مخالفت تندروها همایشی بین‌المللی با حضور معمار برجسته امریکایی را لغو کرد

Peter-Eisenman-Tehran-Conference-Canceled

تقاطع: سفر معمار سر‌شناس امریکایی به تهران به دلیل طراحی بنای یادبودی برای یهودیان کشته شده در جریان جنگ جهانی دوم توسط وی لغو شد.

پیتر آیزنمن ۸۱ ساله که قرار بود در روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبشهت ماه (۱۳ و ۱۴ می) در “سومین همایش بین‌المللی معماری معاصر” با عنوان “پیتر آیزنمن از دیروز تا فردا” در برج میلاد تهران سخنرانی کند، در گفتگویی با “بی‌بی‌سی فارسی” با ابراز شگفتی از لغو سفرش به ایران گفت اگرچه گفته می‌شود که «ایران رویش را به غرب گشوده» ولی «اگر یک معمار نتواند به اصفهان برود، این گشایش خیلی کم بوده است».

او که “بنای یادبود یهودیان” در شهر برلین آلمان توسط وی طراحی شده، با بیان اینکه بنای مزبور «هیچ نمادی از هولوکاست یا هرچیزی مرتبط به آن ندارد» و یک مکان “خیلی خنثی” است، افزود: «من هیچ‌وقت درباره هولوکاست حرف نمی‌زنم.»

آقای آیزنمن با تاکید بر این‌که «خیلی مهم است که فرهنگ ایرانی درک کند چه‌قدر برای غرب اهمیت دارد»، روش اصلی معماری خود را «تقدم تاریخی» دانست و گفت هدف اصلی‌اش از سفر به ایران این بود که «با رفتن به اصفهان و شیراز، جنبه‌های دیگری از جهان اسلام» را یاد بگیرد.

این معمار مشهور در واکنش به مواضع شماری از گروه‌ها در ایران که وی را صهیونیست دانسته‌اند، گفت که نه تنها “صهیونیست” نیست بلکه «اصلا در گروه معماران سیاسی هم قرار نمی‌گیرد».

در همین حال، ستاد برگزاری همایش “پیتر آیزنمن از دیروز تا فردا” با صدور اطلاعیه‌ای دلیل عدم برگزاری این همایش را «احترام و رعایت مصالحی که مراجع ذی‌صلاح در نظر دارند» اعلام کرده است.

ایمان انصاری، معمار ایرانی و استادیار دانشگاه شهری نیویورک که مقدمات سفر آقای آیزنمن به تهران را آماده کرده بود نیز به “بی‌بی سی فارسی” گفته که “اداره نظارت بر اماکن نیروى انتظامى” تنها یک هفته مانده به برگزاری همایش، به این دلیل که «این همایش تبعات منفی برای کشور خواهد داشت» از صدور مجوز برای آن خودداری کرد.

این در حالی است که پیش از این، اعلام خبر حضور این معمار سر‌شناس در همایشی در تهران با مخالفت شدید گروه‌های تندروی حامی حکومت همراه شده بود.

از جمله، تشکلی موسوم به “جمعیت دانشجویان حامی عدالت اسلامی” روز ۱۴ اردیبهشت ماه در بیانیه‌ای، با انتقاد از سفر آیزنمن به تهران نوشت: «این معمار که معتقد است اخلاق در هنر و معمار جایگاهی ندارد، با هماهنگی چه دستگاهی قصد دارد در پایتخت‌ ام‌القرای اسلام به ایراد سخنرانی بپردازد؟»

عبدالحمید نقره‌کار، “مدیر قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت ایران” نیز در یادداشتی که در شماره روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه روزنامه تندروی “وطن امروز” منتشر شد، این معمار سر‌شناس آمریکایی را “سرباز شبیخون فرهنگی” معرفی کرد و گفت: «آیزنمن، از بت‌سازان معاصر در حرفه معماری است و بی‌جهت نیست که به جریان‌های صهیونیستی فراماسونری (غربی، عبری و عربی) وابسته بوده و توسط رسانه‌های آنان به شدت تبلیغ می‌شود.»

وب‌سایت “رجانیوز”، نزدیک به جبهه پایداری هم روز ۸ اردیبهشت با انتشار گزارشی، از آیزنمن به عنوان “معمار مبلغ هولوکاست” یاد کر و نوشت: «او معماری است که دربست در خدمت نظام سرمایه‌داری غرب است و به اذعان وی و دیگر همکارانش، چیزی به نام اخلاق در معماری معنا ندارد.»

روزنامه “کیهان” نیز که زیرنظر حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، در شماره روز ۳ اردیبشهت خود با انتقاد از حضور این معمار امریکایی در ایران نوشته بود که وی نه تنها معمار بنای یادبود هولوکاست است بلکه «همواره از حکومت اسراییل مظلوم‌نمایی می‌کند».

“بنای یادبود یهودیان کشته شده در اروپا” شامل ۲۷۵۲ لوح بتونی در زمینی به مساحت ۱۹ هزار متر مربع است که توسط پیتر آیزنمن طراحی شد و روز ۱۰ مِی سال ۲۰۰۵، شصت سال پس از پایان جنگ جهانی دوم افتتاح گردید.

نظرتان را بنویسید