ایران و ونزوئلا در صدر بدبخت‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۳

Misery-Index-Scores-2013

تقاطع: دو کشور ونزوئلا و ایران که در ردیف سه کشور ثروتمند از لحاظ منابع انرژی فسیلی قرار دارند، با فاصله بسیار نسبت به سایر کشور‌ها بالا‌ترین “شاخص فلاکت” را به خود اختصاص داده‌اند.

در جدید‌ترین گزارش موسسه‌ی اقتصادی “کِیتو” (Cato) از شاخص فلاکت ۹۰ کشور جهان در سال ۲۰۱۳، ایران با کسب ۶۱/۶ درصد، بعد از ونزوئلا با ۷۹/۴ درصد، در ردیف دوم قرار گرفته است.

فرمول استفاده شده برای تهیه این شاخص، مجموع تورم، نرخ بهره، نرخ بیکاری منهای درصد تغییر در تولید ناخالص داخلی است و داده‌های مربوط به ۹۰ کشور در این لیست از “واحد تحقیقات مجله اکونومیست” استخراج شده و توسط پروفسور “استیو هانکی”، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه “جان هاپکینز” امریکا مورد تحلیل قرار گرفته‌اند.

در این مطالعه، برای هر دو کشور ونزوئلا و ایران، عامل اصلی بالا بودن این شاخص، بالا بودن نرخ تورم اعلام شده که در میان ۹۰ کشور این فهرست، تنها آرژانتین دارای وضعیت مشابهی است و در سایر کشورها دو عامل “بیکاری” و “نرخ بهره” تاثیر اصلی را در شاخص فلاکت دارند.

در این فهرست بعد از ایران و نزوئلا که با فاصله زیادی در صدر قرار دارند، کشورهای صربستان، آرژانتین، جاماییکا، مصر، اسپانیا، افریقای جنوبی، برزیل و یونان، در رتبه‌های سوم تا دهم قرار گرفته‌اند.

در انتهای این فهرست نیز ژاپن با ۵/۴۱، ازبکستان با ۵/۷۰ و تایوان با ۶/۱۳ درصد از پایین‌ترین نرخ فلاکت برخوردارند.

پیش از این نیز، علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در دولت حسن روحانی، روز ۱۸ آذرماه سال گذشته در گفت‌وگویی با شبکه دوم تلویزیون جمهوری اسلامی، شاخص فلاکت در ایران را «بیش از ۵۰ درصد» اعلام و در عین حال تاکید کرد که حد معمول و استاندارد این شاخص در عرصه بین‌المللی «عددی بین ۱۱ تا ۱۵ درصد است».

گفتنی است دو کشور ونزوئلا و ایران در حالی با فاصله چشم‌گیر بالا‌ترین “شاخص فلاکت” را به خود اختصاص داده‌اند که از جمله ثروتمند‌ترین کشور‌ها از لحاظ ارزش منابع طبیعی محسوب می‌شوند.

وب‌سایت “بیزنس اینسایدر” که اخبار مربوط به حوزه اقتصاد و تکنولوژی را پوشش می‌دهد، اسفندماه سال گذشته با استناد به آمارهای شرکت “بریتیش پترولیوم” در بررسی ۱۷ کشوری که بر روی باارزش‌ترین منابع انرژی‌ فسیلی قرارگرفته‌اند، اعلام کرد که در این فهرست ایران و ونزوئلا بعد از روسیه در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌اند.

این گزارش درباره ارزش منابع انرژی ایران اعلام کرده بود که ذخایر نفت این کشور ۱۵۷ میلیارد بشکه (رتبه چهارم) و ذخایر گاز طبیعی آن ۱۱۸۷/۳ تریلیون فوت مکعب (رتبه اول) است و بدون داشتن ذخایر زغال‌سنگ، ارزش مجموع منابع انرژی آن ۳۵/۳ تریلیون دلار محاسبه می‌شود.

نظرتان را بنویسید