲ میلیون شهروند تهرانی اخذ نشود روح آن مرحوم آرام نمی‌گیرد».

این فعال سیاسی حامی جنبش سبز، روز ۲۳ خردادماه و یک روز پس از آن‌که در وب‌سایتش از دریافت احضاریه‌ای به اتهام توهین به رییس مجلس خبرگان رهبری خبر داد نیز در گفتگویی با برنامه‌ی “صفحه آخر” شبکه‌ی تلویزیونی “صدای امریکا”، اطلاعاتی را درباره‌ی آن‌چه در این برنامه «سلطنت مالی» مهدوی کنی نامیده شد، بیان کرده بود.

او هم‌چنین در این برنامه از فشار شدید و تهدید به بازداشت خود در ارتباط با افشاگری‌هایش در خصوص فساد مالی مهدوی کنی و خانواده‌اش خبر داده و گفته بود مطمئن است که بار دیگر بازداشت می‌شود.

از سوی دیگر، حضور خزعلی در این برنامه با حمله‌ی شماری از وب‌سایت‌های حامیان حکومت مواجه شد که از جمله وب‌سایت “هشدارنیوز” او را فردی «دیوانه» و «سست‌عنصر» و «واقعا بی‌شعور» خواند که «در ازای دریافت حق مزدوری ناچیزی از دستگاه‌های امنیتی کشورهای معاند، در هجمه و تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب، تهمت و افترا به مسوولین نظام و… کوی رغبت [گوی سبقت] را از هر بی‌شرف و نان به حرامی ربوده است».

در برگه‌ی احضاریه این وبلاگ‌نویس به “بازرسی شعبه‌ی چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه”، نوشته شده بود که دادستان تهران در خصوص یادداشتی با عنوان “آقازاده هتاک آیت‌الله مهدوی کنی” منتشرشده در خردادماه سال ۱۳۹۰ علیه وی اعلام جرم کرده است.

با این وجود به نظر می‌رسد که بازداشت مهدی خزعلی به یادداشت‌های اخیر او پس از مرگ مغزی مهدوی کنی نیز مرتبط است.

وی از جمله در یکی از اولین این یادداشت‌ها که روز ۱۶ خرداد با عنوان «محمدرضا مهدوی کنی چشم از دنیایی که همه چیزش بود فروبست» منتشر شد، نوشته بود که او «در کمیته‌ها خشونت را به حد اعلا رساند تا جایی که گاهی فرزندان دوستانش را به کام مرگ فرستاد و باز خوب خورد و خوب زندگی کرد».

مهدی خزعلی که پس از اعتراضات به نتایج انتخابات خرداد ۸۸ بارها بازداشت شد، آخرین بار روز نهم آبان‌ماه ۱۳۹۱ با حمله‌ی نیروهای امنیتی به جلسه‌ی “سران اهل قلم” به همراه ده‌ها نفر از حاضران در آن جلسه بازداشت، و شش ماه بعد در خردادماه ۱۳۹۲ درحالی که در اثر چندین بار اعتصاب غذا، وزنش به ۵۲ کیلوگرم رسیده بود، با قرار وثیقه آزاد شد.

به گفته‌ی نزدیکان این فعال سیاسی، او پس از بازداشت روز گذشته نیز به خانواده‌اش که شاهد این بازداشت بودند گفت که بار دیگر دست به «اعتصاب غذای خشک» خواهد زد.

One thought on “افشاگری‌های مهدی خزعلی درباره مهدوی کنی به هفتمین بازداشتش منجر شد

  1. سلام اون سایت هشدار نیوز واقعا از دولت وحاکمیت هم همیشه انتقاد می کند ولی در مورد آقای خزعلی هم تند نوشته بود البته در مطلب دومش هم نرم پاسخ سوالات خزعلی را داده بود واز او سوالاتی نموده لود که مهدی خزعلی جواب نداد وهمین مورد موجب بیشتر شدن شبهات یا همان مسکلات روحی وروانی ایشون شده است والا چرا پاسخ نداد ممنون

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: