نامه ۲۶ زن ایتالیایی به پاپ: می‌خواهیم با معشوقه‌های کشیش‌مان ازدواج کنیم و بچه‌دار شویم

Photo by Andreas Solaro/AFP/Getty Images
Photo by Andreas Solaro/AFP/Getty Images

تقاطع: شهرت پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک‌ به داشتن تفکرات روشن‌فکرانه باعث شد تا ۲۶ زن ایتالیایی در نامه‌ای مشترک از او بخواهند تا قانون ۱۰۰۰ ساله مبنی بر ممنوعیت ازدواج برای کشیشان این کلیسا را تغییر دهد. این زنان، معشوقه‌های پنهانی شماری از کشیشان و راهبان کلیسای کاتولیک در ایتالیا هستند.

این گروه از زنان، در نامه‌شان که روز شنبه (۱۷ می-۲۷ اردیبهشت) در روزنامه‌ی ایتالیایی “لا استمپا” منتشر شده، با بیان این ادعا که «عشق قوی ریشه در خداوند دارد»، نوشته‌اند: «در بیشتر موارد، با وجود تمام تلاش‌ها برای نفی آن، نمی‌توان این پیوند مستحکم و زیبا را رها کرد.»

آن‌ها از “پاپ” خواسته‌اند تا با لغو این ممنوعیت، به آن‌ها اجازه دهد تا با معشوقه‌های کشیش خود ازدواج کنند؛ بتوانند عشق‌شان را آشکارا اعلام کنند؛ و البته بچه‌دار شوند.

این زنان نوشته‌اند: «بودن در زندگی یک نفر، در حالی که برای همیشه باید آن را پنهان نگه داری، عشق ناقصی است که ناامیدت می‌کند. ناامید از این‌که نمی‌توانی باردار شوی. عشقی که نمی‌تواند روشنایی روز را ببیند.»

در این میان، به نظر می‌رسد که این تاکید بر فرزندآوری، برای اغوای کلیسایی باشد که همواره این عقیده را قویا تبلیغ کرده که تنها هدف از رابطه‌ی جنسی، تولید مثل است.

به آسانی قابل درک است که ازدواج کشیشان کاتولیک می‌تواند مشکلاتی برای‌شان به وجود بیاورد. ابتدایی‌ترین مشکل این خواهد بود که آن‌ها به سختی می‌توانند به پیروان کلیسا بگویند که پیش‌گیری از بارداری غلط است در حالی که خودشان فرزندان معدودی دارند.

با این وجود، این موضوع بی‌سابقه نیست چرا که پیش از این، حدود ۸۰ کشیش کلیسای اسقفی امریکا که متاهل بودند، پس از آن‌که به کلیسای کاتولیک تغییر مذهب دادند، اجازه پیدا کردند تا همسران‌شان را هم نگه دارند. از جمله یکی از این کشیشان متاهل به نام “پدر دی پال سولینز” به روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز گفته که به نظر او کشیش‌ها با کمک همسران‌شان بهتر می‌توانند وظیفه‌شان را انجام بدهند.

گفتنی است پاپ فرانسیس، چند سال قبل، زمانی که اسقف اعظم بوینوس‌آیرس در آژانتین بود، در مصاحبه‌ای، ضمن تاکید بر این‌که قانون ممنوعیت ازدواج کشیش‌ها، به عنوان یک «تفسیر فرهنگی»، تجربه‌‌ای «مثبت» برای کلیسا داشته، اعتراف کرده بود که خود زمانی به شدت عاشق بوده است.

نظرتان را بنویسید