اسلامی کردن علوم انسانی با انتشار فهرست واحدهای رشته «علوم سیاسی» کلید خورد

Law-Political-Science-Faculty

تقاطع: در راستای اجرای طرح تحول در رشته علوم سیاسی در دانشگاه‌های ایران، از مهرماه امسال، ۹۱ عنوان کتاب جدید حول محورهایی چون اندیشه‌ و تاریخ اسلام و نظریه ولایت فقیه به دانشجویان ترم اول دوره‌ی کارشناسی این رشته تدریس خواهد شد.

خبرگزاری “تسنیم” روز چهارشنبه (۲۸ خرداد-۱۸ ژوئن) در مرحله اول که شامل درس‌هایی درباره «مباحث اسلامی و نظری در تقویت مبانی و دیدگاه اسلامی دانشجو» است، نام درس‌هایی چون “قرآن و سیاست”، “سیره سیاست پیامبر اعظم”، “سیره سیاسی ائمه معصومین” و “اندیشه سیاسی امام خمینی و امام خامنه‌ای” به چشم می‌خورد.

در میان “واحدهای تخصصی” نیز نام درس‌هایی چون “دفاع مقدس”، سه دوره‌ی “اندیشه سیاسی در اسلام و ایران”، “اصول و مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی”، و “بازتاب جهانی انقلاب اسلامی” دیده می‌شود.

“مدیریت بحران‌ و دستاوردهای  جمهوری اسلامی”، “روابط خارجی جمهوری اسلامی”، “چشم‌انداز و آینده نظام جمهوری اسلامی”، “ولایت فقیه و نظریه مردم‌سالاری دینی”، و “جریان‌شناسی در جمهوری اسلامی” هم از جمله واحدهای تخصصی اختیاری هستند.

از دیگر کتاب‌هایی که از این پس به دانشجویان رشته علوم سیاسی در ایران درس داده خواهد شد می‌توان به “اسلام و سکولاریسم”، “سیاست در حکمت متعالیه” و “روش‌های فهم نظریه‌های سیاسی اسلام” اشاره کرد.

انتشار فهرست واحدهای درسی جدید رشته‌ی علوم سیاسی یک روز پس از آن صورت گرفت که عبدالرحیم نوه ابراهیم، “مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم” به خبرگزاری “مهر” گفت که قرار است «نظرات استادان علوم سیاسی نیز در خصوص این کتاب‌ها دریافت شود و سپس بررسی‌های لازم صورت گیرد».

او بازنگری دروس علوم سیاسی در مقطع کارشناسی را بخشی از بازنگری دروس علوم انسانی در ایران خواند که سه سال پیش به “شورای تحول علوم انسانی” به ریاست حدادعادل واگذار شده بود.

این در حالی است که روز ۱۳ خردادماه، “انجمن علوم سیاسی ایران” با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، از ابلاغ سرفصل‌ها و دروس جدید رشته علوم سیاسی انتقاد کرد و خواستار توقف یک‌‌ساله‌ی اجرای آن شد.

این انجمن در نامه‌ی خود که توسط خبرگزاری ایرنا منتشر شد، خاطرنشان کرد آن‌چه به نام “اصلاح عناوین و سرفصل‌های رشته علوم سیاسی” تاکنون انجام شده، نه تنها «بدون مشارکت و تایید اعضای هیات علمی گروه‌های علوم سیاسی و نهادهای مرجع و معتبر علمی حوزه علم و سیاست بوده»، بلکه «از آسیب‌ها، تنگناها، نواقص و خلاء‌های جدی برخوردار است».

اعضای این انجمن در نامه‌ی خود هم‌چنین هشدار دادند که “چشم‌انداز” اجرای این سرفصل‌ها، «آسیب‌های جبران‌ناپذیری در رشته علوم سیاسی بر جای خواهد گذاشت».

گفتنی است اقدام شماری از نهادها و مقام‌های مسوول در جمهوری اسلامی برای بازنگری در کتاب‌ها و سرفصل‌های رشته علوم انسانی بعد از آن آغاز شد که رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی در شهریورماه سال ۱۳۸۸ با انتقاد از تحصیل بیش از دو میلیون دانشجو در رشته‌های علوم انسانی، این علوم را “مروج شکاکیت” و “تردید” در “مبانی اعتقادی و دینی” توصیف کرد و خواهان «بومی‌سازی» آن شد.

نظرتان را بنویسید