رشد ۵۲۰ درصدی واردات توتون قلیان به کشور در ۱۱ سال

Hookah-Tobacco-Iran

تقاطع: ارزش واردات توتون میوه‌ای به کشور برای استفاده در قلیان، طی ۱۱ سال، بیش از ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

و‌ب‌سایت خبرآنلاین، روز دوشنبه (۱۲ خرداد-۲ جون) با اشاره به این‌که راه‌اندازی سفره‌خانه به یکی از پردرآمدترین شغل‌ها در ایران تبدیل شده، نوشت که ارزش واردات توتون میوه‌ای، با حدودا ۵۲۰ درصد رشد از حدود ۲/۱  میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به نزدیک ۱۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ رسیده که این رشد نجومی، نشان‌دهنده میل شدید مردم به استعمال قلیان در کشور است.

این گزارش با استناد به آمارهای گمرک ایران خاطرنشان کرده که واردات توتون قلیان در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ به شدت رشد یافت؛ در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ با افت قابل ملاحظه‌ای روبه رو شد؛ و مجددا از سال ۱۳۸۹ روند صعودی خود را از سر گرفت.

گزارش خبرآنلاین می‌افزاید که بسیاری از عرضه‌کنندگان قلیان در قهوه‌خانه‌های ایران، به جای استفاده از توتون‌های مرغوب و مارک‌دار، از توتون‌های ارزان‌قیمت فله‌ای که هر یک کیلوگرم آن ۲۰ هزار تومان است استفاده می‌کنند.

این وب‌سایت با اشاره به قیمت ۴ تا ۱۴ هزارتومانی هر کیلوگرم زغال بر اساس مرغوبیت و تازگی، و دستگاه قلیان ۱۵ هزار تومانی که در بیشتر سفره‌خانه‌ها استفاده می‌شود، ارایه‌ی قلیان در ایران را شغلی سودآور دانسته می‌نویسد که در مجموع، قیمت تمام‌شده یک قلیان برای صاحب قهوه‌خانه «بیشتر از ۱۵۰۰ تومان آب نمی‌خورد» که با در نظر گرفتن سرویس‌های جانبی آن مانند چای و آجیل و تنقلات، به رقمی بین ۳ تا ۶ هزار تومان افزایش می‌یابد. این در حالی است که در برخی مناطق تهران، قیمت یک سرویس کامل تا ۲۵۰ هزار تومان نیز می‌رسد.

این گزارش، ضمن تاکید بر درآمد وسوسه برانگیز سفره‌خانه‌ها از زد و بندهای ویژه برای گرفتن مجوز راه‌اندازی آن خبر داده تاکید کرده که اخذ این مجوز، تنها با استفاده از روابط خاصی امکان‌پذیر است و به همین دلیل، برخی افراد حاضرند با پرداخت ماهانه ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان مجوز یک سفره‌خانه را اجاره کنند.

به نوشته خبرآنلاین، هزینه رهن سالانه مجوز یک سفره‌خانه، یعنی «کاری که این روزها به شدت مرسوم شده است»، در حال حاضر در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است.

دو روز پیش از انتشار این گزارش (شنبه ۱۰خرداد)، علی‌رضا مرندی، “رییس فرهنگستان علوم پزشکی کشور”  طی سخنانی در در مراسم “روز ملی مبارزه با دخانیات” در وزارت بهداشت ضمن انتقاد از روند افزایشی مصرف قلیان در کشور و با بیان این‌که «دولت قبلی مانع برچیده شدن قلیان در کشور شد» ابراز امیدواری کرد که «با توجه به تغییر دولت» در این خصوص اقدام‌های جدی از سوی وزارت بهداشت انجام شود.

اردیبشهت ماه سال جاری نیز روح‌الله ساعی، کارشناس ارشد جامعه شناسی در گفتگو با خبرگزاری مهر از افزایش شدید استعمال قلیان توسط بانوان خبر داده و گفته بود: «بیش از ۳۷ درصد زنان ایرانی حداقل یک بار مصرف قلیان را تجربه کرده‌اند که این مورد در میان دختران دانشجو که به دور از خانواده مشغول تحصیل هستند به صورت عمده‌ای در حال توسعه است.»

نظرتان را بنویسید