رشد نزدیک به ۳۵۰ درصدی واردات خودرو در فروردین‌ماه امسال

Luxury_car_imports

تقاطع: واردات خودرو در فروردین ماه امسال نسبت به همین ماه در سال قبل، از نظر تعداد و ارزش نزدیک به ۳۵۰ درصد رشد داشته است.

جدید‌ترین آمارهای “گمرک جمهوری اسلامی” مربوط به فروردین ماه امسال نشان می‌دهد که در این ماه ۲۳۰۹ دستگاه خودرو در مجموع به ارزش ۵۲ میلیون دلار به کشور وارد شده که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از لحاظ تعداد، ۳۴۸/۳۵ درصد و از نظر بها ۳۴۴/۸ درصد افزایش یافته است.

بر پایه‌ی این گزارش، وزن خودروهای وارداتی نیز در این ماه بیش از ۴۴۲۵ تن بوده که حاکی از رشد ۳۳۷/۵ درصدی نسبت به فروردین ۹۲ است.

بر اساس آمارهای گمرک جمهوری اسلامی، واردات خودرو در نخستین ماه امسال ۲/۱ درصد از کل ارزش واردات کالا به کشور را شامل می‌شود.

در فروردین ماه سال گذشته، ۵۱۵ دستگاه خودرو به ارزش تقریبی ۱۲ میلیون دلار به ایران وارد شده بود که این رقم ۰/۵۷ درصد از ارزش کل واردات ایران را در آن دوره‌ی یک ماهه در بر می‌گرفت.

هم‌اکنون امارات با فاصله‌ی زیاد، مبداء اصلی واردات خودرو به ایران محسوب می‌شود به گونه‌ای که در فروردین امسال ۲۰۵۷ دستگاه خودرو معادل ۹۰ درصد کل خودروهای وارداتی از کشور امارات وارد ایران شده است. بعد از امارات، کویت با ۱۰۰ و کره جنوبی با ۴۷ دستگاه در جایگاه‌های بعد قرار دارند.

ایتالیا، ترکیه، چین و مالزی از دیگر کشورهای صادرکننده خودروی سواری به ایران به شمار می‌روند.

گفتنی است واردات خودرو‌های خارجی و به ویژه خودروهای لوکس به ایران در نزدیک به دو سال گذشته با حاشیه‌های فراوانی همراه بوده است.

 

مهرماه سال گذشته، “سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی” با افشای بخشی از پشت پرده‌ فساد و رانت موجود در واردات خودرو از تشکیل پرونده‌ای در این کمیسیون خبر داد که در آن، یک نفر به تنهایی با استفاده از “ارز مرجع دولتی”، ۸۰۰ دستگاه خودروی خارجی وارد و «به ازای هر خودرو ۸۰ میلیون تومان» سود کرده بود.

مصطفی افضلی‌فرد تصریح کرده بود که فرد واردکننده، «این خودرو‌ها را با ارز مرجع و تعرفه گمرکی وارد کرده و با ارز آزاد فروخته است و ما به‌التفاوت آن را به حساب دولت پرداخت نکرده‌ است».

با این وجود، در دی ماه سال گذشته، خبرگزاری “ایسنا” از واردات “بزرگ‌ترین محموله” خودروی آلمانی و لوکس “پورشه” به کشور خبر داد و نوشت که در آبان ماه سال ۱۳۹۲  بالغ بر ۴۹ دستگاه از این خودرو به ارزش تقریبی ۳/۹ میلیون دلار وارد ایران شد. بر اساس این گزارش، یک ماه بعد یعنی در آذرماه نیز محموله دیگری شامل ۸ دستگاه پورشه وارد کشور شد.

 

نظرتان را بنویسید