صدور بیش از ۲۰۰ سال حبس برای متهمان دو پرونده سیاسی در تهران و فارس

Roya-Saberi
رویا صابری‌نژاد نوبخت، شهروند ایرانی-بریتانیایی که به ۲۰ سال حبس محکوم شده، تنها متهم پرونده‌ی فعالان فیسبوکی است که پیش از این خبر بازداشت او منتشر شده بود.

تقاطع: دو دادگاه بدوی در تهران، و “کوار” در استان فارس، به ترتیب شماری از فعالان سایبری و دراویش گنابادی را مجموعا به بیش از ۲۰۰ سال حبس محکوم کرده‌اند.

بر اساس گزارش منابع حقوق بشری، شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی مقیسه، ۸ فعال سایبری را در احکامی کم‌سابقه به ۷ تا ۲۰ سال حبس محکوم کرد. ۷ نفر از این افراد از تابستان و پاییز سال گذشته در بازداشت به سر می‌برند.

بر اساس این احکام، رویا صابری‌نژاد نوبخت و امیر گلستانی، هر یک به ۲۰ سال حبس، مسعود قاسم‌خوانی به ۱۹ سال و ۹۱ روز، فریبرز کاردارفر به ۱۸ سال و ۹۱ روز، مسعود سیدطالبی به ۱۵ سال، امین اکرمی‌پور به ۱۳ سال، مهدی ری‌شهری به ۱۱ سال، و نغمه شاهسوندی شیرازی به ۷ سال و ۹۱ روز حبس، محکوم شده‌اند.

در میان این ۸ نفر تنها خانم شاهسوندی شیرازی با قرار وثیقه آزاد بوده ۷ نفر دیگر پس از هفته‌ها و ماه‌ها بازداشت در سلول‌های انفرادی بند دو-الف سپاه پاسداران در زندان اوین، اکنون در بند ۳۵۰ این زندان، و نیز زندان زنان تهران در قرچک ورامین نگهداری می‌شوند.

“توهین به مقدسات”، “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “توهین به رهبر و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “توهین به سران سه قوه جمهوری اسلامی” و “انتشار تصاویر مبتذل از طریق اینترنت”، مجموعه‌‌ی اتهامات انتسابی این شهروندان به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه فیسبوک است.

از سوی دیگر، به جز رویا صابری‌نژاد نوبخت، شهروند ایرانی-بریتانیایی که خبر بازداشتش در فروردین‌ماه امسال و پس از گذشت نزدیک به هفت ماه از بازداشت او، از طریق رسانه‌های انگلیسی‌زبان رسانه‌ای شد، اسامی سایر محکومان این پرونده نخستین بار است که در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

در آذرماه سال گذشته، گزارش‌هایی از بازداشت دست‌کم ۲۰ نفر از شهروندان فعال در شبکه‌های اجتماعی مجازی و به ویژه فیسبوک توسط اطلاعات سپاه پاسداران در رسانه‌های ایران منتشر شد.

در همین ارتباط، وب‌سایت کلمه، روز ۱۰ آذر (۱ دسامبر) در گزارشی از وضعیت بازداشت‌شدگان نوشت که آن‌ها عمدتا مطالبی را در صفحات شخصی و یا برخی صفحات گروهی با مخاطبان نسبتا کم و یا با چندهزار مخاطب منتشر کرده بودند و بعد از بازداشت، بین دو هفته تا بیش از سه ماه را در سلول‌های انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین گذرانده و تحت بازجویی بوده‌اند.

این در حالی است که هم‌زمان با صدور این احکام سنگین، گزارش‌هایی از بازداشت ۴ شهروند اهل دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به دلیل فعالیت‌های فیسبوکی منتشر شده است.

وب‌سایت “هرانا” با اشاره به بازداشت بهمن تفضلی‌نسب، افشین ضمانتی، رضا تجاره و داوود افروز در آخرین روزهای اردیبهشت‌ماه توسط اطلاعات سپاه نوشته که آن‌ها پس از دو روز به زندان گچساران منتقل و هم‌اکنون در این زندان نگهداری می‌شوند.

صدور ۸۵ سال حبس تعزیری برای ۳۵ درویش گنابادی در کوار

daravish_kavar

در همین حال، روز سه‌شنبه (۶ خرداد-۲۷ می) وب‌سایت “مجذوبان نور” که اخبار دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، از صدور ۸۵ سال حبس تعزیری و پرداخت دیه برای ۳۵ درویش گنابادی از سوی شعبه‌ی اول دادگاه عمومی شهرستان کوار در استان فارس خبر داد.

بر اساس این حکم، ۵ تن از دراویش به ۴ سال حبس، ۷ نفر از آن‌ها به ۳ سال، ۲۱ نفر به ۲ سال، و دو نفر دیگر به ترتیب به یک سال، و سه ماه حبس محکوم شده‌اند.

اتهامات این ۳۵ نفر، “مشارکت در درگیری و ایراد ضرب و جرح” و “اخلال در نظم عمومی” عنوان شده است.

در جریان درگیری‌های کوار میان دراویش گنابادی و گروهی از بسیجیان و طلاب استان فارس، ده‌ها نفر از دراویش بازداشت شدند و یک نفر از آن‌ها نیز به ضرب گلوله کشته شد.

پیش از این نیز برای شمار دیگری از دراویش بازداشت‌شده در این پرونده احکام حبس و تبعید صادر شده بود. هم‌چنین محسن اسماعیلی٬ ابراهیم بهرامی٬ محمدعلی صادقی و محمدعلی دهقان، چهار درویش دیگری هستند که در ارتباط با این پروند، بیش از یک سال گذشته را در زندان عادل‌آباد شیراز در حالت بلاتکلیف سپری کرده‌اند. این چهار نفر از سوی دادگاه به «تشکیل گروه تروریستی علیه نظام»، «شرکت در تجمعات به قصد براندازی»، «محاربه با خدا» و «حمل سلاح غیر مجاز» متهم شده‌اند.

نظرتان را بنویسید