پرونده هسته‌ای سالانه ۱۶۰ میلیارد دلار به کشور زیان می‌زند؛ مسیر امروز را باید ۱۸ سال قبل می‌رفتیم

Jahromi-Export-Bank-Former-CEO

تقاطع: محمد جهرمی، وزیر کار و امور اجتماعی در دولت اول محمود احمدی‌نژاد، و مدیرعال پیشین بانک صادرات که پس از افشای فساد ۳۰۰۰ میلیارد تومانی در سیستم بانکی ایران از این سمت برکنار شد، در گفتگویی با وب‌سایت «نامه‌نیوز» گفته که اگر مسوول پرونده‌ی هسته‌ای بود، از‌‌ همان ابتدا نمی‌گذاشت که این پرونده، «زیان بالای ۱۶۰ میلیارد دلار در سال را به کشور وارد کند».

او با بیان این‌که تیم کنونی مذاکره‌کننده‌ با «چراغ سبز» رهبر جمهوری اسلامی، «در مسیر صحیح حرکت می‌کند» افزوده: «البته من اعتقاد دارم مسیر امروز را باید ۱۸ سال قبل می‌رفتیم.»

این برای نخستین بار است که یکی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر، آشکارا از نتایج زیان‌بار بلندپروازی‌های هسته‌ای حکومت به کشور سخن می‌گوید.

جهرمی در بخش دیگری از این مصاحبه به رابطه‌ی محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی پرداخته و با این ادعا که «مشایی سیر و سلوک انحرافی داشت»، مدعی شده که رییس پیشین جمهوری اسلامی از زمان حضور در شهرداری تهران توسط وی «مسخ» شده بوده است.

او در خصوص معرفی مشایی به عنوان کاندیدای انتخابات پیشین ریاست جمهوری اسلامی نیز گفته که «احمدی‌نژاد فکر می‌کرد دست غیبی مشکل مشایی را حل می‌کند».

این اظهارات وزیر پیشین کابینه محمود احمدی‌نژاد در خصوص تاثیرپذیری او از مشایی در حالی است که پیش‌تر  پرویز کاظمی، نخستین “وزیر رفاه و تامین اجتماعی” در دولت اول احمدی‌نژاد به “نامه‌نیوز” گفته بود که بر خلاف تصور عمومی، «احمدی‌نژاد خودش ۱۰۰ تا مثل مشایی را درس می‌داد».

او با بیان این‌که تا زمان حضورش در دولت، «مشایی فقط قرآن می‌خواند و می‌رفت» افزوده بود: «مشایی اصلا عرضه ندارد. تعطیل است. روزی که برای ثبت‌نام رفته بود دیدید چگونه بود. منگ و گیج.»

گفتنی است در هفته‌های اخیر شماری از وزرای پیشین در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد که غالبا پس از دوره‌ی کوتاهی از سوی او برکنار شده بودند، با انجام مصاحبه‌هایی، انتقادهای تندی را علیه شخص وی و نیز شیوه‌ی اداره‌ی کشور از سوی او بیان کرده‌اند. این مصاحبه‌های انتقاد‌آمیز هم‌زمان با انتشار گزارش‌هایی صورت می‌گیرد که از بازگشت احمدی‌نژاد به صحنه‌ی سیاسی ایران در انتخابات آینده‌ی مجلس شورای اسلامی حکایت می‌کنند.

One thought on “پرونده هسته‌ای سالانه ۱۶۰ میلیارد دلار به کشور زیان می‌زند؛ مسیر امروز را باید ۱۸ سال قبل می‌رفتیم

  1. خدا رو شکر که حداقل این شهامت در این دوره در برخی از دولتمردان ایجاد شد که به اعلام ضررهای ناشی از چالش های
    مربوط به موضوع هسته ای بپردازند. حداقل شاید جلوی کارشکنی آقایانی که همچنان تأکید بر توسعه انرژی اتمی و توقف مذاکرات ژنو را می کنند بگردد. متاسفانه این مسئله از همان ابتدا برای بسیاری از فعالان در بخش دولتی و خصوصی مشخص بود که تأکید بر توسعه انرژی اتمی چه تبعات مهم کوتاه مدت و بلند مدتی را بر اقتصاد جامعه خواهد داشت. در طول یک دهه گذشته شاهد بودیم که چگونه تحریم های بین المللی در بخش نفت و گاز و بانک مرکزی به عنوان پاشنه آشیلی برای اقتصاد کشور عمل کرد. بخش نفت و گاز که مهمترین بخش اقتصادی ایران به شمار می آید ضررهای بسیاری را زا این تحریم ها داشت. مقالاتی از یکی از فعالان حوزه نفت در لینک
    http://www.naftemeli.blogsky.com/ در خصوص تبعات مختلف تحریم در بخش نفت و گاز خواندم که به شما هم پیشنهاد می کنم.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: