بودجه دست‌کم ۳۰۰۰ میلیارد تومانی نهادهای فرهنگی غیرپاسخ‌گو در ایران

Zibakalam-Sadegh

تقاطع: صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نامه‌ای به احمد خاتمی، “امام جمعه”‌ منصوب رهبر جمهوری اسلامی، مجموع بودجه نهادهای “متولی فرهنگ” در کشور در قانون بودجه‌ی سال ۹۳ را بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد و از وی پرسید که چرا تاکنون درباره عمل‌کرد این نهادهای غیرپاسخ‌گو تذکری نداده‌ است؟

آقای زیباکلام در این نامه که روز یکشنبه (۱۱ خرداد-۱ ژوئن) منتشر شده است و واکنشی به آخرین سخنان آقای خاتمی در نماز جمعه‌ی روز ۹ خردادماه تهران به شمار می‌رود، با اشاره به فعالیت نزدیک به ۲۶ سازمان، بنیاد، نهاد، شورا، موسسه و دانشگاه که «‌شأن نزول تشکیل‌شان اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی است»، بودجه‌های این دستگاه‌ها و سازمان‌ها را «چندین و چند برابر بودجه وزارت ارشاد» توصیف کرد و افزود: «شاید کمتر کشوری در دنیا به اندازه ایران بودجه برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیک هزینه می‌کند.»

استاد دانشگاه تهران در ادامه نامه خود، بودجه سال جاری برخی از این نهاد‌ها را چنین برشمرده است:

مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۴۲۰ میلیارد تومان

شورای عالی حوزه‌های علمیه ۴۱۲ میلیارد تومان

سازمان تبلیغات اسلامی ۲۳۵ میلیارد تومان

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۱۸۰ میلیارد تومان

جامعه مصطفی العالمیه ۱۷۵ میلیارد تومان

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ۹۳ میلیارد تومان

سازمان اوقاف و خیریه ۸۰ میلیارد تومان

دفتر تبلیغات اسلامی ۷۵ میلیارد تومان

کانون فرهنگی و نوجوانان ۶۰ میلیارد تومان

حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ۴۳ میلیارد تومان

شورای عالی انقلاب فرهنگی ۴۰ میلیارد تومان

شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان ۳۷ میلیارد تومان

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ۲۵ میلیارد تومان

موسسه نشر آثار امام خمینی ۱۹ میلیارد تومان

و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ۱۲ میلیارد تومان

آقای زیباکلام مجموع بودجه سالیانه این نهاد‌ها را بیش از ۱۹۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده و افزوده است که اگر به این رقم، ۹۷۰ میلیارد تومان بودجه صداوسیما و هم‌چنین بودجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی دیگری هم‌چون “دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم”، “دانشگاه اصول‌الدین”، “بنیاد پانزده خرداد” و “بنیاد انقلاب اسلامی” نیز اضافه شود، بودجه سالیانه امور فرهنگی کشور، بدون در نظر گرفتن بودجه‌ی دستگاه‌های دیگری مانند “سپاه پاسداران” و “بسیج” و “اداره‌جات سیاسی-عقیدتی” و “شهرداری‌ها” که «به‌ صورت غیرمستقیم برای فرهنگ هزینه می‌کنند» نیز بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان می‌شود که به نوشته وی، این رقم پنج برابر بودجه سالیانه ۶۰۰ میلیاردی “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” است.

این استاد دانشگاه تاکید کرده که وزارت‌ ارشاد و زیرمجموعه‌های آن «مجبور به پاسخ‌گویی به دستگاه‌های نظارتی از جمله مجلس هستند» اما بسیاری از نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی، «به هیچ دستگاه و ارگانی در قبال نحوه هزینه‌ها و مخارج‌شان موظف به پاسخ‌گویی و حساب پس دادن نیستند».

زیباکلام در پایان نامه‌ی خود از احمد خاتمی پرسیده که اگر اعتقاد دارد وضع فرهنگ کشور «خراب است»، چرا به آن ۲۶ نهاد دیگر که بودجه‌شان ۵ برابر وزارت ارشاد است «و به احدی هم پاسخ‌گو نیستند»، حاضر نیست، «تذکری» بدهد و «بالا‌تر از گل» بگوید.

گفتنی است احمد خاتمی روز جمعه در واکنش به اظهارات حسن روحانی مبنی بر این‌که «نمی‌توان به زور و شلاق مردم را به بهشت برد»، گفت که «وظیفه و رسالت حکومت دینی این است که جاده‌ی بهشتی شدن مردم را صاف و هموار کند».

او هم‌چنین به برگزاری کنسرت‌های موسیقی در کشور نیز انتقاد کرد و افزود: «این‌که جوانان را دختر و پسر جمع کنیم. دخترها آرایش کرده و بزک کرده و با حجاب کاملا بد. پول بیت‌المال را خرج‌شان کنیم که غافل از خدا بشوند؛ این قطعا کار ضد فرهنگی است.»

نظرتان را بنویسید