درآمد ۴ میلیارد دلاری قاچاق‌چیان مواد مخدر در ایران در سال گذشته

Drug trafficking-Iran

تقاطع: عبدالرضا رحمانی فضلی، “وزیر کشور” جمهوری اسلامی می‌گوید که با مصرف بیش از ۵۰۰ تن مواد مخدر در سال گذشته، درآمدی ۴ میلیارد دلاری نصیب قاچاقچیان این مواد در ایران شده است.

به گزارش خبرگزاری “ایسنا”، آقای رحمانی فضلی که دبیر کلی “ستاد مبارزه با مواد مخدر” را نیز بر عهده دارد، روز پنج‌شنبه (۱ خرداد-۲۲ می) در سخنانی در “همایش امامان جمعه مناطق مختلف تهران”، آمارهای رسمی مبنی بر وجود یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور را “کف آمار” معتادان دانست و گفت با ضرب این رقم در عدد چهار که «نرم تعداد خانواده ایرانی است»، جمعیتی معادل پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر «مستقیما درگیر مسأله اعتیاد هستند».

وی از کشف حدود ۵۷۰ تن مواد مخدر در کشور در سال ۱۳۹۲ خبر داد و افزود که ۲۷۰ هزار نفر نیز در این ارتباط به زندان رفته‌اند و روزانه نیز، ۹ نفر به خاطر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

او با بیان این‌که ۵۵ درصد از معتادان در ایران متاهل هستند، نتیجه گرفت که «۷۰۰ هزار همسر درگیر این موضوع‌اند» و اگر «خود دچار اعتیاد نشده باشند»، دست کم، دچار آسیب‌هایی ‌چون “همسرآزاری” می‌شوند. این در حالی است که به گفته‌ی وی، مواد مخدر عامل ۵۵ درصد از طلاق‌های ثبت شده در کشور است.

رحمانی فضلی هم‌چنین با هشدار نسبت به افزایش گرایش به اعتیاد در میان جوانان ایرانی خاطرنشان کرد که در گذشته «افراد بعد از ۵۰ سالگی برای درمان و افزایش نیرو به مواد مخدر رو می‌آوردند» و از مواد مخدر “سنتی” استفاده می‌کردند اما امروزه در ایران «جوانان با استفاده از مواد مخدر صنعتی رو به اعتیاد آورده‌اند».

آقای فضلی هم‌چنین تلاش‌های ماموران ستاد مبارزه با مواد مخدر را که به کشته شدن ۳۷۰۰ تن از آن‌ها در سال‌های اخیر منجر شده ناکافی دانست و گفت: «جامعه نشان می‌دهد این زحمات کافی نبوده است و هنوز از قاچاق‌چیان عقب هستیم.»

تازه‌ترین آمارهای ارائه‌شده از سوی وزیر کشور جمهوری اسلامی دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که محمدحسین قربانی، “سخن‌گوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی”، آمارهای مربوط به مصرف و توزیع مواد مخدر در کشور را “به شدت نگران‌کننده” خواند و گفت که شمار معتادان ایران از معتادان افغانستان هم بیشتر شده است.

اواسط اسفندماه سال گذشته نیز اکبری‌زاده، یک قاضی دادگستری در استان کرمان گفته بود که ۲۰ درصد قتل‌ها، ۵۵ درصد طلاق‌ها، ۶۵ درصد همسرآزاری‌ها، و ۶۰ درصد جمعیت کیفری زندان‌های کشور به افراد مرتبط با موادمخدر اختصاص دارد.

او با بیان این‌که شمار “قاچاقچیان بزرگ” در ایران “معدود” است، اعلام کرده بود که «همین افراد، سالانه ۹ هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کنند».

گفتنی است بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی “مرکز اسناد حقوق بشر در ایران”، در سال ۱۳۹۲، دست‌کم ۳۵۱ نفر به اتهام قاچاق و نگهداری مواد مخدر در ایران اعدام شده‌اند که از این تعداد، اعدام ۱۹۶ نفر از سوی مقامات جمهوری اسلامی تایید شده است.

نظرتان را بنویسید