آمار سازمان بهداشت جهانی از مصرف بالای الکل در ایران

Alcohol-Iran-WHO-Statistic

تقاطع: “سازمان بهداشت جهانی” (WHO) در تازه‌ترین گزارش خود از “وضعیت الکل و بهداشت در سال ۲۰۱۴” اعلام کرده که که هر مصرف‌کننده الکل در ایران به طور متوسط سالانه ۲۴/۸ لیتر الکل مصرف می‌کند که این رقم برای مصرف‌کننده‌ی مرد ۲۶/۹ و برای مصرف‌کننده‌ی زن ۱۷/۸ لیتر است.

آمارهای “سازمان بهداشت جهانی” نشان می‌دهد که مصرف سالانه‌ی الکل برای هر مصرف‌کننده در ایران نزدیک به دو برابر متوسط مصرف الکل یک امریکایی (۱۳/۳ لیتر) و فرانسوی (۱۲/۹ لیتر) و حتی بیشتر از متوسط مصرف الکل یک روسی (۲۲/۴ لیتر) است و از این نظر، ایران نوزدهمین کشور دنیا محسوب می‌شود.

با این وجود، بر پایه این گزارش، ایران در بین ۱۹۰ کشور مورد بررسی، از لحاظ مصرف سرانه‌ی الکل (کل مصرف الکل تقسیم بر کل جمعیت) در رتبه‌ی ۱۶۶ قرار گرفته است.

سه کشور بلاروس، مولداوی و روسیه به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم بیشترین سرانه مصرف الکل در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

این آمار که با وجود ممنوعیت فروش و مصرف الکل در قوانین ایران به دست آمده، در حالی است که اخیرا خبرگزاری “رویترز” با انتشار گزارشی از در همین خصوص نوشت که جوانان ایرانی با تولید شراب در “حمام” و “زیرزمین” خانه‌‌های‌شان و برگزاری “الکل پارتی” عملا «ممنوعیت مصرف الکل در این کشور را به سخره گرفته‌اند».

“رویترز” تاکید کرده بود که با وجود ممنوع بودن مصرف الکل در ایران، نوشیدن آن «به ویژه در میان قشر ثروتمند این کشور بسیار رواج دارد» و از آن‌جایی‌که، “دولت شیعه،” اجازه فعالیت کلاب‌های شبانه را نمی‌دهد، «این کلاب‌ها عملا به داخل خانه‌ها و پشت درهای بسته منتقل شده‌اند».

بر اساس برخی آمارهای غیررسمی، “الکل” شایع‌ترین ماده مخدر در ایران محسوب می‌شود. روزنامه “تهران امروز” در شماره روز چهارم شهریورماه سال گذشته خود از قول “رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر” نوشته بود که سالانه حداقل بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی به صورت قاچاق از طریق مرز‌ها وارد کشور می‌شود.

مجید ابهری، کار‌شناس اجتماعی نیز در این باره به “تهران امروز” گفته بود که در ۱۰سال گذشته، سن مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی در ایران به حداقل ۱۸ سال رسیده است و الکلیسم به عنوان یک «اعتیاد ویرانگر» در رده سنی ۲۵ تا ۴۰ دیده می‌شود.

نظرتان را بنویسید