هر سه روز ۲۳۰ ایرانی بر اثر پوکی استخوان می‌میرند؛ کاهش ۴۲ درصدی مصرف شیر و لبنیات در دو سال گذشته

Milk-Consumption-Iran

تقاطع: به گفته “مشاور شرکت صنایع شیر ایران” در هر سه روز، بیش از ۲۳۰ نفر بر اثر بیماری پوکی استخوان ناشی از کمبود مصرف شیر در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

حسین چمنی روز جمعه (۱۹ اردیبهشت-۹ می) با اشاره به آخرین آمار بانک مرکزی مبنی بر کاهش ۱۸ درصدی مصرف مواد غذایی در دو سال نخست اجرای فاز اول “قانون هدفمندی یارانه‌ها” به خبرگزاری “ایسنا” گفت که در بین مواد غذایی، «بیشترین کاهش مصرف با ۴۲ درصد مربوط به شیر و لبنیات بوده» که این رقم، نه یک “کاهش” بلکه “سقوط” به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه در هر سه روز، ۲۳۰ نفر معادل با تلفات زلزله ارسباران جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری پوکی استخوان از دست می‌دهند، سرانه‌ی مصرف شیر در ایران را رقمی بین ۶۰ تا حدود ۸۰ کیلوگرم دانست و افزود که با افزایش این سرانه «می‌توان به میزان زیادی از این مرگ و میر‌ها جلوگیری کرد».

آقای چمنی هم‌چنین با اشاره به آمارهای رسمی اعلام‌شده مبنی بر وجود ۱۵۰ میلیون دندان پوسیده در دهان مردم ایران، تاکید کرد که با افزایش مصرف شیر و لبنیات در کشور می‌توان «به تدریج از پوسیدگی دندان و پوکی استخوان در نسل‌های آینده ایران جلوگیری کرد و یا دست کم به میزان زیادی آن‌ را کاهش داد».

به گفته‌ی او اگر فقط “۲۰۰ هزار تومان” صرف ترمیم هر دندان پوسیده شود، در سال رقمی معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ترمیم دندان مردم ایران لازم است که با این رقم می‌توان دست‌کم ۶۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کرد.

اظهارات حسین چمنی، تنها پنج روز پس از سخنان حمیدرضا سمیعی، “مدیرعامل شرکت شیر پگاه خراسان” بیان می‌شود که در گفتگو با خبرگزاری “فارس” از کاهش ۲۲ درصدی مصرف لبنیات طی ۳ سال اخیر در کشور خبر داده و گفته بود که «کاهش مصرف لبنیات باعث خالی ماندن ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک شده است».

وی با بیان اینکه سرانه مصرف شیر و لبنیات در سال ۸۹ بیش از ۸۹ کیلوگرم بود، خاطرنشان کرد که این رقم هم‌اکنون در حالی به ۷۲ کیلوگرم کاهش یافته که میانگین سرانه مصرف آن در دنیا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم است.

عبدالامیر باروتکوب، رییس “شرکت صنایع شیر ایران” نیز اسفندماه سال گذشته با استناد به تحقیقات میدانی شرکت‌های هم‌کار این شرکت در نزدیک به ۸۰ شهر بزرگ کشور اعلام کرد که مردم نسبت به سال گذشته، مصرف لبنیات خود را ۱۴/۶ درصد کاهش داده‌اند.

وی اضافه کرده بود که پس از اجرای فاز اول “قانون هدف‌مندی یارانه‌ها” از دی‌ماه ۸۹ تا تیرماه ۹۰ به دلایلی چون «افزایش هزینه‌های تولید»، «حامل‌های انرژی» و «عدم صدور مجوز برای افزایش قیمت‌ها»، صنایع لبنیات کشور «بیش از ۵۳۰ میلیارد تومان متضرر شد و این ضرر هرگز جبران نشد».

آقای باروتکوب با اشاره به افزایش دوبرابری جمعیت بالای ۵۰ سال مبتلا به پوکی استخوان از ۱۵/۳ درصد در سال ۸۰ تا بیش از ۳۰ درصد در سال ۹۰، گفته بود که این رقم هم‌اکنون به ۳۴ درصد رسیده است.

نظرتان را بنویسید