آلبوم عکس: استقبال منتقدان از اکران “گذشته” فرهادی در جشنواره کن

'Le Passe' - Premiere

تقاطع: گذشته (The Past) تازه‌ترین ساخته‌ی اصغر فرهادی، کارگردان برنده‌ی جایزه‌ی اسکار، روز جمعه (۱۷می-۲۷ اردیبهشت)، در سومین روز از جشنواره فیلم کن برای نخستین بار به اکران درآمد و با استقبال منتقدان سینمایی روبه‌رو شد.

این فیلم داستان، احمد (با بازی علی مصفا)، را روایت می‌کند که پس از بازگشت از ایران به فرانسه برای انجام مراحل پایانی طلاق از همسرش ماری (با بازی برنیس بژو)، درمی‌یابد که از یک سو همسرش با فرد دیگری رابطه برقرار کرده و از سوی دیگر رابطه‌ی میان همسر و دخترش ( با بازی پائولین بورلت) چندان تعریفی ندارد. او برای ترمیم این رابطه ناچار به فاش کردن رازی از گذشته‌اش می‌شود.

گذشته، ششمین اثر اصغر فرهادی و نخستین ساخته‌ی او در خارج از ایران است که به دنبال موفقیت فیلم قبلی‌اش، جدایی نادر از سیمین، با بودجه‌ی سرمایه‌گذار فرانسوی ساخته شده است.

فرهادی در نشست خبری پیش از اکران فیلم، در پاسخ به این سوال که آیا در فرانسه بر خلاف ایران، احساس آزادی برای ساخت فیلمش می‌کرده یا نه گفت: «دو نوع سانسور وجود دارد. یکی همانی است که در ایران وجود دارد و دیگری سانسور خیلی خطرناک‌تری است که به خودت برمی‌گردد. خودسانسوری می‌تواند ناشی از شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشد. وقتی من ایران را ترک می‌کردم، محدودیت‌هایی که در مورد سایر سینماگران اعمال می‌شد، در مورد من وجود نداشت. اما شخصیت من قبلا شکل گرفته است و من دچار نوعی از خودسانسوری هستم که کنترلی هم بر آن ندارم.»

او ادامه داد: «من نمی‌توانم بگویم که با قرار گرفتن در موقعیت جدید، ناگهان احساس کردم که آزادتر شده‌ام. من مقدار زیادی از این محدودیت‌ها را در خودم هضم کرده‌ام و به عنوان یک دارایی به آن‌ها نگاه می‌کنم.»

فیلم تازه‌ی فرهادی، اخیرا مجوز اکران در داخل ایران را نیز دریافت کرده است.

برنیس بژو، بازیگر فرانسوی فیلم “گذشته” نیز که در سال ۲۰۱۱ به خاطر بازی در فیلم هنرپیشه (The Artist) نامزد جایزه اسکار و گلدن گلوب شد و جایزه‌ی سزار را از آن خود کرد، در نشست خبری فیلم تازه‌اش، در خصوص نوع رابطه با فرهادی از طریق مترجم گفت: «صدای مترجم بعد از دو هفته برای من تبدیل به صدای خود اصغر شد. از نظر من محدودیتی وجود نداشت.»

بژو، هم‌چنین با اشاره به اینکه فرهادی برای هر صحنه از فیلم، نزدیک به ۵۰ برداشت، می‌گرفت، اضافه کرد: «او مانند یک طراح رقص است. موقعیت دقیق و تمام جزییات را برای ما معلوم می‌کند و ما آن را اجرا می‌کنیم. هرچند که این روش خیلی سخت‌گیرانه است، اما در مقابل ما مسیر روشنی از آنچه باید اجرا کنیم در اختیار داریم. او درباره‌ی همه‌ی جزییات تصمیم می‌گیرد و من آن را دوست دارم.»

“گذشته” اصغر فرهادی برای دریافت نخل طلای کن باید با آثار فیلم‌سازان برجسته‌ای مانند رومن پولانسکی، برادران کوئن و استیون سودربرگ رقابت کند.

شصت و ششمین جشنواره فیلم کن که از روز چهارشنبه در شهر ساحلی کن در جنوب فرانسه آغاز به کار کرد روز ۲۸ می (۷ خرداد) به کار خود پایان خواهد داد. استیون اسپیلبرگ، کارگردان بنام آمریکایی، ریاست هیات داوران این جشنواره  را بر عهده دارد.

نظرتان را بنویسید