بیش از یک دهه ممنوعیت حضور زنان موزیسین در اجراهای زنده در اصفهان

Ghamar-Women-Musicians

تقاطع: روزنامه “شرق” چاپ تهران، روز پنج‌شنبه (۸ خرداد-۲۹ می) با انتشار گزارشی نوشت که از بیش از یک دهه‌ی قبل، بر اساس یک “قانون نانوشته”، حضور زنان نوازنده و هم‌خوان در اجراهای زنده موسیقی در شهر اصفهان “ممنوع” است و گروه‌های موسیقی «تنها در صورتی می‌تواند مجوز برگزاری کنسرت در این شهر دریافت کنند که هیچ نوازنده یا هم‌خوان زنی در گروه حضور نداشته باشد».

این گزارش به نقل از محمد قطبی، “مدیرکل اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی” استان اصفهان نوشته که دلیل ممنوعیت حضور نوازدگان زن در کنسرت‌های این استان، مسایل “قانونی” یا “شرعی” نیست بلکه به خاطر “ویژگی‌های خاص” و “فرهنگی و مذهبی‌بودن” این شهر است.

“حجت‌الاسلام والمسلمین قطبی” این رویکرد را «یک فرهنگ که از سال‌های گذشته در اصفهان اجرا می‌شده» توصیف و خاطرنشان کرده که وی نیز آن را ادامه می‌دهد.

او با بیان این‌که حذف نوازندگان زن «سبب وارد آمدن ایراد فنی به کل کار گروه‌های موسیقی نمی‌شود»، افزوده است: «در تیم‌ ملی فوتبال هم افراد مختلفی حضور دارند اما هر وقت و به هر دلیلی یکی از بازیکنان نتوانست بازی را ادامه دهد یک نفر دیگر جایگزین می‌شود.»

این مقام ارشد استانی با اشاره به صدور مجوز برای ۲۱۲ کنسرت در اصفهان در سال گذشته، گفته: «وقتی از یک خواننده برای برگزاری کنسرت در اصفهان دعوت می‌شود، باید خودش را با شرایط اصفهان هماهنگ کند.»

وی در عین حال اجرای زنده موسیقی را تنها “یک ویترین و نمایش” دانسته که فقط به «پرشدن جیب برگزارکنندگان کمک می‌کند» و «تاثیری در رشد موسیقی ندارد».

هفته گذشته، علیرضا قربانی، خواننده ارکستر ملی، پیش از اجرای کنسرتی خیریه در حمایت از بیماران کلیوی در اصفهان، با اعتراض به حذف شش نوازنده‌ی زن گروهش خطاب به مسوولان استان اصفهان گفته بود این خانم‌ها «در عرصه‌های زندگی کار می‌کنند و در اداره، کارخانه و در صحنه‌های اجتماعی مشارکت صددرصد جدی دارند» و حذف آن‌ها از صحنه موسیقی، «یک مقدار برخورنده» است و «جای تفکر و اعتماد بیشتری دارد».

نسیم احمدیان، نوازنده‌ی سنتور و سرپرست گروه زنان “نسیم” هم حذف نوازندگان زن را سبب «رکود موسیقی» استان اصفهان خوانده و گفته با وجود بیشتر شدن عرصه فعالیت برای موزیسین‌های مرد در این سال‌ها، «فضای کلی موسیقی استان از نظر کمی و کیفی رشد چندانی نداشته» چرا که «نیمی از این جامعه فعال و خلاق که زنان هستند، فلج شده‌اند».

او اضافه کرده که «وقتی فضای موسیقی استان غیررقابتی و دچار رخوت است کیفیت کار نوازندگان آقا نیز پایین می‌آید».

پیش از این در بهمن‌ماه سال گذشته نیز به دنبال اولین اجرای سالار عقیلی و گروه “قمر” در اصفهان، نوید دهقان، سرپرست این گروه، عدم مجوز حضور زنان نوازنده بر روی سن در اصفهان  را یک “اتفاق نادر” و “شوک”‌آور توصیف کرده و گفته بود که به همین دلیل نتوانست گروهش را به طور کامل در اختیار داشته باشد.

او با تاکید بر این‌که از این اتفاق «گیج» شده است افزوده بود: «جالب است که در تهران و اصفهان هنرستان هنرهای زیبا داریم بعد می‌گوییم بانوی ما روی سن نرود بانوی ما که در همین هنرستان که زیر نظر اداره ارشاد است آموزش یاد گرفته می توانید بگویید باید کجا بنوازد؟»

نظرتان را بنویسید