استاد موسیقی و شاهد جان باختن ندا آقاسلطان در سال‌روز کشته شدن او درگذشت

Hamid-Panahi-Shad

تقاطع: استاد موسیقی “ندا آقا سلطان” و کسی که در آخرین لحظات زندگی وی در کنارش بود، در سال‌روز کشته‌شدن او درگذشت.

به نوشته‌ی وب‌سایت “موسیقی ما”، حمید پناهی شاد، «مدرس آواز پاپ و پیانو، خواننده و آهنگساز»، پنج‌شنبه‌شب (۲۹ خرداد-۱۹ ژوئن) بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت.

آقای پناهی متولد بهمن ماه سال ۱۳۳۴ در ساری بود. او پیانو را نزد امانوئل ملک اصلانیان و فنون آواز را از جواکینتو جانینی فراگرفت. وی موسیقی پاپ را نزد موزیسین سرشناس واروژان آموخت و برای مدت‌ها دستیار وی بود.

امیر تاجیک و سارا نایینی دو خواننده‌ی پاپ ایران از جمله شاگردان حمید پناهی به شمار می‌روند.

با وجود شهرت حمید پناهی در میان اهالی موسیقی، او ۵ سال قبل، در غروب روز ۳۰ خرداد ۸۸ و پس از انتشار ویدئوی تکان‌دهنده‌ی کشته شدن ندا آقاسلطان در جریان تظاهرات اعتراضی آن روز به نتایج انتخابات به چهره‌ای شناخته‌شده در میان بسیاری از ایرانیان تبدیل شد.

مردی سپیدموی که از “ندا”ی غلتیده در خون می‌خواهد، زنده بماند: «ندا جان نترس! ندا بمون!»

هرچند که تلاش او و آرش حجازی، پزشکی که در صحنه حاضر بود برای نجات جان هنرآموز جوانش تا بیمارستان نیز ادامه داشت، اما این تلاش بی‌نتیجه ماند تا “ندا” به سرعت به نماد “جنبش سبز” برای میلیون‌ها نفر از مردم جهان تبدیل شود.

حمید پناهی، پس از آن، توسط نیروهای امنیتی تحت فشار شدید قرار گرفت و برای ساعت‌ها بازجویی شد تا سرانجام به ناچار در یک مستند ساخته‌شده توسط شبکه‌ی انگلیسی‌زبان تلویزیون جمهوری اسلامی، پرس.تی.وی، شرکت کرد و در آن، اظهاراتی را بر زبان آورد که برای خانواده‌ی ندا آقاسلطان پذیرفته شده نبود.

هاجر رستمی، مادر “ندا”، در واکنش به حضور آقای پناهی در آن مستند گفته بود: «بعد از مراسم هفتم، یک سری وسایل ندا را از آقای پناهی گرفتم و پس از آن ایشان را ندیدم. یعنی نخواستم که ببینم؛ چون من پیش خودم فکر کردم کسی که به اطلاعات برود، همه کار می‌تواند انجام دهد، ولی این حق را هم برای‌شان قائل هستم؛ هر کاری می‌خواهند، انجام دهند.»

با این وجود، نزدیکان حمید پناهی می‌گویند که او در پنج سال گذشته دچار افسردگی شدید شده بود و هیچ‌گاه نتوانست جان باختن “ندا” در آغوشش را فراموش کند.

مراسم خاک‌سپاری حمید پناهی قرار است ساعت ۹ صبح روز یکشنبه (۱ تیرماه) در مقابل “تالار وحدت” تهران برگزار شود.

در زیر می‌توانید اجرای قطعه‌‌ای از او را که در قالب کنسرت مشترکی با شماری از استادان موسیقی ایران هم‌چون اسفندیار قره‌باغی، و رشید وطن‌دوست در تالار وحدت در سال ۱۳۸۷ صورت گرفت ببینید.

One thought on “استاد موسیقی و شاهد جان باختن ندا آقاسلطان در سال‌روز کشته شدن او درگذشت

  1. افسوس براین گلهایی که درجهنم میروند.. ۵۹سال داشته است. آیا در دنیایی که افراد تا ۹۰ و نود وپنج سال عمر میکنند، ۵۹ سال سنی نیست.. حتما آنقدر اورا زیر انواع و اقسام فشارهای روحی و جسمی گذاشته است که بالاخره طبع حساس این هنرمند تاب نیاورده و اینگونه ازبین رفته است. حیف براین گلهایی که درجهنم میرویند.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: