نیمی از دختران و پسران در سن ازدواج در ایران مجرد هستند

Young-Single-Iranians

تقاطع: یک مقام مسوول در “سازمان ثبت احوال کشور” می‌گوید تقریبا نیمی از پسران و دخترانی که در حال حاضر در سن ازدواج به سر می‌برند، ازدواج نکرده‌اند.

علی‌اکبر محزون، “مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور” روز دوشنبه (۱۲ خرداد-۲ ژوئن) در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به نمودارهای هرم سنی در ایران گفت که در حال حاضر ۱۲ میلیون و ۷۰ هزار نفر از مردان ایرانی در سن ازدواج به سر می‌برند که از این تعداد، حدود ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر، معادل ۴۶ درصد، هرگز ازدواج نکرده‌اند.

وی هم‌چنین شمار دختران در سن ازدواج را نیز ۱۱ میلیون و ۷۹۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود که ۴۸ درصد آن‌ها یعنی تعداد ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار خانم هرگز ازدواج نکرده‌اند.

آقای محزون با بیان این‌که هم‌اکنون تعداد پسران و دختران مجرد تقریبا با هم برابر است خاطرنشان کرد که بر اساس پیش‌بینی این سازمان، تا سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ تعداد پسران مجرد دو میلیون نفر بیشتر از دختران مجرد خواهد شد.

او در عین حال گفت که آمار دقیق دختران و پسران مجرد در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ قابل پیش‌بینی نیست.

به گفته وی، تا قبل از سال ۱۳۸۸ تعداد دختران در سن ازدواج یعنی در سنین ۱۵ تا ۲۹ سال بیشتر از پسران در سنین ازدواج یعنی ۲۰ تا ۳۴ ساله بود اما این روند از ۱۳۸۸ فرایند معکوسی را آغاز کرد.

محزون ضمن هشدار نسبت به افزایش شمار دختران و پسرانی که از ازدواج و تشکیل خانواده خودداری می کنند، گفت: «به هر میزان که تاخیر در سن ازدواج بیشتر باشد خطر تجرد قطعی و نیز اختلاف‌های ایجادشده مربوط به تعداد پسران و دختران در سن ازدواج بیشتر می‌شود.»

بر اساس گزارشی که دی ماه گذشته از سوی “مرکز آمار ایران” با عنوان آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۱ منتشر شد، ۳۶/۵ درصد از جمعیت بالای ۱۰ سال کشور، معادل ۲۲ میلیون و ۸۹۰ هزار نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند که ۴۰/۹ درصد مردان و ۳۲/۱ درصد زنان، در این گروه قرار می‌گیرند.

محمدتقی حسن‌زاده، رییس “مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان” نیز آذرماه سال گذشته، با استناد به نتایج جدید‌ترین تحقیقات این وزارت‌خانه اعلام کرد که بسیاری از جوانان از «زندگی مجردی» استقبال می‌کنند.

این در حالی است که مقامات و نهادهای مختلف در جمهوری اسلامی در پیروی از علی خامنه‌ای، رهبر این حکومت، برنامه‌ها و تبلیغات گسترده‌ای را برای تشویق جوانان و خانواده‌ها به ازدواج و فرزندآوری دنبال می‌کنند.

نظرتان را بنویسید